Strona główna Wydarzenia Świdnica Niemieccy uczniowie po raz kolejny w Świdnicy

Niemieccy uczniowie po raz kolejny w Świdnicy

0

Już po raz 7.Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy gościł 12 uczniów wraz z trzema opiekunami ze szkoły partnerskiej Berufskolleg für Technik und Gestaltung w Gelsenkirchen. Uczniowie przyjechali w ramach wymiany uczniowskiej, a projekt jest realizowany w ramach współpracy polsko-niemieckiej i finansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.

Partnerstwo szkół trwa od 9 lat. W ramach projektu uczniowie w dwuosobowych grupach polsko – niemieckich konstruowali elektroniczną kostkę do gry. Uczniowie z Niemiec mieli okazję poznać historię, kulturę i tradycje Dolnego Śląska oraz skosztować tradycyjne dania kuchni polskiej. Młodzież z obu szkół uczestniczyła w warsztatach integracyjnych w Krzyżowej, w lekcji zamkowej organizowanej przez przewodników Zamku Książ, zwiedzili obóz przymusowej pracy w Gross-Rosen. Mieli również możliwość poznania historii rodziny Moltke oraz historii ruchu oporu zwanego Kręgiem z Krzyżowej.

W ramach projektu odbyła się również wycieczka do stolicy Dolnego Śląska, gdzie uczniowie po wspólnym zwiedzaniu, uczestniczyli w grze miejskiej na wrocławskiej Starówce. Uczniowie ze Świdnicy oprowadzili kolegów po swoim mieście pokazując najważniejsze zabytki Świdnicy: Kościół Pokoju, katedrę i Rynek. Zwieńczeniem pobytu gości z Niemiec był wspólny wyjazd w Karkonosze, gdzie po zwiedzeniu Świątyni Wang, zielonym szklakiem udali się do malowniczo położonego Schroniska „Samotnia”, a stamtąd przez „Strzechę Akademicką” na Śnieżkę.

Uczniowie z Mechanika szykują się do rewizyty, która odbędzie się w dniach 2 – 8.12.2018. Koordynatorami projektu po stronie polskiej byli Jolanta Sajdak, a po stronie niemieckiej Christoph Hense.

/ZSM w Świdnicy/

Poprzedni artykułKrakowscy aktorzy dla świdniczanina Artura Klai
Następny artykułUnijne miliony wspomogą remont kamienic