Strona główna 0_Slider Perła Świdnicy w remoncie. Konserwatorzy ruszają z kolejnymi pracami

Perła Świdnicy w remoncie. Konserwatorzy ruszają z kolejnymi pracami

0

Przez najbliższych pięć miesięcy specjaliści będą zajmować się pracami konserwatorskimi na górnym poziomie Hali Polnej, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, świdnickiego Kościoła Pokoju. Właśnie zakończono rozstawiane rusztowań. Na finiszu znajdują się prowadzone wcześniej prace, związane z renowacją loży Hochbergów.

Dotychczasowe prace przy Hali Polnej obejmowały jej środkowy poziom i są już niemal zakończone. Wraz z ustawieniem rusztowań od północnej strony transeptu, konserwatorzy będą mogli przystąpić do kolejnego etapu, obejmującego odnowę polichromowanych ścian hali, stropu, podłóg i ławek oraz lica empory transeptu na górnym poziomie. – Rozpoczęliśmy już usuwanie wtórnych przemalowań ze ścian, a wkrótce zaczniemy je zdejmować także ze stropu – mówi konserwator Ryszard Wójtowicz.

Równolegle, także w ramach projektu „Konserwacja i renowacja drewnianego obiektu zabytkowego UNESCO – Kościoła Pokoju w Świdnicy, w celu ochrony dziedzictwa kulturowego” kilku specjalistów pracuje przy lożach na parterze, w tej samej północnej części świątyni.

Osobnym tematem jest renowacja loży Hochbergów, która jest już na ukończeniu. To najbardziej okazała z lóż, ale konserwator stara się o wpisanie do rejestru zabytków także 33 innych. – Jest ich jeszcze więcej, ale wybraliśmy loże architektoniczne, które mają osobną konstrukcję, a nie są tylko wydzieloną grupą ławek. Wykonaliśmy pod kątem ich rozpoznania szereg badań i tłumaczeń – wyjaśnia Wójtowicz. Jego zespół zajmuje się konserwatorskimi badaniami laboratoryjnymi każdego fragmentu, nad którym są akurat prowadzone prace. Badania mikrochemiczne, w podczerwieni i ultrafiolecie, pozwalają m.in. na zanalizowanie pigmentów, spoiw, podkładów, warstw malarskich oraz całej stratygrafii układu warstw oryginalnych i wtórnych, a przez to również na ustalenie chronologii nawarstwień.

Niezależnie od prac typowo konserwatorskich zajmujemy się cyfryzacją wcześniejszych dokumentacji i archiwaliów związanych z opracowywanymi fragmentami Kościoła Pokoju i tworzymy jego nową, szczegółową historię. Sięgamy do wielu źródeł, m.in. tłumaczymy kroniki ze staroniemieckiego na polski – dodaje konserwator.

Parafia Ewangelicko-Augsburska p.w. św. Trójcy, do której należy Kościół Pokoju w Świdnicy wraz z zabytkowym założeniem placu Pokoju i cmentarzem, otrzymała w tym roku kilka dotacji. Jedna z nich, w wysokości 170 tys. złotych, przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspomogła realizację III etapu konserwacji XVII wiecznej loży Hochbergów wraz z licem empory. Dalsze 100 tys. złotych na odnowę loży przekazał wojewoda dolnośląski. Z kolei na realizację IX etapu rewitalizacji zabytkowego cmentarza parafia otrzymała 130 tys. złotych.

/Kościół Pokoju w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułOd przedszkolaka po seniora. Mieszkańcy gminy Świdnica świętują 100-lecie niepodległości
Następny artykułUczniowie klas mundurowych złożyli ślubowanie