Strona główna 0_Slider Krakowscy aktorzy dla świdniczanina Artura Klai

Krakowscy aktorzy dla świdniczanina Artura Klai

0

Występowali dla niego kabareciarze, śpiewały gwiazdy opery i operetki, walczyli pięściarze. Artur Klaja, świdniczanin, który po przeszczepie komórek macierzystych coraz lepiej chodzi, znalazł wsparcie w kolejnych osobach. Dla niego charytatywnie wystąpi aktor serialu “Na Wspólnej” Tomasz Schimscheiner wraz z żoną Beatą, aktorka Teatru Ludowego w Krakowie, a pokaz dadzą świdnickie mażoretki.

33-letni Artur Klaja cierpi na czterokończynowe porażenie dziecięce. Choroba skazała go na wózek inwalidzki. Dzięki determinacji mamy, rodziny i przyjaciół, udało się zebrać blisko 100 tysięcy złotych na 6 podań komórek macierzystych. Artur wstaje i chodzi, na razie jeszcze przy pomocy innej osoby lub przy barierce, ale ma nadzieję, że będzie mógł poruszać się o własnych siłach. Jest pod stałą, fachową opieką rehabilitantki Małgorzaty Ulatowskiej ze Świebodzic. – Syn radzi sobie z każdym miesiącem lepiej, potrafi już samodzielnie stać i zrobić kilka kroków. Jestem zdeterminowana, chcę, by był sprawny i samodzielny. Mnie kiedyś zabraknie – mówi Antonina Klaja. W tej chwili potrzebna jest intensywna rehabilitacja. NFZ w tym roku sfinansował 10 zabiegów, a konieczne jest 6 w tygodniu. – Te opowieści o pomocy dla niepełnosprawnych, dostosowanej do ich potrzeb, po proteście w sejmie to bajki. Nam nie są potrzebne ani pampersy, ani kolejne wózki. O żadnej dodatkowej bezpłatnej rehabilitacji nie ma mowy – rozkłada ręce mama Artura. Koszty spadają na rodzinę, ale nie brakuje ludzi dobrej woli, którzy wspierają Artura Klaję. Od kilku lat w pomoc włącza się bardzo aktywnie środowisko artystyczne Krakowa. W tym roku charytatywny spektakl da aktorska parach, Tomasz i Beata Schimscheinerowie, którzy wystąpią 6 października 2018 roku o godzinie 18.00 w auli I LO w Świdnicy. Widzowie obejrzą “Dziecko dla odważnych”, komedię graną z powodzeniem w Teatrze Ludowym w Krakowie. To adaptacja książki autorstwa Leszka K. Talko. „Dziecko dla odważnych” to poradnik dla wszystkich, którzy zamierzają mieć dzieci, mają dzieci i chcą ich więcej, dla tych, co maja dzieci i maja ich serdecznie dość. Ci, którzy dzieci nie mają i nie zamierzają za żadne skarby świata ich mieć również znajdą w tym tekście wiele dla siebie – zachęca w opisie sztuki krakowski teatr. Dodatkową atrakcją będzie występ świdnickich mażoretek.

Zamiast biletów wstęp na przedstawienie umożliwiają cegiełki w cenie 30 złotych, które można już kupić w Informacji Turystycznej na świdnickim Rynku. Cały dochód zostanie przekazany na rehabilitację Artura Klai.