Strona główna 0_Slider Smogowe normy ponownie przekroczone

Smogowe normy ponownie przekroczone

6

Nie jest tak źle, jak w Wałbrzychu czy Wrocławiu, ale stan powietrza w Świdnicy także pozostawia wiele do życzenia. Wieczorem stężenie pyłów PM10 i PM2,5 sięgnęło poziomu ponad 200% dopuszczalnej normy. W środę, w walkę o poprawę jakości powietrza zaangażowali się świdniccy policjanci.

Przez cały wczorajszy dzień świdniccy policjanci prowadzili akcję, której celem było wyeliminowanie z ruchu niesprawnych technicznie pojazdów oraz tych, które emitują spaliny o nadmiernej toksyczności. Działania prowadzone były od godziny 6.00 do 22.00 i nadano im kryptonim „Smog”. – Funkcjonariusze eliminowali z ruchu pojazdy w przypadku stwierdzenia naruszenia wymagań ochrony środowiska, przede wszystkim w kwestii nadmiernego zadymienia. Mundurowi reagowali również na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów – wyjaśnia Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Prowadzone działania miały również charakter edukacyjny. Policjanci przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to nie tylko „zasługa” kominów fabryk i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów i złej jakości ich spalin – dodaje Ząbek.

Około godziny 22.00, a więc wraz z zakończeniem policyjnej akcji, stacja pomiarowa przy ulicy Armii Krajowej zarejestrowała stężenie pyłów PM10 na poziomie 112µg/m³, natomiast PM2.5 – 75µg/m³ (według Polskiego Indeks Jakości Powietrza oznacza to poziom dostateczny). W czwartkowy ranek czujnik wykrył już tylko nieznaczne (110%) przekroczenie dopuszczalnej normy. Tymczasem, ze znaczenie poważniejszymi problemami zmagają się chociażby mieszkańcy Wałbrzycha, gdzie podczas wczorajszego wieczora smogowe normy przekroczono o niemal 500%.

Aktualne pomiary poziomu pyłów PM10, PM2.5, a także pomiary aktualnego ciśnienia i temperatury, można śledzić na stronie internetowej Airly, na stronie Air-Fox (wpisując w pole wyszukiwania Świdnicę lub wskazując miasto na mapie) oraz w aplikacjach na smartfony.

Michał Nadolski
[email protected]

zdjęcia nadesłane przez czytelników Swidnica24.pl

Poprzedni artykułMiędzynarodowe oswajanie matematyki w Szkole Społecznej
Następny artykułŁamał kości, bił miesiącami. Do więzienia nie pójdzie