Strona główna 0_Slider Smogowe normy przekroczone o 400%. Straż miejska przestrzega przed spalaniem śmieci

Smogowe normy przekroczone o 400%. Straż miejska przestrzega przed spalaniem śmieci

15

W nocy z niedzieli na poniedziałek stężenie pyłów PM10 i PM2,5 sięgnęło poziomu 400% dopuszczalnej normy. Walkę z uciążliwym zadymianiem i spalaniem śmieci cały czas prowadzą świdniccy strażnicy miejscy. W tym roku przeprowadzili w tej sprawie już ponad 100 postępowań. W trzech przypadkach ich interwencja zakończyła się ukaraniem sprawców mandatami.

W niedzielę, o godzinie 21.00 stacja pomiarowa działająca przy świdnickim Rynku zarejestrowała stężenie pyłów PM10 na poziomie 196µg/m³ (392% normy), natomiast PM2.5 – 131µg/m³ (525% normy). Niewiele lepsza sytuacja panowała w zachodniej części miasta. W niedzielny wieczór czujnik przy ulicy Armii Krajowej zanotował stężenie pyłów PM10 na poziomie 176µg/m³ (352% normy), a PM2.5 – 119µg/m³ (474% normy). W poniedziałkowy ranek jest nieco lepiej, czujnik wykrył PM10 52 µg/m³ (104% dopuszczalnej normy).

Strażnicy miejscy przypominają, że spalanie odpadów w niskich temperaturach powoduje zanieczyszczanie powietrza, wpływa niekorzystnie na organizm, a przede wszystkim jest niebezpieczne dla zdrowia. – Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym także w sposób termiczny) z wyłączeniem odpowiednich instalacji i urządzeń. W myśl art. 191 w/w ustawy osoba, która spala odpady może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 złotych. Sąd natomiast może nałożyć grzywnę do 5 tys. złotych – wyjaśnia Jacek Budziszewski ze świdnickiej straży miejskiej.

Strażnicy miejscy w 2018 roku przeprowadzili 110 postępowań związanych z zadymianiem powietrza oraz sposobem termicznego przekształcania odpadów. W 93 przypadkach został sporządzony protokół z kontroli. Podczas 21 interwencji ujawniono naruszenie przepisów ustawy o odpadach w zakresie termicznego ich przekształcania, w 3 przypadkach nałożono mandat karny w formie grzywny. W 18 postępowaniach strażnicy zastosowali karę pouczenia – wylicza Budziszewski. Jak podaje, podczas tegorocznych kontroli, pięciokrotnie stwierdzono nieprawidłowości w okolicach śródmieścia, pięciokrotnie na Zarzeczu, trzykrotnie o okolicach Osiedla Młodych

Aktualne pomiary poziomu pyłów PM10, PM2.5, a także pomiary aktualnego ciśnienia i temperatury, można śledzić na stronie internetowej Airly, na stronie Air-Fox (wpisując w pole wyszukiwania Świdnicę lub wskazując miasto na mapie) oraz w aplikacjach na smartfony.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • henryk

  Na Zarzeczu przekroczono chyba z 1000 proc, bo nie ma czym oddychać i nie można otworzyć okna.

 • Natalia

  Co za roznica czy umrzemy od smieci czy od jedzenia , w ktorym jest chemia.Ide napic sie kawy.

 • Zdzisław a

  Myślę,że pomimo kontroli,ludzie i tak będą palić czym popadnie,szczególnie nocą.Proszę zwrócić uwagę na nasze śmietniki,gdzie ktoś porzucił stare meble i inne rzeczy.Pan z wózeczkiem sprytnie porozbija ścianki i już wiezie zdobycz.

  • Czytelnik

   A co sie dziwic jak ktos biede klepie , bo tylko podwyzki i podwyżki . Niech obniżą ceny np. gazu i nikomu nie bedzie się chciało palić w piecach .

  • Lutek

   Gabaryty odbierane są w konkretny dzień,wystarczy wystawiać w wieczór przed odbiorem.

 • Android Kitikat

  Chyba mamy małe combo. Gigantyczny smog z kominów, okraszony aromatem palonych liści (wczoraj jakiś inteligent palił/dusił liście na terenie ROD przy ul. Odnowiciela), z lekką nutką dekadencji z komina z cukrowni.

  • Grzesiek

   Zapomniałeś o delikatnej bryzie z wysypiska Sulisławice 🙂

   • Maciej Miłosz

    Colgate stanowi akurat swoisty odświeżacz powietrza i Sulisławice nie są już problemem 😉

    • Lutek

     Tak,najlepiej jak się wymieszają te aromaty.

 • Android Kitikat

  Czy straż miejska posiada urządzenia do badania i analizowania składu chemicznego dymu z kominów ? Jeśli nie, to pytam kiedy takie urządzenie zostanie zakupione, 2 kwiatki mniej, 2 latarnie mniej i już mamy narzędzie do walki z patologią. Koniec z upominaniem czas na karanie inaczej nic się nie zmieni !

  • Czytelnik

   Za auta lepiej niech sie wezmą , piecy jest co raz mniej a Diesli co raz więcej

   • Siostra Bernadetka

    Ta. I te dizle jeżdżą tylko od jesieni do wiosny 😀

    • Lutek

     Większa gęstość powietrza,słabszy wiatr,inne ciśnienie właśnie od jesieni do wiosny. Przecież to widać. Doświadczenie,obserwacje…a niee to zwyczajna ignorancja

  • Cjapek

   Dopóki mamy same podwyżki i ceny większe niż na Zachodzie EU, dopóty możemy ponarzekać i pocałować w komin każdego spalajacego w piecu co popadnie.
   Większość tych ludzi klepie biedę. Powiedz im, że mają marznąć, bo nam smierdzi…

 • I bardzo dobrze, ze dostali mandaty. Trzeba karać tych co zatruwają środowisko. Działa to negatywnie na innych wszystkich. Okna nie można potem otworzyć. Poza tym Świdnica, fajne miasto, położone blisko lasów, niedaleko Książa, Gór Sowich czy po prostu Ślęży. I tak truć środowisko :/