Strona główna Wydarzenia Wiedzą, co jeść i jak być fit. Uczniowie z Jaroszowa najlepsi w...

Wiedzą, co jeść i jak być fit. Uczniowie z Jaroszowa najlepsi w konkursie

0

23 listopada w sali I LO w Świdnicy odbyła się II edycja konkursu, w którym wzięło udział 9 szkolnych drużyn ze Świdnicy, Strzegomia, Jaroszowa oraz Pszenna. Jego ideą było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat zasad prawidłowego odżywiania, uświadomienie wpływu zdrowego żywienia na funkcjonowanie organizmu młodego człowieka oraz promowanie aktywnego stylu życia, w tym aktywności fizycznej.

Konkurs adresowany był do młodzieży w wieku 13-15 lat ze szkół z terenu powiatu świdnickiego, zainteresowanych zdobyciem i pogłębianiem wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, w szczególności uwzględniającej tematykę zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Uczestnicy konkursu mieli możliwość wykazania się umiejętnościami i wiedzą wynikającą z zakresu edukacji zdrowotnej, poszerzoną o treści pozaprogramowe.

Publiczność dopingowała swoje drużyny we wszystkich konkurencjach m.in. podczas prezentacji multimedialnej „Podziel się przepisem” uwzględniającej etapy wykonania potraw, argumentację wyboru składników, wartości odżywcze wykonanej potrawy. Drużyny prezentowały również plakat pt. „Dekalog zdrowia”, który w ciekawy sposób przedstawiał promocję zdrowego odżywiania młodzieży oraz zdrowy styl życia.

„Gimnastyka na dobry dzień” – to barwna i dynamiczna część konkursu, często połączona z piękną muzyką, pokazująca zestawy ćwiczeń gimnastycznych lub innej formy aktywności fizycznej poprawiające kondycję fizyczną dla wybranej grupy. Tak więc widownia i komisja konkursowa miała możliwość obejrzenia ciekawego widowiska. Prezentowano ćwiczenia indywidualne, ćwiczenia akrobatyczne oraz zumbę. Uczniowie z poszczególnych szkół wykazali się dużą wiedzą nt. zdrowego odżywiania oraz najbardziej wartościowych produktów spożywczych w dwóch kolejnych konkurencjach tj. „Wybieram co zdrowe” oraz w „Teście wiedzy”.

Obserwując zmagania drużyn muszę podkreślić, że poziom wiedzy, zaangażowanie uczniów i nauczycieli z poszczególnych szkół był na bardzo wysokim poziomie. Jestem tym faktem bardzo usatysfakcjonowany – mówi Zbigniew Okarmus, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Oprócz możliwości wysłuchania wykładu „Gdzie ukrywa się cukier?”, wszyscy uczestnicy konkursu, widzowie i nauczyciele mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego poczęstunku
z prozdrowotnymi przekąskami przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 1 w Świdnicy oraz Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy.

Komisja konkursowa przyznała w konkursie następujące nagrody:

  • I miejsce – Zespół Szkół w Jaroszowie,
  • II miejsce – SP Nr 105 w Świdnicy,
  • III miejsce – SP Nr 6 w Świdnicy,
  • wyróżnienie – SP w Marcinowicach.

Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Małgorzata Szczepny, Natalia Machnikowska, Julia Kowalczyk, Maria Michałowska, Roksana Chodorowska pod opieką Pani Dorota Mielcarek

W związku z faktem, że konkurs spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem  i dobrymi opiniami zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli, organizatorzy planują kolejną edycję konkursu w przyszłym roku – mówi Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Fundatorem nagród, w postaci akcesoriów sportowych było świdnickie starostwo.

/Starostwo Powiatowe w Świdnicy, opr. mn/