Strona główna 0_Slider Choinka – sztuczna czy żywa?

Choinka – sztuczna czy żywa?

2

Czy choinka powinna być sztuczna, czy może naturalna? Ten dylemat powraca do nas każdego roku. Zastanawiamy się nad wadami i zaletami jednej i drugiej.

Sztuczne drzewka przez wiele lat były traktowane jako alternatywa dla prawdziwych choinek. Z czasem jednak zaczęły się pojawiać pytania dotyczące kosztów produkcji sztucznego drzewka, a przede wszystkim szkodliwości dla środowiska naturalnego. Podczas procesu powstawania takiej choinki do atmosfery są emitowane substancje toksyczne, a gotowe tworzywo zawiera związki metali ciężkich: ołowiu, kadmu i chromu. Ponadto do produkcji jest wykorzystywana energia, a po pozostałością po niej są odpady poprodukcyjne. Owe tworzywa sztuczne powinny być spalane tylko w przygotowanych do tego celu spalarniach, ponieważ dioksyny, emitowane w trakcie spalania są bardzo trujące.

Faktem jest, iż sztuczna choinka służy nam przez wiele lat. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy się nam znudzi i ląduje na śmietniku. Warto wtedy pamiętać, że jej rozkład w środowisku trwa nawet 400 lat! W tym czasie leśnicy zdążyliby wyhodować kolejne cztery pokolenia lasu, który jest rezerwuarem CO2 oraz wytwarza tlen. Choinki naturalne, wbrew obiegowej opinii, są ekologiczne, a przede wszystkim stanowią surowiec odnawialny.

Choinki są hodowane na specjalnych leśnych plantacjach. Są to miejsca, w których z różnych względów nie może powstać las (np. znajduje się pod liniami wysokiego napięcia). Część choinek wycinana jest w ramach przerzedzania młodego pokolenia lasu, co jest konieczne ze względów hodowlanych. Drzewka, zanim jednak staną się świąteczną ozdobą domów,  produkują niezbędny do życia tlen i gromadzą CO2. Po świętach natomiast nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ przetwarza się je na nawóz organiczny.

Porównując wady i zalety możemy wysnuć wniosek, że choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, to żywe świąteczne drzewko jest lepszym rozwiązaniem i co najważniejsze ekologicznym. Zanim jednak kupimy żywą choinkę, warto poznać jej wymagania, tak, aby jak najdłużej nie traciła igieł.

 

Żywa choinka – warto wiedzieć!

Gdzie kupić drzewko?
W choinkę najlepiej zaopatrzyć się w najbliższym nadleśnictwie. Wówczas mamy pewność, że będzie ona pochodziła z legalnego źródła. Każdy, kto kupi drzewko u leśniczego otrzyma dowód sprzedaży, czyli asygnatę, dzięki której można być pewnym, że przy wycince nie zdewastowano lasu. Na terenie Nadleśnictwa Świdnica żywe choinki można zakupić w Szkółce Leśnej w Bojanicach, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00. – Mamy przede wszystkim nasze naturalne rodzime świerki. Choinki są pozyskiwane na bieżąco – oczywiście w miarę zapotrzebowania. Są więc świeże – wyjaśnia leśniczy Dariusz Malinowski ze Szkółki Leśnej w Bojanicach. Świąteczne drzewka ze szkółki będą sprzedawane do piątku, 21 grudnia. Cena standardowej wielkości choinki, zakupionej do mieszkania, wynosi około 26 zł.

Jakie drzewka kupują Polacy najchętniej?
Zdecydowanie najczęściej kupowane są świerki, potem jodły a następnie inne gatunki.

Jaką choinkę wybrać, żeby pachniała?
Najbardziej intensywny zapach mają daglezje, następnie świerki i sosny. Wiele osób decyduje się także na jodłę, która również pięknie pachnie.

 

/Malwina Boncol, starszy referent ds. zagospodarowania turystycznego,
dzierżaw gruntów i komunikacji społecznej Nadleśnictwa Świdnica/
/Materiały: Nadleśnictwo Świdnica/