Strona główna 0_Slider Wrocław ma krasnale, Świdnica rzeźby Hermanna Duboisa

Wrocław ma krasnale, Świdnica rzeźby Hermanna Duboisa [FOTO]

2

Chociaż można je spotkać w różnych częściach Świdnicy, na co dzień często pozostają niezauważone i dla wielu ich odkrycie może stanowić niespodziankę. Małe dzieła sztuki wykonane przez Hermanna Dubois, przedstawiające postacie ludzi i zwierząt, zdobią budynki przy ulicy Łukasińskiego, Leśnej, Równej i al. Niepodległości.

Wszystkie prace Hermanna Duboisa w Świdnicy charakteryzują się podobną techniką wykonania, polegającą na wypalaniu gotowych rzeźb i reliefów w wysokiej temperaturze. Dubois współpracował z Fabryką Wyrobów Glinianych i Cegły – Siegersdorfer Werke A.G. (Siegersdorf – wieś Zebrzydowa, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim). Fabrykę założył radca budowlany Friedrich Hoffmann (1818-1900), który w 1858 roku opatentował swój pomysł pieca pierścieniowego – opowiada Marian Twardowski, autor publikacji poświęconej pracom artysty rzeźbiarza Hermanna Duboisa, która ukazała się na portalu Świdnica – Moje Miasto | Świdnickie Archiwum Cyfrowe.

Charakterystyczne płaskorzeźby można odnaleźć m.in. na elewacjach domów przy ulicy Głównej, Leśnej i Jana Boduena de Courtenay. Tamtejsze osiedle Witoszowskie zostało wzniesione w latach 20. XX wieku. Tam też stanęła fontanna, nad którą górowała rzeźba Duboisa. Do chwili obecnej zachował się jedynie zniszczony basen fontanny.

Na dzieła rzeźbiarza można natrafić także w innych zakątkach Świdnicy. Jego cztery płaskorzeźby symbolizujące pracę, handel, transport i wiedzę zamontowano na ścianie jednego z budynków fabryki liczników elektrycznych Hermanna Arona – obecnie Fabryka Aparatury Pomiarowej PAFAL S.A. Wykonane przez Dubois płytki ceramiczne zdobią dawny gmach Izby Przemysłowo-Handlowej przy al. Niepodległości 11, w którym później siedzibę miała sowiecka komendantura wojskowa, następnie powiatowy i miejski komitet Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a od 1990 roku Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia imienia Ludomira Różyckiego.

Zdobienia wykonane przez rzeźbiarza odnaleźć można także w obecnym II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha. – W 1928 roku z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Ewangelickiej Żeńskiej Szkoły Ludowej nadano tej placówce oświatowej imię Johanna Heinricha Pestalozziego (1746-1827) – wybitnej postaci przełomu XVIII i XIX wieku, jednego z reformatorów pedagogiki europejskiej – relacjonuje Twardowski. Dubois był autorem m.in. kompozycji rzeźbiarskiej z wizerunkiem Pestalozziego wraz z motywami przyrodniczymi. – Szczególną jednak uwagę w południowej przybudówce przykuwa portyk wgłębny z jedną kolumną ozdobioną płaskorzeźbami z motywem astralno-astrologicznym gwiazd i znaków zodiaku, oraz umieszczone centralnie na wewnętrznych ścianach dwa putta symbolizujące – wiedzę i pracę – dodaje Twardowski.

Dzieła urodzonego we Wrocławiu, w 1895 roku, Hermanna Duboisa, zachowały się też na fasadzie I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu oraz tamtejszego ratusza, a także w Dortmundzie, gdzie stanęła wykonana z brązu fontanna, przedstawiająca chłopca trzymającego w ustach rurkę.

Więcej o pracach Hermanna Duboisa można przeczytać na stronie Świdnickiego Archiwum Cyfrowego, Świdnica – Moje Miasto.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułRemont Waryńskiego na ostatniej prostej. Od wtorku nie będzie przejazdu
Następny artykułŚwidnica od podwórza – odc. 44 [FOTO]