Strona główna 0_Slider Wspólnota Samorządowa ogłasza program i przedstawia kandydatów

Wspólnota Samorządowa ogłasza program i przedstawia kandydatów [FOTO/VIDEO]

12

Bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży, zwiększenie środków w budżecie obywatelskim, stanowczy sprzeciw wobec dalszego zadłużania miasta, modernizacja dróg i chodników, a także budowa nowoczesnego basenu krytego. To główne postulaty Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej na najbliższą kadencję. W piątek przedstawiono także propozycje działań w poszczególnych, świdnickich okręgach, przedstawiono kandydatów na radnych, a także popieranego przez Wspólnotę kandydata na prezydenta Świdnicy.

Przeżyliśmy ostatnią kadencję w Radzie Miasta i Radzie Powiatu w opozycji. To, że ludzie się do nas garną oznacza, że garną się dla idei. W naszym stowarzyszeniu często dyskutuje się o sprawach, które w innych organizacjach dyskutowane nie są – zapewniał Roman Etel, przewodniczący Wspólnoty Samorządowej.

Chyba wszyscy obecni, kandydujący do Rady Miasta Świdnicy, są osobami bezpartyjnymi, działającymi w różnych środowiskach, pełniącymi różne zawody. Wśród nas są nauczyciele, przedsiębiorcy, emeryci. Nie boimy się też stawiać na osoby młode, dlatego na naszej liście znalazła się najmłodsza kandydatka do Rady Miasta, Gabriela Rzepka. Na liście znalazł się także najbardziej doświadczony życiowo kandydat – Eugeniusz Grabowski – mówił świdnicki radny, Jan Jaśkowiak, który przedstawił później pomysły Wspólnoty na najbliższych 5 lat.

Okręg 1, Osiedle Młodych: W tym okręgu chcielibyśmy skupić się na zwiększeniu ilości miejsc parkingowych, chcemy, żeby te miejsca były otoczone strefami zielonymi, czyli miejscami, które będą przyjazne dla mieszkańców. Chcemy skupić się także na poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, dlatego będziemy zabiegać o dodatkowe oświetlenie, o dodatkowy monitoring, a także o zabezpieczenie przejść dla pieszych. Chcemy też zaktywizować społeczeństwo – to na Osiedlu Młodych jest duża grupa seniorów oraz młodzieży, dlatego też tak ważne będzie dla nas, by skupić się na animacji tych grup oraz utworzenia dla nich odpowiednich warunków, aby mogli rozwijać się i wspólnie dbać o nasze miasto – tłumaczył Jaśkowiak.

W przypadku okręgu nr 2, podobnie jak na Osiedlu Młodych, Wspólnota chciałaby skupić się na modernizacji dróg, chodników i budowie monitoringu. – Chcemy również zrealizować na Zawiszowie pas zieleni, który będzie oddzielał strefę mieszkalną od strefy przemysłowej. Chcemy też skupić się na zagospodarowaniu terenu wewnętrznego przy ulicy Strzelińskiej – dodał Jaśkowiak.

W okręgu nr 3 – śródmieściu chcemy się skupić przede wszystkim na zwiększeniu ilości miejsc parkingowych, a także doprowadzić do zwiększenia środków na remont elewacji kamienic, które będą wizytówką naszego miasta. Chcemy się też skupić na tym, aby podwórka w centrum miasta zostały upiększone, żeby były zagospodarowane, żeby były również chlubą naszego miasta – wyliczał radny.

Z kolei rozwiązaniami proponowanymi wyborcom z okręgu nr 4 jest budowa kompleksu sportowego na placu między ulicami Głowackiego oraz Armii Krajowej. – Chcemy skupić się także na zadrzewieniu stoku i doposażeniu placu zabaw nad Zalewem Witoszówka, wraz z naprawą nawierzchni ulicy Polna Droga – zapewniał Jaśkowiak, podkreślając, że każdy z kandydatów mógłby przedstawić jeszcze więcej pomysłów dotyczących jego dzielnicy, jednak wymienione zostały te najważniejsze.

Podczas piątkowej konwencji podtrzymano też wcześniejsze poparcie udzielone Jackowi Drobnemu, byłemu prezydentowi Świdnicy, obecnie ubiegającego się prezydencki fotel z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. – Programy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnoty Samorządowej są do siebie niezwykle zbliżone. Wynika to z tego, że kiedy rzetelnie chce się rozwiązać realnie istniejące problemy, to należy stosować te same metody i to samo podejście. Świdnica jest ważnym miastem w Polsce, jest jednym z najważniejszych miast na Dolnym Śląsku i jest stolicą powiatu świdnickiego. Podczas mojej przyszłej prezydentury nie zamierzam ograniczać się do granic administracyjnych miasta, bo wiem, że zamykanie się w tych granicach tylko utrudni rozwiązywanie problemów miasta i utrudni życie mieszkańców powiatu świdnickiego. Tym bardziej jestem wdzięczny za poparcie Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej – mówił Jacek Drobny.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułDrogowe zmiany w Żarowie. Plac Wolności i ulica Słowackiego z nową nawierzchnią
Następny artykułNauczyciele z Marcinowic nagrodzeni