Strona główna 0_Slider Kraszowicka na finiszu. Dodatkowe prace do połowy grudnia

Kraszowicka na finiszu. Dodatkowe prace do połowy grudnia

6

Do 20 listopada miały się zakończyć prace na remontowanym odcinku ulicy Kraszowickiej. Przebudowana droga jest już niemal gotowa na otwarcie, jednak do 15 grudnia wykonane mają zostać drobne prace uzupełniające.

Przypomnijmy, prace związane z remontem ulicy Kraszowickiej, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Chłopską (bliżej centrum) do skrzyżowania z ulicą Przyjaźni, ruszyły 7 maja. W ramach robót przebudowane zostały instalacje podziemne, powstała ścieżka rowerowa oraz zatoki autobusowe. Dodatkowo wybudowane zostały nowe miejsca parkingowe u zbiegu Kraszowickiej i Chłopskiej, odnowiony został sąsiadujący z tym skrzyżowaniem przejazd kolejowy, a także powstały zatoki parkingowe wzdłuż samej Kraszowickiej. Realizacją prac zajęła się spółka Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów oraz firma “DROG-ZIEM”. Inwestycja pochłonęła nieco ponad 6 milionów złotych.

Całość prac miała zostać zakończona 20 listopada. Tydzień po tym terminie wyremontowany fragment ulicy Kraszowickiej można uznać właściwie za gotowy. Wykonane zostało już docelowe oznakowanie poziome, stoją też nowe znaki. Drogowcy mają teraz wykonać ostatnie poprawki, których realizację miasto zleciło „z wolnej ręki” wykonawcom dotychczasowych prac. – Wartość zamówienia uzupełniającego, polegającego na ułożeniu uzupełniającego pasa kostki kamiennej wzdłuż przebudowywanego odcinka ul. Kraszowickiej (co pociąga za sobą przestawienie jeszcze jednego ogrodzenia) ustalono na kwotę 20.043,61 zł netto – stwierdzono w ogłoszeniu o zamiarze zawarcia umowy. Termin zakończenia dodatkowych prac ustalono na 15 grudnia 2018 roku.

W dalszym ciągu nie wiadomo, jaką decyzję podejmą miejscy urzędnicy w sprawie remontu pozostały odcinków Kraszowickiej, od skrzyżowania z ulicą Bystrzycką (od strony centrum) do krzyżówki z Działkową, a także od skrzyżowania z Przyjaźni do przejazdu kolejowego przy ulicy Torowej. Miasto ubiegało się o dotację w wysokości blisko 2 mln 725 tys. złotych z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”. Świdnicki projekt nie zakwalifikował się do dalszego etapu. – Powodem odrzucenia przedmiotowego wniosku było zaprojektowanie chodników o szerokościach nieodpowiadających wymogom techniczno-budowlanym – mówiła Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego. Pomimo tego, w projekcie budżetu miasta na 2019 rok na rzecz inwestycji zarezerwowano 6,5 mln złotych. Jest więc szansa, że przebudowa Kraszowickiej będzie kontynuowana.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński