Strona główna 0_Slider Jak zmieni się teren zakładów Silena? Pokazano wizualizacje

Jak zmieni się teren zakładów Silena? Pokazano wizualizacje

4

Teren, na którym znajdują się obecnie ruiny po zakładach lniarskich w Świebodzicach czeka prawdziwa przemiana. Inwestor zdradził właśnie wstępną wizję tego, co zamierza zbudować w miejscu dawnej Sileny.

Dawne zakłady lniarskie Silena to kawał historii Świebodzic. Zostały założone jeszcze w XIX wieku przez rodzinę von Kramsta. W latach 60-80-tych XX wieku zakład prosperował bardzo dobrze, produkcja szła na eksport. Od lat 90-tych zaczęły się problemy, a gwoździem do trumny był zakup zakładów przez spółkę Eurolen, która pozostawiła obiekt z długami, a sama rozpłynęła się we mgle. Zakład zaczął chylić się ku upadkowi, złomiarze rozkradli wszystkie metalowe elementy. Wielokrotnie dochodziło do zawaleń uszkodzonych budynków, było kilkadziesiąt pożarów. Jedna osoba znalazła w gruzach śmierć – właśnie poszukiwacz złomu.

Władze miasta od długiego czasu zabiegały o doprowadzenie do sprzedaży porzuconego majątku. Wnioski miasta o ogłoszenie upadłości były dwukrotnie odrzucane przez sąd. Dopiero gdy w 2017 roku samorząd zabezpieczył finansowo wniosek o upadłość – sąd przyjął go do rozpatrzenia i wyznaczył syndyka. Pierwsze ogłoszenie o sprzedaży Sileny ukazało się na przełomie stycznia i lutego tego roku. Zainteresowania dużego nie było, ale w końcu pojawił się inwestor, z którym rozpoczęto negocjacje. Zakończyły się one sukcesem.

26 września 2018 roku podpisany został akt notarialny sprzedaży Sileny – za 1,1 mln złotych. 11 października wstępną koncepcję architektoniczną udostępniła firma M&W Invest Group Polska 3. – Jestem pod wrażeniem. To wygląda imponująco, piękne budynki z mieszkaniami w stylu nawiązującym do przemysłowej architektury, kawiarnie, zieleń, fitness, inne ciekawe usługi. Będzie też jeden obiekt handlowy – mówi burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz. Zachowany ma zostać wiekowy komin, zbudowany w 1880 roku. Według burmistrza, realizacja inwestycji może pochłonąć kilkadziesiąt milionów złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

wizualizacje udostępnione przez Bogdana Kożuchowicza i ForumŚwiebodzice

Poprzedni artykułPotrącenie rowerzysty na Kopernika
Następny artykułPrzetną wstęgę w odnowionym parku Sikorskiego