Strona główna 0_Slider Trenerzy, działacze społeczni, pisarze, nauczyciele. Odeszli w 2018 roku

Trenerzy, działacze społeczni, pisarze, nauczyciele. Odeszli w 2018 roku

1

Wszystkich Świętych to czas, w którym wspominane są zarówno osoby bliskie, ale też osoby znane, które za życia cieszyły się dużym szacunkiem. W tym roku pożegnaliśmy wiele wybitnych osobowości, zasłużonych dla Świdnicy i regionu.

Ryszard Kruk
27 stycznia 2018 roku, w wieku 70 lat zmarł Ryszard Kruk, były trener reprezentacji Polski mężczyzn w siatkówce. Siatkarz, a następnie uznany trener, pochodził z Nowej Rudy. W trakcie swojej kariery, w latach 2003-2006 był trenerem seniorek MKS Polonia Świdnica. W tym czasie wprowadził zespół z III do II ligi, a następnie zaliczył jeszcze awans o szczebel wyżej – na parkiety I ligi.

Urszula Kozłowska
8 marca 2018 roku po wyczerpującej walce z nowotworem odeszła świdnicka autorka książek dla dzieci. Urszula Kozłowska była autorką książek przeznaczonych dla najmłodszych. Tworzyła baśnie i bajki, a w formie wierszy spisywała także legendy. Jej pozytywne i ciepłe historie, uwielbiane przez dzieci, o kotkach, kaczuszkach i innych zwierzątkach, były nagrywane w wersji audio przez takich artystów jak Małgorzata Kożuchowska, Zbigniew Wodecki i Emilian Kamiński. W jej literackim dorobku znajduje się ponad 300 książeczek. Pisarka i poetka zmarła w wieku 59 lat.

Jadwiga Bałtakis
10 marca 2018 roku, w wieku 93 lat zmarła Jadwiga Bałtakis. Zapisała się w historii jako działaczka społeczna, uczestniczka tajnego nauczania podczas II wojny światowej i senator II kadencji. Była współzałożycielką Klubu Inteligencji Katolickiej, przedszkola specjalnego dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, Hospicjum św. Łazarza i Towarzystwa Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Świdnicy. Ludzie znali ją jako osobę empatyczną i zawsze chętną do pomocy.

Zdzisław Deutschmann
16 marca, w wieku 70 lat odszedł Zdzisław Deutschmann, który blisko 25 lat swojego życia poświęcił na wspieranie renowacji, a także odsłanianie blasku i piękna świdnickiej katedry. Ciężar odpowiedzialności za los kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława spoczął na nim w roku 1995. To właśnie wtedy dołączył do grona ekspertów, mającego opracować koncepcję ratowania świątyni. Od tego czasu, świdniczanin urodzony w 1948 roku, pełnił rolę projektanta, inspektora nadzoru, a także autora wniosków o dofinansowanie licznych remontów świątyni.

Leszek Stefański
19 marca 2018 roku zmarł profesor Leszek Stefański, niezwykle lubiany i ceniony przez uczniów emerytowany nauczyciel matematyki. Przez wiele lat był związany z II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy. Pracę rozpoczął tam 1 września 1964 roku. Był nauczycielem oraz wychowawcą kilku pokoleń świdniczan. Jego uczniowie osiągali sukcesy w konkursach i olimpiadach.

Grzegorz Solarz
13 maja zmarł Grzegorz Solarz, wieloletni trener piłkarski. W ostatnich latach był trenerem młodzików, trampkarzy i juniorów młodszych Polonii-Stali Świdnica. Prowadził też seniorów Gromu Witków oraz drużynę Orła Witoszów Dolny.

 

Beata Łotarewicz
26 maja, w wieku 53 lat zmarła Beata Łotarewicz, żona emerytowanego policjanta, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych w Świdnicy. Od ponad 26 lat zajmowała się pracą i terapią dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, z czego ponad 10 lat poświęciła pracy z dziećmi z autyzmem. W 2016 roku zachorowała na agresywnego raka piersi. W walce z chorobą wspierało ją, za pośrednictwem zbiórek lub biorąc udział w różnych akcjach charytatywnych, wielu mieszkańców Świdnicy.

Barbara Wachowicz
7 czerwca odeszła Barbara Wachowicz. Przez wiele lat łączyła ją szczególna więź z harcerzami świdnickiego Hufca ZHP imienia Szarych Szeregów, wielokrotnie bywała w Świdnicy. Pisarka, autorka pasjonujących opowieści o życiu, twórczości, miłościach, tajemnicach Wielkich Polaków, a także cyklu „Wierna rzeka harcerstwa”. Wspólnie ze świdnickimi harcerzami przygotowywała kominki patriotyczne, prezentowane w Świdnicy i we Wrocławiu.

Halina Aszkiełowicz-Wojno
22 czerwca zmarła Halina Aszkiełowicz-Wojno, była znakomita siatkarka MKS-u Polonia Świdnica. Do największych sukcesów utytułowanej siatkarki należy zaliczyć bez wątpienia brąz podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku. Zawodniczka sięgnęła także po srebro Mistrzostw Europy w Turcji (1967 rok) i brąz Mistrzostw Europy we Włoszech (1971 rok). Halina Aszkiełowicz-Wojno rozegrała w biało-czerwonych barwach łącznie 177 spotkań, w tym 138 oficjalnych. Posiadaczka tytułu “Zasłużona dla Miasta Świdnica” od pięciu lat zmagała się z nowotworem, ale do końca angażowała się w sprawy związane z siatkówką. Miała 71 lat.

Michał Kochan
7 lipca zmarł Michał Kochan, wieloletni nauczyciel I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. W 1955 r. ukończył filologię rosyjską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu i w tymże roku zasilił grono pedagogiczne I Liceum, razem ze świętej pamięci Czesławą Bednarską. Nauczał języka rosyjskiego. Przez wiele lat – od roku 1957 – pełnił funkcję kierownika i wychowawcy internatu, a następnie także – od roku 1970 – funkcję wicedyrektora. W okresie od 1 maja 1976r. do 1 lipca 1977r. zajmował zaszczytne stanowisko dyrektora Liceum. Na emeryturę przeszedł w 1986 r., ale jeszcze w latach 1992 – 2000 pracował jako wychowawca w internacie. Prawie 40 lat życia w szkole i dla szkoły.

Irena Motylewska
29 lipca, w wieku 105 lat zmarła Irena Motylewska, jedna z najstarszych mieszkanek Świdnicy. Jej pasją były pszczoły – przez kilkadziesiąt lat prowadziła własną pasiekę, zajmowała się też zbieraniem miodu z pasiek wędrownych. Od 1969 roku mieszkała w Świdnicy. Na emeryturę przeszła po przepracowaniu jeszcze kilku lat w Spółdzielni Inwalidów „Introkart”.

Jan Łętowski
11 sierpnia 2018 roku zmarł komendant świdnickiej Straży Miejskiej, Jan Łętowski. Miał 52 lata. Pracował w świdnickiej straży od chwili jej powołania w 1991 roku, najpierw w Referacie Prewencji, następnie w Sekcji Służby Dyżurnej. W latach 1999-2011 pełnił także obowiązki rzecznika prasowego Komendy Straży Miejskiej w Świdnicy, a od 2011 był zastępcą komendanta. 28 października 2015 roku Łętowski objął stanowisko komendanta, zastępując wieloletniego szefa straży, Stanisława Rybaka. Doceniany przez władze miasta Świdnicy za pracę na rzecz społeczności lokalnej został również uhonorowany w 2016 roku przez Prezydenta RP Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W ostatnich latach jako poświęcił dużo uwagi na restrukturyzację i modernizację jednostki. Wprowadził nowoczesne metody zarządzania.

Genowefa Hołdowicz
24 sierpnia 2018 roku, w wieku 95 lat odeszła poetka Genowefa Hołdowicz. Przez wiele lat przelewała na papier swoje wspomnienia z gehenny, jaką przeżyła podczas zesłania na Syberię oraz obserwacje z otaczającego świata. Cała jej twórczość trafiała jednak do szuflady. Największym marzeniem pisarki stało się więc wydanie choćby małego tomiku, dzięki czemu mogłaby przedstawić swoje utwory szerszej publiczności. Dwa lata temu postanowił w tym pomóc ówczesny dyrektor Gimnazjum nr 4 w Świdnicy, Tomasz Całka, wraz z uczniami i nauczycielami.

Bożena Bojanowska-Czuk
19 września 2018 roku, w wieku 54 lat zmarła Bożena Bojanowska-Czuk. Wieloletnia dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury przegrała walkę z chorobą nowotworową. W kulturalnej instytucji pracowała 13 lat, a pracę tę traktowała z ogromną pasją. Na kilka dni przed śmiercią walczącej z chorobą dyrektor SCK, swoje wsparcie okazali jej sami strzegomianie, którzy podczas koncertu charytatywnego “Gramy dla Bożeny” zebrali ponad 30 tys. złotych.

ks. Stanisław Kościelny
23 października 2018 roku, w wieku 86 lat i 59. roku kapłaństwa po długiej chorobie zmarł ks. kan. Stanisław Kościelny. Wieloletni proboszcz parafii w Bystrzycy Górnej. Jako wikariusz pracował w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Legnicy w l. 1959 – 1962, w parafii w Łozinie w l. 1962 – 1963. Funkcje proboszcza pełnił w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy Górnej w latach 1963 – 2009. W diecezji pełnił też funkcję ojca duchownego w dekanacie Świdnica – Zachód.

Grażyna Skoczek
27 października zmarła Grażyna Skoczek. Przeżyła 77 lat. Przez 23 lata była związana jako nauczycielka języka polskiego z I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza. Pozostawiła po sobie cenny spadek – słowa hymnu szkoły “Naprzód Kasprowiczanie” oraz publikację „35 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy 1945-1980”. Była absolwentką liceum Kasprowicza, matura 1959.

Józef Szczurowski
29 października 2018, w wieku 72 lat odszedł Józef Szczurowski, wieloletni nauczyciel języka rosyjskiego w III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Pracował w szkołach przy Kościelnej 32 w Świdnicy: Liceum Pedagogicznym, Studium Wychowania Przedszkolnego, Studium Nauczycielskim i III Liceum Ogólnokształcącym. Był wyrazistą osobowością, dla wielu uczniów stał się mentorem.

/mn/