Strona główna 0_Slider Unijne miliony wspomogą remont kamienic

Unijne miliony wspomogą remont kamienic

16

Blisko 3,3 mln złotych unijnego dofinansowania udało się pozyskać na dwa projekty związane z remontem i odnową świdnickich kamienic i domów wielorodzinnych.

ulica Teatralna 25

Pieniądze ze środków przekazanych przez Instytucję Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, wspomogą rewitalizację 11 budynków komunalnych przy ulicy Przechodniej, Gdyńskiej, Teatralnej, Spółdzielczej, 1-Maja, Żeromskiego, Kotlarskiej i będzie dotyczyła remontów dachów i elewacji, włącznie z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

Pierwsze zadanie obejmuje wykonanie remontu komunalnych budynków wielorodzinnych usytuowanych przy ul. Gdyńskiej 3-3A, ul. 1- Maja 3, ul. Stefana Żeromskiego 6, ul. Spółdzielczej 29-31, ul. Kotlarskiej 5A. Łączny koszt zadania to 2 245 325 zł, w tym dofinansowanie 1 836 198 zł.

Druga inwestycja to rewitalizacja wielorodzinnych domów mieszkalnych przy ul. Przechodniej 3, 5, 6, 8, 10 oraz ul. Teatralnej 25. Łączny koszt zadania wyniesie 1 954 998 zł, w tym dofinansowanie 1 422 648 zł.

To już kolejny raz, gdy zewnętrzne dofinansowanie wspomoże remont kamienic. Pod koniec kwietnia miejscy radni zatwierdzili przyznanie dotacji na odnowę kilkunastu świdnickich zabytków. Na ten cel trafiło wówczas blisko 2,4 mln złotych. W czerwcu miejskim urzędnikom udało się wygospodarować dodatkowe 317 tys. złotych, natomiast pod koniec sierpnia pula środków na remonty wzrosła o dalsze 230 tysięcy.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • abc

  I proszę bardzo. A jednak nie tylko rabatki aktualna władza robi, ale wyznawcy PISlamu i ich guru Jacek Drobny tego nie dostrzegą. Za jego prezydentury Świdnica skończy tak jak “Renifer” i zgodnie z hasłem wyborczym “dojnej zmiany” – POLSKA W RUINIE!!!

  • Suw

   Nic się nie udało. Te środki z IPAWu to coroczna kwota przypadająca na Świdnicę z klucza, ustalona na początku okresu programowania.

  • YES

   no co Pan ? przecież renifer stoi nadal -tylko odmalowany i w serduszka 🙂

   • abc

    W serduszka??? Przecież to renifer GENDER!!! A feee… 😉

 • Topik

  Po co remontować Spółdzielczą 29-31 przecież ten budynek to 1 wielki grzyb.
  Tam są tak zawilgocone ściany że nie da się tego osuszyć – ściany murowane miejscami z kamienia. Nie lepiej te stare koszary wyburzyć i postawić nowy budynek no ale ładniejszy jak te na Zarzeczu 🙂

  • Maciej Miłosz

   Akurat tego budynku szkoda, bo ma XVIII-wieczny rodowód – pytanie czy będzie pudrowanie elewacji czy faktycznie gruntowny remont. Z czymś nowym bym się nie zapędzał patrząc na to, co często powstaje w Świdnicy vide TBS czy Pańska. Może poczekajmy na lepsze czasy a nowy budynek już lepiej postawić w miejscu parkingu czy skweru żeby uzupełnić pierzeję.

   • Siostra Bernadetka

    Jest napisane co będzie robione.
    Jak wymienią stolarkę okienną to się dopiero grzyb rozhula .

    • abc

     Dokładnie. Podstawa to osuszyć i zaizolować fundament. Co komu po nowej czapce, jak stoi boso na ziemi?

    • Maciej Miłosz

     Pytanie czy rozumieć to jako “każdy budynek będzie miał remont dachu, elewacji i stolarki” czy każdy budynek coś innego z tej puli?

   • Topik

    Jaka on wartość przedstawia – zwykła bryła.
    Każdy stary budynek będziemy zachowywać?

    • Maciej Miłosz

     No to większość budynków to zwykłe bryły. Tu masz przykład architektury koszarowej, ściśle związany z epizodem w historii miasta jakim była wojna siedmioletnia. Po wojnie budynek stracił boniowania i dekoracyjne narożniki. Do tego na klatce są dekorowane schody. Nie każdy stary budynek tylko te warte uwagi.

   • Swidniczanin

    Był jakiś czas temu artykuł, jak odpadł kawałek komina i przyjechała straż pożarna. Były też zdjęcia, w jakim stanie jest dach – dziury i zgniłe belki. I od tego należy zacząć – zrobić dach, co by opady nie zalewały wnętrza, a potem to ewentualnie osuszać i remontować resztę. Nawet chyba prezydent pisała, że mają się za to zabrać i że będzie to priorytetem. Zaś o historii jest wzmianka na mojemiasto.swidnica – były tam koszary wojskowe, a na pl. Jana Pawła II, gdzie dziś mamy lądowisko, stał spichlerz, który ze względu na zły stan rozebrano w latach 70tych (mur pruski czyli cegły i drewniane belki).

 • Cjapek

  Tylko błagam, bez tych żałosnych murali jak w więzieniu…

 • YES

  jak Prawdziwi Polacy Patroci mogą przyjmować te ochłapy od tej ” „wyimaginowanej wspólnoty, z której dla nas niewiele wynika”. że zacytuje Prezydęta, miejcież honor(!) i nie zgadzajcie sie na remonty !!!!!!

  • Maciej Miłosz

   No tak, unia “dała”. Za free, bo nas lubi 😉 A pieniądze wydrukowali, wzięły się częściowo znikąd a część dał Herr Niemiec bo też nas lubi a on nie potrzebuje.

  • JAcenty

   No właśnie jak to im nie wstyd od tej wyimaginowanej wspólnoty kasę brać? Toż to wstyd i obraza boska. Przecież to zniewolenie i utrata tożsamości narodowej takie przyjmowanie tych brudnych unijnych pieniędzy. Ja się na to kategorycznie nie zgadzam! Jeszcze później przyjdzie się z tej kasy rozliczać i co? Nie będzie można nic na naszych walecznych łysych uszczknąć…