Strona główna 0_Slider Świdnica świętuje stulecie ponownych narodzin Polski

Świdnica świętuje stulecie ponownych narodzin Polski [FOTO/VIDEO]

1

Uroczysta msza św. za Ojczyznę w katedrze, wieńce w miejscu pamięci, uroczystości pod Pomnikiem Zwycięstwa, hymn odegrany przez karyliony i gigantyczna kolejka chętnych do Biegu Niepodległości. Świdniczanie od rana świętują stulecie powrotu Polski na mapę Europy.

Już o 9.30 środowiska kombatanckie, harcerze, przedstawiciele władz miasta i partii politycznych złożyli wieńce w miejscu pamięci na cmentarzu przy ulicy Słowiańskiej w Świdnicy.

O 10.00 biskup Ignacy Dec odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny. W katedrze wspólnie z mieszkańcami Świdnicy w nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele szkół organizacji pozarządowych, parlamentarzyści samorządowcy. Po modlitwie hołd wszystkim, którzy po 123 latach niewoli przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, oddano podczas uroczystości przed Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim. Bohaterów Lwowa w stulecie niepodległości upamiętnia tablica na budynku teatru miejskiego Rynek 43, ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Radę Miejską w Świdnicy. Tablicę odsłaniali m.in. Karol Liwirski, wieloletni przewodniczący Towarzystwa oraz Stanisław Kotełko, historyk, pedagog.

O 11.11 z dzwonnicy na placu Pokoju zabrzmiał wykonany na dzwonach (karylionach) Mazurek Dąbrowskiego. Hymn zaśpiewało wspólnie kilkadziesiąt osób.

A już od 9.00 długa kolejka ustawiła się do zapisów na Bieg Niepodległości, który wystartuje z Rynku o 12.45.

A jeszcze dzisiaj w Świdnicy: godz. 16.30 – przemarsz korowodu niepodległościowego mieszkańców (z boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 na Rynek), godz. 17.15 – widowisko teatralno-taneczno-muzyczne “Ojcowie Niepodległości” oraz pokaz laserowy na Rynku.

Agnieszka Szymkiewicz
Artur Ciachowski

Poprzedni artykułNajmłodsi dla Niepodległej [FOTO/VIDEO]
Następny artykułŚwidnicki Bieg Niepodległości znów rekordowy! [FOTO]