Strona główna 0_Slider Omlet czyli Hamlet. Świdniccy aktorzy z jedenastą premierą!

Omlet czyli Hamlet. Świdniccy aktorzy z jedenastą premierą! [FOTO]

5

Dyrektorzy, nauczyciele, architekt, poetka – na co dzień odpowiedzialni i poważni, raz do roku wcielają się w role aktorów. I to z takim powodzeniem, że spektakle sprzedają się na pniu!  Grupa dorosłych, działająca w ramach projektu Alchemia Teatralna w Świdnickim Ośrodku Kultury, tradycyjnie w grudniu przedstawi najnowszą sztukę. Tym razem na warsztat poszedł Omlet. To znaczy Hamlet.

Zespół, działający od 2008 roku przy wsparciu  aktora i reżysera Juliusza Chrząstowskiego oraz Tomasza Dajewskiego, wypracował już własny styl i dobrą markę. W sezonie 2015/16 zachwycił Fredrowską komedią “Gwałtu, co się dzieje”, wcześniej publiczność śmiała się na “Naszej III B”, “Fioletowej krowie”, “Romansach i papierosach”. Nie zabrakło też wzruszającego projektu “Sami obcy”. Rok temu widzowie zaśmiewali się i wzruszali na inspirowanej Mrożkiem sztuce „Sekretne życie tygrysów łazienkowych”.

Tym razem alchemicy sięgnęli po własny pomysł. Sztukę przygotował Juliusz Chrząstowski, a inspiracją była polityka w wydaniu lokalnym, która niejednokrotnie ociera się o śmieszność. – Co może się zdarzyć, gdy lokalna społeczność musi wykazać się aktywnością na polu kultury, bo tego oczekują władze? Co stanie się, gdy jedna z uczestniczek zebrania przypomni sobie, że była w teatrze na sztuce „Omlet” lub „Amlet”, którą streszcza prawie jak Stanisław Barańczak w „Appendixie”: Duch: brat jad wlał do ucha. / Syn ducha: o, psiajucha! / Stryja w ryj? Drastyczny krok. / Zwłoka. Jej finał: stos zwłok. Instynkty i pragnienia ludu uruchamiają się, gdyż zręczni manipulatorzy z tzw. aktywu użyją narzędzi perswazji. Wtedy wydarzenia i te sceniczne, i te z życia wzięte nagle potoczą się jak kamienie w lawinie. Trzeba będzie, musowo, zagrać „Hamleta”, by udowodnić, że ludzie z prowincji nie drżą przed nazwiskiem Szekspira. Że chcieć znaczy móc – uchyla rąbka tajemnicy świdnicki zespół.

Autorami dramaturgii i reżyserami są Juliusz Chrząstowski oraz Tomasz Dajewski, scenografię przygotował Robert Kukla. Wystąpią: Zofia Dziadura, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Angelika Jaśkiewicz, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Teresa Wagilewicz, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch.

Premiera 7 grudnia o godzinie 19.30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka.

/asz/
Zdjęcia z prób Wiktor Olszewski