Strona główna Kultura Falco i Janis Joplin bohaterami poetyckiego wieczoru w ZSM

Falco i Janis Joplin bohaterami poetyckiego wieczoru w ZSM

0

Już po raz jedenasty Koło Języków Obcych Zespołu Szkół Mechanicznych zaprosiło miłośników poezji i poezji śpiewanej do udziału w Wieczorze Poezji Obcojęzycznej. Podczas spotkania wystąpili wykonawcy z 6 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego: II LO, III LO, ZSE, ZSCKR, ZS NR1 oraz ZSM.

W tym roku „Wieczór” poświęcony był dwóm wielkim postaciom ze świata muzyki XX wieku – Janis Joplin i  Johannowi Hansowi Hölzelowi, znanemu raczej pod przybranym imieniem Falco.

Janis Joplin zdobyła popularność w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku jako wokalistka zespołu Big Brother and the Holding Company. Choć kariera artystyczna piosenkarki trwała zaledwie kilka lat, przeszła ona do legendy gatunku i ciągle uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej kultury masowej. W 2004 magazyn Rolling Stone umieścił ją na 46. miejscu w rankingu 100 Największych Artystów Wszech Czasów.

Falco, austriacki wokalista i muzyk, którego idolem był David Bowie, znany jest przede wszystkim jako wykonawca utworów takich, jak „Der Kommissar”, „Rock Me Amadeus”, „Jeanny” czy „Out of The Dark”.

Utwory wyżej wymienionych postaci zawierające komentarze społeczne, polityczne i filozoficzne były niejednokrotnie wpisane w nurt ówczesnej kontrkultury, wnosząc ożywczy powiew w spostrzeganiu i kształtowaniu rzeczywistości. Młodzież podczas wieczoru poetyckiego zaprezentowała zarówno wiersze, jak i piosenki w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i koreańskim. Wszyscy wykonawcy otrzymali nagrody.

/ZSM/

Poprzedni artykułSmogowe normy przekroczone o 400%. Straż miejska przestrzega przed spalaniem śmieci
Następny artykułRatują czterdzieści kotów. Pomoc bardzo potrzebna!