Strona główna 0_Slider Wyborcy tłumnie ruszyli do urn. Kraszowice idą na rekord

Wyborcy tłumnie ruszyli do urn. Kraszowice idą na rekord

0

Państwowa Komisja Wyborcza nie otrzymała żadnych informacji, które mogłyby wpłynąć na przedłużenie ciszy wyborczej – deklaruje Sylwester Marciniak, wiceszef PKW. To oznacza, że o godzinie 21.00, wraz z zakończeniem głosowania, będą mogły zostać ogłoszone pierwsze wyniki sondażowe. Wiadomo już, jaka była wyborcza frekwencja do godziny 17.00.

Według PKW, w całym kraju głos oddało 41,65% uprawnionych. W województwie dolnośląskim do urn udało się 38,91% wyborców, zaś w Świdnicy – 38,1%. Ponad połowa wyborców pojawiła się już lokalu wyborczym na Kraszowicach, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Według danych Miejskiej Komisji Wyborczej, frekwencja wyniosła tam 52,71%.

Frekwencja z godziny 17.00 w pozostałych miastach i gminach powiatu świdnickiego jest następująca:

  • gm. Dobromierz – 43.37%,
  • gm. Jaworzyna Śląska – 36.35%,
  • gm. Marcinowice – 45.35%,
  • gm. Strzegom – 41.00%,
  • gm. Świdnica – 41.25%,
  • gm. Żarów – 35.64%,
  • m. Świebodzice – 39.15%.

Przypomnijmy, do południa w całej Polsce głos oddało 15,62% uprawnionych wyborców. Na Dolnym Śląsku było to 13,24%. W Świdnicy liczba chętnych do udziału w głosowaniu była nieco wyższa i wyniosła 13,9%. Frekwencja według danych z godziny 12.00 w pozostałych miastach i gminach powiatu świdnickiego jest następująca: m. Świebodzice – 15.36%, gm. Dobromierz – 15.35%, gm. Jaworzyna Śląska – 13.43%, gm. Marcinowice – 16.54%, gm. Strzegom – 14.30%, gm. Świdnica – 13.70%, gm. Żarów – 11.15%.

Frekwencja w powiecie świdnickim, stan na godz. 12.00

W poprzednich wyborach samorządowych z 2014 roku, ogólnopolska frekwencja po całym dniu głosowania wyniosła 47,21%.

***

Cząstkowe, nieoficjalne wyniki niedzielnego głosowania powinny być ogłaszane od poniedziałkowego poranka. – Mam nadzieję, że środa będzie najpóźniejszym i ostatecznym terminem, kiedy podamy wyniki – mówił w rozmowie z PAP szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. – Chcielibyśmy jak najwcześniej, ale myślę, że wcześniej niż we wtorek wieczorem, a może w nocy z wtorku na środę tych wyników chyba nie podamy. To są rzeczywiście najtrudniejsze wybory i liczenia głosów jest sporo – dodał.

Według ostatnich wyliczeń policji, w czasie ciszy wyborczej na terenie kraju doszło do 595 incydentów, z czego większość stanowiły wykroczenia polegające najczęściej na zrywaniu lub niszczeniu zawieszonych wcześniej plakatów wyborczych. Dochodziło też do prób wynoszenia kart wyborczych z lokalu i ich niszczenia. Do żadnych incydentów nie doszło dotychczas na terenie Świdnicy i powiatu świdnickiego.

Lokalizacja lokali wyborczych oraz przyporządkowane do nich ulice pozostały bez zmian względem poprzednich wyborów. Ich położenie i granice można sprawdzić na podstronie Państwowej Komisji Wyborczej – w zakładce „Geografia”.

W Świdnicy mieszkańcy wskażą 23 radnych spośród 213 kandydatów. Z okręgu nr 1 (Osiedle Młodych-Pogodna) wybieranych będzie 5 rajców, z okręgu nr 2 (Osiedle Zawiszów-Kolonia-Osiedle Zarzecze-Westerplatte) – 6, z okręgu nr 3 (Gdyńska-Centrum-Lipowa) – 7, z okręgu nr 4 (Ofiar Oświęcimskich-Dzielnica Zachodnia-Dzielnica Południowa) – 5 radnych. Mandaty zostaną podzielone proporcjonalnie do liczby oddanych głosów między komitety, które przekroczyły pięcioprocentowy próg wyborczy (metodą d’Hondta). Mandaty trafiają do kandydatów z danej listy, którzy otrzymali najwięcej głosów.

Do walki o fotel prezydenta Świdnicy stanęło pięciu kandydatów. Jeżeli w niedzielę nie dojdzie do rozstrzygnięcia, mieszkańcy oddadzą głos jeszcze raz podczas II tury, która odbędzie się za dwa tygodnie – 4 listopada. Uprawnionych do głosowania jest 45 748 świdniczan.

Jeśli chodzi o wybory w powiecie świdnickim, mieszkańcy mogą wybierać spośród 255 zgłoszonych kandydatów, którzy walczą o miejsce w 27-osobowej Radzie Powiatu. Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej, w powiecie uprawnionych do głosowania jest 126 206 osób.

Mieszkańcy powiatu świdnickiego, wraz z wyborcami z Wałbrzycha oraz powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego, wskażą też 8 przedstawicieli do sejmiku województwa dolnośląskiego. O te miejsca ubiega się 108 kandydatów.

Sprawdź, jak oddać ważny głos i czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Artur Ciachowski, mn