Strona główna 0_Slider Kwesty, warta honorowa i tłumy na cmentarzach

Kwesty, warta honorowa i tłumy na cmentarzach [FOTO]

1

Od rana cmentarze pełne są odwiedzających groby swoich bliskich. Trwają również tradycyjne kwesty, a świdniccy harcerze trzymają wartę przy grobie ofiar obozu koncentracyjnego Gross Rosen.

Jak co roku harcerze świdnickiego Hufca ZHP im. Szarych Szeregów oddają cześć pomordowanym w Gross Rosen. Mogiła zbiorowa więźniów filii obozu koncentracyjnego Gross – Rosen znajduje się na terenie cmentarza komunalnego przy al. Brzozowej w Świdnicy naprzeciwko wejścia głównego.

Pomnik na mogile został wykonany w 1947 roku. Na mogile napis: ZA WOLNOŚĆ I LUD SZCZĄTKI 12 B. WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH B. OBOZU KONCENTRACYJNEGO GROSS – ROSEN POMORDOWANYCH W BESTIALSKI SPOSÓB PRZEZ ZBIRÓW HITLEROWSKICH W LASACH POD GOCZAŁKOWEM 1945 CZEŚĆ ICH PAMIĘCI Z.O. ZB. W D. Po lewej stronie nagrobka znajduje się zdjęcie z imieniem i nazwiskiem jednego z pochowanych, Dago Florenta.

Od rana kwestuje  Towarzystwo im. Brata Alberta w Świdnicy. Wolontariuszy w charakterystycznych pelerynach i z zielonymi puszkami można spotkać na wszystkich świdnickich cmentarzach – przy Al. Brzozowej, ul. Słowiańskiej oraz ul. Łukasińskiego. Organizacja zbiera fundusze na działalność schroniska dla bezdomnych przy ul. Westerplatte 51 oraz schroniska dla bezdomnych kobiet i osób niepełnosprawnych przy ul. św. Brata Alberta, vis a vis szpitala „Latawiec”, które działa od 5 listopada 2017 roku. – Nie męczymy świdniczan akcjami charytatywnymi. Tylko raz w roku prosimy o wsparcie naszych schronisk – mówi prezes Gabriela Kowalczyk. Do godziny 17.00 kwestować będzie 40 osób.

Wszystkie osoby zmierzające na cmentarze muszą uzbroić się w cierpliwość. Na parkingach panuje tłok, ruch na ulicach dojazdowych jest bardzo wolny. Przy nekropoliach pomagają strażnicy miejscy i policjanci. Największy tłok spodziewany jest w okolicy godziny 14.00, gdy na świdnickich cmentarzach będą odprawiane msze św.

Policja na razie nie odnotowała w powiecie żadnych wypadków.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułI LO z patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego
Następny artykułTrenerzy, działacze społeczni, pisarze, nauczyciele. Odeszli w 2018 roku