Strona główna 0_Slider Smogowe normy przekroczone o 400%. Straż miejska przestrzega przed spalaniem śmieci

Smogowe normy przekroczone o 400%. Straż miejska przestrzega przed spalaniem śmieci

12

W nocy z niedzieli na poniedziałek stężenie pyłów PM10 i PM2,5 sięgnęło poziomu 400% dopuszczalnej normy. Walkę z uciążliwym zadymianiem i spalaniem śmieci cały czas prowadzą świdniccy strażnicy miejscy. W tym roku przeprowadzili w tej sprawie już ponad 100 postępowań. W trzech przypadkach ich interwencja zakończyła się ukaraniem sprawców mandatami.

W niedzielę, o godzinie 21.00 stacja pomiarowa działająca przy świdnickim Rynku zarejestrowała stężenie pyłów PM10 na poziomie 196µg/m³ (392% normy), natomiast PM2.5 – 131µg/m³ (525% normy). Niewiele lepsza sytuacja panowała w zachodniej części miasta. W niedzielny wieczór czujnik przy ulicy Armii Krajowej zanotował stężenie pyłów PM10 na poziomie 176µg/m³ (352% normy), a PM2.5 – 119µg/m³ (474% normy). W poniedziałkowy ranek jest nieco lepiej, czujnik wykrył PM10 52 µg/m³ (104% dopuszczalnej normy).

Strażnicy miejscy przypominają, że spalanie odpadów w niskich temperaturach powoduje zanieczyszczanie powietrza, wpływa niekorzystnie na organizm, a przede wszystkim jest niebezpieczne dla zdrowia. – Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym także w sposób termiczny) z wyłączeniem odpowiednich instalacji i urządzeń. W myśl art. 191 w/w ustawy osoba, która spala odpady może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 złotych. Sąd natomiast może nałożyć grzywnę do 5 tys. złotych – wyjaśnia Jacek Budziszewski ze świdnickiej straży miejskiej.

Strażnicy miejscy w 2018 roku przeprowadzili 110 postępowań związanych z zadymianiem powietrza oraz sposobem termicznego przekształcania odpadów. W 93 przypadkach został sporządzony protokół z kontroli. Podczas 21 interwencji ujawniono naruszenie przepisów ustawy o odpadach w zakresie termicznego ich przekształcania, w 3 przypadkach nałożono mandat karny w formie grzywny. W 18 postępowaniach strażnicy zastosowali karę pouczenia – wylicza Budziszewski. Jak podaje, podczas tegorocznych kontroli, pięciokrotnie stwierdzono nieprawidłowości w okolicach śródmieścia, pięciokrotnie na Zarzeczu, trzykrotnie o okolicach Osiedla Młodych

Aktualne pomiary poziomu pyłów PM10, PM2.5, a także pomiary aktualnego ciśnienia i temperatury, można śledzić na stronie internetowej Airly, na stronie Air-Fox (wpisując w pole wyszukiwania Świdnicę lub wskazując miasto na mapie) oraz w aplikacjach na smartfony.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułMłodzi akrobaci walczyli o tytuł Młodego Polonisty! [FOTO]
Następny artykułFalco i Janis Joplin bohaterami poetyckiego wieczoru w ZSM