Strona główna 0_Slider Park Centralny na finiszu? Sprawdź postęp prac

Park Centralny na finiszu? Sprawdź postęp prac [FOTO/VIDEO]

20

W październiku mają się zakończyć wszystkie prace związane z rewitalizacją Parku Centralnego. W ramach wartej blisko 19 mln złotych inwestycji do końca września miała zakończyć się budowa trzech kładek, ścieżek pieszych i rowerowych, a także wykonanie wszystkich instalacji. Jak postępują prace?

Wczesną wiosną 2017 roku rozpoczęła się rewitalizacja obejmująca obszar 12-hektarów i wszystkie elementy parku – cieki wodne, staw, schody, rosarium, fontanny, plac zabaw, ścieżki, bramy i ogrodzenia. Do niedawna nie było wiadomo, kiedy dokładnie zakończą się wszystkie realizowane prace, bowiem na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy podpisano aneksy do aż sześciu umów związanych z odnową parkowego terenu. – Termin zakończenia rewitalizacji Parku Centralnego to koniec września br. Jednak z powodu panujących warunków atmosferycznych niemożliwe będzie nasadzenie zieleni, dlatego wszystkie prace planuje się zakończyć miesiąc później – twierdziła pod koniec sierpnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Jak zmieniały się terminy zakończenia kolejnych etapów? W przypadku prac związanych z wykonaniem instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych pierwotna umowa opiewała na około 2 mln 491 tys. złotych, zaś termin realizacji zadania został ustalony na 31 lipca 2018 roku. Zgodnie z zawartym aneksem zakończenie prac przesunięto na 30 września. – Przedłużenie terminu realizacji zadania spowodowane jest jego uzależnieniem od zakończenia prac polegających na przebudowie trzech obiektów mostowych w parku oraz budowy ścieżek. Od tych prac uzależniony jest montaż słupów oświetleniowych wraz z oprawami i źródłami światła, montaż punktów świetlnych podświetlających obiekty oraz montaż kamer i zasilaczy na słupach oświetleniowych – tłumaczyła Dzwonkowska.

Także z uwagi na budowę pieszych kładek zmianie uległ termin budowy ścieżek pieszych i ścieżki rowerowej. Zgodnie z pierwotną umową, opiewającą na ponad 3 mln 789 tys. złotych, koniec robót planowano na 15 czerwca. Po zmianach miał to być 15 września.

Prace przy budowie kładek, zgodnie z zawartą przez miasto umową, powinny zakończyć się 25 września. Roboty wciąż trwają. Zwróciliśmy się do świdnickiego magistratu z prośbą o przedstawienie aktualnego harmonogramu prac przy rewitalizacji parku.

Michał Nadolski
[email protected]

zdjęcia i video: Master-Profit