Strona główna 0_Slider Świdnica głosuje. Lokale otwarte bez zakłóceń

Świdnica głosuje. Lokale otwarte bez zakłóceń

0

Kto wygra wybory samorządowe 2018? Którzy kandydaci zostaną burmistrzami i prezydentami miast? Od wyników głosowania zależy, kto będzie rządził w lokalnym samorządzie przez najbliższych pięć lat.

Od momentu obowiązywania ciszy wyborczej, do sobotniego południa policjanci w całym kraju odnotowali 41 „incydentów związanych z wyborami”, w tym w tym naruszenia ciszy i zerwania plakatów wyborczych. – Na terenie Świdnicy i powiatu świdnickiego nie doszło dotychczas do żadnych incydentów – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Z kolei jak informuje Miejska Komisja Wyborcza, wszystkie lokale wyborcze zostały też otwarte bez przeszkód.

Głosowanie potrwa do godziny 21.00. Pierwsze informacje w sprawie frekwencji wyborczej będą ogłaszane podczas konferencji prasowych Państwowej Komisji Wyborczej o godzinie 13.30, 18.30 i 21.30. Cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowania mają być ogłaszane od poniedziałkowego poranka.

***

Lokalizacja lokali wyborczych oraz przyporządkowane do nich ulice pozostały bez zmian względem poprzednich wyborów. Ich położenie i granice można sprawdzić na podstronie Państwowej Komisji Wyborczej – w zakładce „Geografia”.

W Świdnicy mieszkańcy wskażą 23 radnych spośród 213 kandydatów. Z okręgu nr 1 (Osiedle Młodych-Pogodna) wybieranych będzie 5 rajców, z okręgu nr 2 (Osiedle Zawiszów-Kolonia-Osiedle Zarzecze-Westerplatte) – 6, z okręgu nr 3 (Gdyńska-Centrum-Lipowa) – 7, z okręgu nr 4 (Ofiar Oświęcimskich-Dzielnica Zachodnia-Dzielnica Południowa) – 5 radnych. Mandaty zostaną podzielone proporcjonalnie do liczby oddanych głosów między komitety, które przekroczyły pięcioprocentowy próg wyborczy (metodą d’Hondta). Mandaty trafiają do kandydatów z danej listy, którzy otrzymali najwięcej głosów.

Do walki o fotel prezydenta Świdnicy stanęło pięciu kandydatów. Jeżeli w niedzielę nie dojdzie do rozstrzygnięcia, mieszkańcy oddadzą głos jeszcze raz podczas II tury, która odbędzie się za dwa tygodnie – 4 listopada. Uprawnionych do głosowania jest 45 748 świdniczan.

Jeśli chodzi o wybory w powiecie świdnickim, mieszkańcy mogą wybierać spośród 255 zgłoszonych kandydatów, którzy walczą o miejsce w 27-osobowej Radzie Powiatu. Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej, w powiecie uprawnionych do głosowania jest 126 206 osób.

Mieszkańcy powiatu świdnickiego, wraz z wyborcami z Wałbrzycha oraz powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego, wskażą też 8 przedstawicieli do sejmiku województwa dolnośląskiego. O te miejsca ubiega się 108 kandydatów.

Sprawdź, jak oddać ważny głos i czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Artur Ciachowski

Poprzedni artykułWybory samorządowe 2018. Gdzie głosować? Jak oddać ważny głos?
Następny artykułTeatralnie na stulecie niepodległości