Strona główna Wydarzenia Świdnica Międzynarodowe oswajanie matematyki w Szkole Społecznej

Międzynarodowe oswajanie matematyki w Szkole Społecznej

0

Społeczna Szkoła Podstawowa rozpoczęła projekt „Don’t be afraid of math” realizowany w ramach programu Erasmus+. Przedsięwzięcie to potrwa 2 lata i jak można domyślać się po tytule (po polsku „Nie bój się matematyki”) będzie zachęcało do polubienia królowej nauk. Skierowane jest do uczniów klas VI-VIII oraz III gimnazjum.

W dniach 7-9.11.2018 r. po raz pierwszy spotkali się nauczyciele szkół partnerskich. Do Polski przyjechali goście z Niemiec, Portugalii, Chorwacji, Szwecji oraz Słowacji. Pierwszego dnia po uroczystym powitaniu uczestnicy spotkania obejrzeli film o polskiej szkole oraz zabawną scenkę w języku angielskim. Przedstawienie matematycznych problemów, z jakimi zmierzyli się  bohaterowie wywołało dużo śmiechu. Następnie odbyło się spotkanie projektowe. Nauczyciele dyskutowali  o przyczynach uczniowskich trudności związanych z matematyką  oraz o metodach wspierania wychowanków w nabywaniu potrzebnych umiejętności. Uczestnicy spotkania  wymieniali się spostrzeżeniami i dzielili się swoim doświadczeniem. Ostatnim punktem oficjalnego programu w tym dniu była lekcja matematyki w języku angielskim. Nauczyciele oglądali zajęcia w klasie 7, których tematem były „Discounts – Obniżki”. Po ich zakończeniu uczestnicy mogli przedyskutować metody pracy zastosowane podczas lekcji oraz jakie podobieństwa i jakie różnice występują w programach nauczania szkół partnerskich. W drugim i trzecim dniu wizyty nauczyciele wzięli udział w szkoleniach i warsztatach.

Pierwsze szkolenie dotyczyło korzystania z platformy Etwinning , a przeprowadziły je nauczycielki z Chorwacji, drugie z kolei wiązało się z upowszechnianiem rezultatów projektu. Zajęcia zostały przeprowadzone przez polski zespół nauczycieli. Bardzo ciekawie przebiegały warsztaty na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracownicy Instytutu Matematycznego pokazali jak można na lekcjach matematyki wprowadzać pojęcia matematyczne, które mogą zainteresować uczniów, a których nie ma w programie nauczania. Podczas warsztatów „Polyhedrons with a lined base – Wielościany z kreskowaną podstawą” nauczyciele przenieśli się w świat brył i obliczania ich objętości. Z kolei na zajęciach „Crazy frog – zwariowana żaba”  mogli dowiedzieć się, jak wykorzystując arkusze kalkulacyjne stworzyć jeden z najciekawszych fraktali – trójkąt Sierpińskiego.

Mimo bardzo napiętego programu spotkania, goście mogli odwiedzić najciekawsze miejsca w Świdnicy. Obejrzeli Kościół Pokoju, Rynek i katedrę. Będąc na wieży podziwiali piękną panoramę miasta. Zwiedzili także zamek Książ oraz zabytkową część Wrocławia.

Goście bardzo pozytywnie wypowiadali się o przygotowaniu oraz o przebiegu tego wydarzenia. Byli pod ogromnym wrażeniem gościnności, a szczególnie zapadły im w pamięć polskie wypieki i polskie dania przygotowane przez uczniów i rodziców.

Językiem roboczym projektu jest język angielski. Koordynatorem działań w szkole jest Hanna Turek, a w skład zespołu projektowego wchodzą: Katarzyna Bajcar, Sylwia Lubieniecka, Bożena Pepera, Magdalena Wintoniak oraz Łukasz Opyc.

/Szkoła Społeczna w Świdnicy/

Poprzedni artykułPokonały za trzy punkty ekipę SMS-u Amber Kalisz [FOTO]
Następny artykułSmogowe normy ponownie przekroczone