Strona główna 0_Slider Co zrobić z choinką po świętach?

Co zrobić z choinką po świętach?

4

W czasie świąt Bożego Narodzenia, ale jeszcze długo po nich, choinka stanowi piękną dekorację. Co jednak zrobić z żywym drzewkiem, gdy zdecydujemy się go pozbyć? Nadleśnictwo Świdnica podpowiada.

Jak przedłużyć żywotność choinki?

Przede wszystkim należy kupić ją jak najpóźniej, najlepiej bezpośrednio od producenta. Ideałem jest samodzielne wybranie i wycięcie z plantacji. Potem trzeba choinkę wstawić w pojemnik z wilgotnym piaskiem lub do stojaka wypełnionego wodą. Niektóre osoby dodają do takiej wody tabletkę polopiryny s, albo kilka kawałków węgla.

Drzewka kupowane z korzeniami można posadzić w ogrodzie?

Jak najbardziej tak. Należy jednak pamiętać, że niektórzy sprzedawcy tuż przed sprzedażą, przesadzają je z gruntu do donicy. Redukują przy tym system korzeniowy rośliny. Takie drzewko z pewnością nie przyjmie się w ogrodzie. Choinka w donicy nabywana w celu późniejszego jej przesadzenia do ogrodu, powinna być w niej hodowana od początku. Taką choinkę nie powinniśmy również trzymać w domu dłużej niż kilka dni, maksymalnie tydzień.

Co można zrobić z choinką po świętach? 

Iglaka w donicy przenosimy w miejsce wcześniejszej aklimatyzacji i tam powinien stać aż do marca, kiedy to będzie dogodny moment na przesadzenie choinki do ogrodu. Natomiast cięte drzewko, w wielu miastach są odbierane w specjalnie zorganizowanych punktach, a następnie przetwarza się je na nawóz organiczny.

/oprac./
/Materiały: Malwina Boncol – Nadleśnictwo Świdnica/
/zdjęcie: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułŚwiąteczna Świdnica w obiektywie – cz. II [FOTO]
Następny artykułDrużyny piłkarskie Polonii-Stali w obiektywie [DUŻO ZDJĘĆ]