Strona główna 0_Slider Debata prezydencka – Świdnica 2018. Zobacz nagranie

Debata prezydencka – Świdnica 2018. Zobacz nagranie

58

Co zamierzają zrobić dla Świdnicy i świdniczan przez kolejne 5 lat? O przyszłości miasta mówią kandydaci na urząd prezydenta.

W debacie, zorganizowanej przez redakcje portalu Swidnica24.pl oraz tygodnika “Wiadomości Świdnickie” uczestniczyli: Janusz Solecki – kandydat KWW “Niezależna Świdnica”, Robert Garstecki – kandydat KWW KUKIZ’15, Jacek Drobny – kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość, Marcin Paluszek – kandydat KW Świdnickie Forum Rozwoju. Kandydaci wymienieni zostali zgodnie z wylosowanym przez nich numerami, jeszcze przed rozpoczęciem debaty. KWW Beaty-Moskal-Słaniewskiej odmówił udziału swojej kandydatki.

Pytania w debacie zadawali Agnieszka Dobkiewicz, dziennikarka Gazety Wyborczej, Agnieszka Szymkiewicz, redaktor naczelna portalu Swidnica24.pl oraz Rafał Pawłowski, redaktor naczelny tygodnika “Wiadomości Świdnickie”. Gościny użyczył Hotel Fado w Świdnicy.

Debata była transmitowana za pośrednictwem kanału YouTube na portalach Swidnica24.pl oraz ws-24.pl. Zapis debaty znajdzie się w wydaniu Wiadomości Świdnickich 15 października 2018 roku.

 

W realizacji debaty uczestniczyli:

Tomasz Kownacki
Artur Ciachowski
Michał Nadolski
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • Kamil

  Powinno się już podziękować przy urnie wyborczej tej pani, która odmówiła udziału w debacie.

  • Jaska

   Dokładnie ta Pani nie szanuje nikogo

 • szary obywatel

  Nie dziwie się, bo z kim tu debatowac? Paluszek? Garstecki? Kabaret…

  • wo

   Chyba jest tak pewna siebie skoro idzie na łatwiznę sądząc, że nie musi nawet debatować. Trochę to śmieszne. Nie pójdę do S24, bo mnie tam nie lubią.

   • szary obywatel

    Myślę, że bardziej chodzi o to, że skończyłoby się tym, że wszyscy zaczęliby ją atakować. A kobieta przez 4 lata zrobiła więcej niż jej poprzednik przez 12…

    • BA

     szary obywatel BARDZO kłamie-przypomnę to, co zawsze robię po tego typu komentarzach. Rządy poprzedników potwierdzały dużą merytoryczność i pomysłowość w przeciwieństwie do rządzących obecnie. Poza tym w latach kryzysu było niepomiernie trudniej rządzić. Murdzek z ekipą wybudował dom, pani prezydent go tylko dekoruje i to jest ta ogromna różnica. Problem polega na tym, że ludzie dostrzegają tylko owe dekoracje, zapominając o tych, którzy dom postawili. Poprzednicy z Murdzkiem na czele musieli się zmierzyć z ogromnym bezrobociem w Świdnicy (grubo ponad 6 tys. ludzi bez pracy!) i „padającymi” zakładami jeden po drugim. Ich zasługą była cała strategia przeciwdziałania temu ogromnemu problemowi. To, że w tamtym czasie udało się pozyskać takich potężnych pracodawców jak Electrolux, Colgate i kilkunastu innych inwestorów, to graniczyło z cudem i wymagało prawdziwych umiejętności. Do ul. Przemysłowej przylegały pola-dziś, po rządach Murdzka, stoi tu zakład przy zakładzie. Bezrobocie spadło na koniec rządów poprzedników o 4,5 tys. , właśnie na skutek powyższych działań. To ogromny i najważniejszy dla mieszkańców sukces. Nic nie jest tak ważne (to co oczywiście może być zapewnione ze strony miasta) jak praca. 4,5 tys. ludziom, dzięki staraniom poprzedniej władzy, zapewniono środki utrzymania (a jeszcze przemnóżmy przez co najmniej 3, bo ludzie żyją w rodzinach).
     Dzięki prezydentom Murdzkowi, Pałacowi i Skórskiemu powstało mnóstwo inwestycji w Świdnicy. Oto niektóre z nich: piękny Plac św. Małgorzaty, ul. Śląska, Sprzymierzeńców z nowoczesnym wiaduktem, ronda przy każdym wjeździe do miasta, Bystrzycka, Kliczkowska, Wróblewskiego, Zamenhofa, Sikorskiego, Pańska, Plac Wolności, Centrum Przesiadkowe, promenada przy Wyszyńskiego, wieża ratuszowa, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, obwodnica, wiele odnowionych kamienic, park przy Pionierów, ścieżki w Parku Młodzieżowym, kompleks sportowo-wypoczynkowy przy Husarskiej, teren rekreacyjny i promenada na Osiedlu Młodych i hala targowa w miejsce obskurnego targu na tymże osiedlu, skwer przy bibliotece z dzikami uwielbianymi przez mieszkańców, a szczególnie przez dzieci, reforma przedszkolna, hospicjum, termomodernizacja szkół na ogromną skalę, orliki, liczne place zabaw, współtworzenie ze starostwem budowy szkoły specjalnej, Kolęda Świdnicka, Festiwal Reżyserii, Kongres Regionów dzięki któremu Świdnica zaczęła być znana w Polsce, Miasto Dzieci, Karta Dużej Rodziny, Zjazd Wszystkich Świdniczan, Encyklopedia Świdnicy, budynki socjalne i komunalne, wprowadzenie Budżetu obywatelskiego, bardzo sprawnie przeprowadzona rewolucja śmieciowa (proszę porównać z Wałbrzychem, który tonął w śmieciach). To dzięki zabiegom poprzedniego prezydenta weszliśmy do ZIT z czego teraz prezydentka może korzystać pełnymi garściami (duże pieniądze). Do tego mnóstwo imprez kulturalnych, które prezydentka teraz kontynuuje . Itd., itp….
     Do tego dodajmy że trzeba było po komunistach postawić na nogi źle działające i zadłużone zakłady miejskie: MPK, wodociągi (do dziś mamy jedne z najniższych cen za wodę w Polsce) , MZEC (stabilne ceny za ciepło), poprzez dobranie mądrych zarządzających.
     Prezydentka przejęła więc rozkręcony i dobrze prosperujący interes.
     No i niezwykle ważna rzecz. BMS wydaje pieniądze pełnymi garściami-to potrafi każdy. Przez jedną kadencję zrobiła mniej więcej 110 mln długów. Poprzednicy za 3 kadencje pozostawili 68 mln długu, w tym 38 mln jeszcze po Markiewiczu. Można więc powiedzieć, że dług, jaki pozostawili, to 30 mln za 12 lat rządów. Gdyby BMS rządziła 12 lat, tak „dobrze” jak obecnie, byłoby to 330 mln! I kto tu był dobrym gospodarzem?

     • szary obywatel

      Mam swoje zdanie i proszę to uszanować. Osobiście uważam, że miasto na tych 4 latach zyskało więcej niz na 12 poprzednich.

     • BA

      A jaką wartość ma czyjeś zdanie, w którym pomija się fakty, a eksponuje własne ego? Ja wolę fakty.

     • Maciej Miłosz

      W sensie co, kwiatki, kredyt i jedną montownię?

     • Karo

      Przez poprzednie kadencje – rowniez ta 12letnia – zostaly zrobione rzeczy, ktore poprostu umozliwily robienie tego, co przez ostatnie 4 lata byly robione przez obecna prezydent, ale co wazne takze przez radnych z jednomandatawych okregow. Ta kadencja nie jest lepsza, jest inna. Bardziej kredytowana, mniej gospodarna. Mozna wziac 10 kredytow i zrobic jeszcze wiecej. Tylko kto poniesie konsekwencje?

     • Alonzo

      Dokładnie. Ekipa Murdzka zrobiła wiele, to są fakty i pryznam szczerze, choć na niego nie głosowałem 4 lata temu, że takie właśnie są fakty. Obecnie trudno znaleźć bodaj z 1/10 pozytywnych faktów na temat obecnej ekipy. Największy problem ekipa ma z inwestycjami, myślę, że nadzór nad nimi mocno kuleje. Bo jak wytłumaczyć to, że wszystko jest rozgrzebane, opóźnione a np. ścieżki rowerowe które powstały są totalnie bez sensu – chcąc jechać nimi zgodnie z przepisami, trzeba by co chwilę wsiadać na rower i z niego zsiadać, bo są pourywane, przed skrzyżowaniem się kończą, za zaczynają itp itd. NIektóre są zasyfione ziemią czy jakimś mułem (na śląskiej przy parku centralnym).

      Kort do tenisa powstał z opoznieniem, co tlumacozne bylo ze tauron się opoznia ha ha ha, tauron od razu z gory ma zdefiniowane np. 3 miesiace na wykonanie przylacza, tak to wyglada. Wiec obiekt powinien byc gotowy np. w marcu aby tauron mogl najpozniej na koniec czerwca wykonac przylacze i bylo by wszystko w terminach. Ktoś po prostu musiał o tym nie wiedzieć, pewnie ktoś myslał, że jak się zadzwoni do tauronu to na jutro będą a nie, że trzeba czekać. I taką metodą kort został otwarty w sierpniu, gdzie połowa ciepłego okresu minęła. I tak jest na każdym kroku.

     • Grzegorz Jasiński

      Powinno być chyba “czerwony obywatel”.

     • YES

      tak, wiemy Murdzek zastał Świdnicę drewnianą a zostawił murowaną – jego obelisk powinien stanąć obok dominanty :-)))

     • daro

      Przez ostatnie 8 lat ……

     • Perun

      Polcy i Polacy…

    • henryk

     Zgadza się,że narobiła 7- krotnie więcej długów za 4 lata jak jej poprzednicy za 12 lat.

    • Grzegorz Jasiński

     Na pewno wycięła najwięcej drzew w historii miasta. Tudzież zafundowała chaos komunikacyjny. Do tego gazetę ze swymi portretami; mogliby to drukować w formie papieru toaletowego – pożytek by był 🙂

  • henryk

   Wypadałoby pokazać klasę i wiedzę,ale jeśli jej brakuje?

   • MM

    Widzę, że to Panu brakuje klasy i wiedzy. Jak można iść na spotkanie kiedy portal Świdnica24 od długiego czasu pluje jadem na Panią prezydent. Kulturalnie nie dała portalowi satysfakcji wrogiego nastawienia do jej osoby.

    • henryk

     Dla chcącego nic trudnego.

 • Manika

  Psy szczekają a karawana idzie dalej…

  • Siostra Bernadetka

   Chamska odzywka.

   • Manika

    “…Pozwól im szczekać, Scarlett. Zdaje mi się, że twojej karawany nic nie zatrzyma” cytat z Margaret Mitchell ( Przeminęło z wiatrem). Odnośnie chamskiej odzywki – przeprosiny przyjęte…

 • Teresa Libędzka

  Najlepiej w debacie wypadła prezydentka, bo… nie przyszła. A tak na poważnie, to taki trochę brak szacunku dla pozostałych kandydatów a i pewnie wielu świdniczan. Nieładnie.

 • AndrzejK

  Warto obejrzeć całą debatę, żeby na końcu usmiac się z Paluszka 😉 do łez, cyrk

  • Antek

   Może i zabawne…
   Ale Pan Paluszek się dobrze przygotował do debaty i końcowa, emocjonalna mowa u wielu pewnie wycisnęła łezkę. Taki chwyt marketingowy.

   • Nie usuwajcie konta!

    Pan Paluszek chyba przeczytał broszurkę dla akwizytorów, bo tylko się ośmieszył swoimi folderkami. To nie jest osoba tego formatu, żeby rządzić Świdnicą. Najbardziej opanowany i rzeczowy był pan Drobny. Światowiec bez kompleksów, nie wstydzilibyśmy się takiego prezydenta.

    • Anty-Cebula

     Większej bzdury nie słyszałem. Drobny kompletnie się nie nadaje. W tym kraju nigdy nie będzie lepiej jeśli będą ciągle rządzili ludzie po 50. Czas na młodych

     • Nie usuwajcie konta!

      No, to głosuj na Paluszka. Jeśli chcesz mieć przez 4 lata kabaret taki jak na debacie z wyskakiwaniem zza stolika. Drobny ma dzieci w jego wieku, więc nie tylko zna potrzeby, ale dzięki doświadczeniu będzie wiedział jak je zaspokoić.

     • Mariola

      Ty się go boisz? Czy prywatnie znasz i działasz “po polsku” czyli udupić, żeby nie odniósł sukcesu? O grze aktorskiej rządzących to można podebatować. A czasem takie stonowane, wyciszenie mogą być ładunkiem wybuchowym. Nigdy nie wiadomo jakie zło w jakim człowieku tkwi Nie oceniajmy po pozorach.

     • Nie usuwajcie konta!

      Mariola, przeczytaj uważnie mój komentarz. Ja nie oceniłem ludzi, tylko ich wystąpienie, bo nie znam ich osobiście. Nie chciałem urazić pana Paluszka, ale wg mnie wypadł bardzo słabo w tej debacie. O panach G. i S. nic nie napisałem, bo szanse i tak mają niewielkie.

     • Mariola

      Ależ oceniasz. Cyt .”to nie jest osoba tego formatu …” oceniasz po pozorach I naśmiewasz się.

     • Anty-Cebula

      To głosujcie dalej na to co było, na 100% będzie lepiej… Sejm tego najlepszym przykładem. Polska wręcz kwitnie i przechodzi złoty wiek. Potrzebny jest twardy reset

     • Nie usuwajcie konta!

      Twardy reset – tak! Ale nie poprzez wyrwanie kabla z gniazdka.

     • Anty-Cebula

      Właśnie kończę z tobą dyskusje teraz i w innych tematach które się tu pojawią. Bo widać jak grochem o ścianę

     • Nie usuwajcie konta!

      No taaaak, nie dałem się paniczowi przekonać to się obrazi i zabierze zabawki do innej piaskownicy 😀

     • Suw

      Młodzi niech się uczą, lizną troszkę życia i dopiero wtedy niech się biorą za rządzenie. Oczywiście trzeba czerpać z nich pomysły i spojrzenie na świat ale nic poza tym. Najlepszym przykaładem jest forum z Paluszkiem kupa fajnych pomysłów(nikomu nie potrzebnych), energia do działania i już.

     • Teresa Libędzka

      Drobny nadaje się i to bardzo, bo ma doświadczenie w finansach, a świdnickie finanse trzeba dziś, niestety, chyba ratować.

     • JAcenty

      No już raz ratował zakłady RENIFER i to tak skutecznie, że śladu po nim nie zostało. Dziś w tym miejscu jest LIDL. Faktycznie doświadczenie ogromne. Poza tym bardzo skutecznie zarządzał zakładem komunikacyjnym MZK. Patrząc na te osiągnięcia nie pozostaje nic innego jak tylko głosować na niego. Świdnica będzie uratowana.

     • Siostra Bernadetka

      Bo w tej grze ważne jest jak swoje doświadczenie zamierzasz wykorzystać.
      A wszystkim nie dogodzisz. Po likwidacji Renifera ktoś płakał a ktoś się cieszył. Lidl na przykład nie narzeka.

     • Jaska

      Tym razem zgadzam się w 100%

     • Citizen

      Oczywiście jak zawsze – młodzi niech czekają !!!
      A gdzie niby oni mają nauczyć się tego doświadczenia w rządzeniu ?
      Najlepiej od razu wyhamować energię i zapał, skrytykować wszystkie pomysły ,że niepotrzebne – chociaż jeszcze ich się nawet nie poznało . A przecież kilku z kandydatów już rządziło wcześniej i też byli wtedy młodymi i ktoś im wtedy zaufał ….

    • Citizen

     Mam wrażenie ,że chyba oglądaliśmy różne debaty. Po pierwsze – czy przeczytał Pan choć jedną broszurkę dla akwizytorów ? Nawet nie wie Pan jaka to trudna praca .Dlatego nie naśmiewałbym się z innych zawodów. A może raczej Pan, pochwaliłby się nam swoją profesją – nie ma tam przypadkiem ,jakiś folderków …? Na pewno jest Pan zatem , fachowcem od określania i oceniania formatów osób ,którzy mają rządzić Świdnicą… A Pan Drobny w debacie opanowany i rzeczowy ,światowiec bez kompleksów, to jest dopiero temat do śmiechu – no chyba ,że poznaliście się Panowie bliżej , to inna sprawa . Nie odbierając jednak Panu prawa do bycia dumnym z takiego kandydata na jakiego Pan zasłużył ,pozdrawiam i życzę dokonywania jeszcze lepszych wyborów. Szkoda tylko tej Świdnicy – może jeszcze przyjdzie taki czas i mieszkańcy zrozumieją, że 60 letni Światowcy myślą już inaczej , na pewno w tym przypadku nie po światowemu …

    • Citizen

     Mam wrażenie ,że chyba oglądaliśmy różne debaty. Po pierwsze – czy przeczytał Pan choć jedną broszurkę dla akwizytorów ? Nawet nie wie Pan jaka to trudna praca .Dlatego nie naśmiewałbym się z innych zawodów. A może raczej Pan, pochwaliłby się nam swoją profesją – nie ma tam przypadkiem ,jakiś folderków …? Na pewno jest Pan zatem , fachowcem od określania i oceniania formatów osób ,którzy mają rządzić Świdnicą… A Pan Drobny w debacie opanowany i rzeczowy ,światowiec bez kompleksów, to jest dopiero temat do śmiechu – no chyba ,że poznaliście się Panowie bliżej , to inna sprawa . Nie odbierając jednak Panu prawa do bycia dumnym z takiego kandydata na jakiego Pan zasłużył ,pozdrawiam i życzę dokonywania jeszcze lepszych wyborów. Szkoda tylko tej Świdnicy – może jeszcze przyjdzie taki czas i mieszkańcy zrozumieją, że 60 letni Światowcy myślą już inaczej , na pewno w tym przypadku nie po światowemu …

  • wo

   Obejrzałem całą debatę na YT i polecam każdemu. Paluszek to może i sympatyczny gość, ale na włodarza się nie nadaje. Z tymi broszurkami atakował jak świadek Jehowy na pl. Grunwaldzkim, a mowa końcowa była tak tanio-wzruszająca jakby wygrał konklawe. Dzięki debacie wiem, że zagłosuję na Drobnego. Jest konkretny, poważny, ma doświadczenie i pewność siebie, którą zaobserwowałem tutaj także u Soleckiego.

 • Wynalazca Diodak

  Prezydentka niczym Donald Tusk, trudniejsza sprawa to jej nie ma ! Zapewne przyszła by na debatę, ale ze swoimi kamarylami za plecami, gdyby dziennikarze byli zaprzyjaźnieni i wiedziała pytania, drugi Tusk ( w/s stoczni wybrał sobie 2 związki zawodowe, które były platformerskie do debatowania) i drugi Komorowski (3 lata temu w debacie z A. Dudą znał pytania, dlatego zgodził się wziąć w niej udział). BMS jest sacrum, a pozostała czwórka to profanum jak widać dla niej, ale arogancki był tylko Murdzek podobno. Nie przypominam sobie w 2006 roku by unikał debaty z pozostałymi kontrkandydatami, a Beata MS nie mając za plecami suflerów nie ma nic nam do powiedzenia. Tchórzostwo i tyle !

  • Jaska

   Prawda tchórzostwo i brak szacunku do kandydatów i wyborcow

 • oloderay

  Żenada, tak realnie nie mamy w Świdnicy konkretnego kandydata na stanowisko prezydenta. Prawie każda z tych osób ma bardziej lub mniej udane epizody związane z działaniem przy władzy (bardzo niskim szczeblu – powiedzmy to sobie otwarcie stanowisko radnego czy prezydenta w naszym mieście oczywiści wiąże się z jakąś tam władzą ale realnie jest to poziom kierownika bazaru na stadionie 10 – lecia.) I o co się tu bić? Do tego główna kandydatka lekceważy samych kandydatów, mieszkańców i prowadzących debatę która sama w sobie jest przerostem formy nad treścią i tak nic nie da. Dobrze, że 4 lata temu rozniosła swojego rywala – miasto tego potrzebowało, ale do ideału jej bardzo daleko. Niestety nie mogę brać udziału w głosowaniu gdyż wybieram się wtedy w dość ciekawe i egzotyczne miejsce – do Boliwii porobić trochę ciekawych fotek na właśnie przywróconym do produkcji Ektachromie. Zdjęcia pojawią się w odpowiednim czasie na odpowiedniej wystawie.

  • daro

   Niestety zgadzam się z Tobą , startują ludzie którzy nie mają “sukcesów” więc chodzi o “koryto” .

   • Citizen

    Panowie czas bez debat już był – na szczęście minął. Bardzo dobrze ,że pozostała jeszcze chociaż garstka naszych lokalnych dziennikarzy – którym się chce wypełniać swój obowiązek. Co do spełniania ambicji – to chyba nic złego ,że ludzie je mają. Co do wyborów, nic jeszcze nie jest przesądzone – trzeba tylko należycie wypełnić swój obywatelski obowiązek i właściwie zagłosować . O sukcesach ludzi którzy startują moglibyśmy jeszcze podyskutować a jeśli chodzi o koryto – to chyba większego niż teraz to już nie będzie….

    • daro

     Nigdy nie mów nigdy , kiedyś myślałem że rząd Buzka to najgorsza rzecz która może spotkać Polskę , okazało się że się grubo pomyliłem . Zgadzam się że należy spełnić swój obowiązek i głosować , jednak słowo “właściwie” jest niewłaściwe .

 • CoJaPacze

  Krótko o debacie 🙂
  Największy przegrany debaty to obecna Prezydent B. M. Słaniewska …. Nie zagłosuje na Panią nie szanuje Pani wyborców więc nie ma opcji na mój głos ..

  Pan Drobny taki Świdnicki Misiewicz, z polecenia od Warszawy … Tyle starczy, zero merytoryki….

  Pan Garstecki odpowiadał na okretke, z PiS do Kukiz’15 pytanie gdzie będzie za rok…

  Pan Solecki dalej zakochany w Panu Markiewiczu, jednak stare nawyki zdobyte w SLD zostają w krwi,
  Jak dla mnie nie pogodził się że sld nie wybrało go jako kandydata na prezydenta…

  Pan Paluszek, 30 paro latek, jako jedyny miał swój program dużo wcześniej niż inni znalazłem go na ich stronie, i wszyscy kandydaci skopiowali bezczelnie pomysły z Świdnickie Forum Rozwoju…

  Jak dla mnie debatę wygrał Paluszek
  Miasto potrzebuje młodych ludzi, bez przeszłości politycznych, bez układów i kolesiostwa

  Panie Paluszek przekonał mnie Pan

  GŁOSUJE NA PALUSZKA

  • daro

   O , to chyba wygra .

   • CoJaPacze

    Panie Daro, mam taką nadzieję i powiem Panu lepiej moja cała rodzina na niego głosuje, czyli na starcie ma 27 głosów 🙂

  • Maciej Miłosz

   Akurat Paluszek w tej debacie to głównie frazesy, mnie nie przekonał.

 • medyk

  BMS chyba nie trzyma ciśnienia.

 • Wynalazca Diodak

  Ale tak z innej beczki: nigdzie na listach nie ma M. Barcickiego, co się stało? on nie kandyduje nigdzie? porzucił lokalną politykę czy nikt go na listy nie chciał? ktoś z Państwa coś wie?

 • Grzegorz Jasiński

  Cesarzowa stchórzyła? A takie osiągnięcia – kwiatki, rabatki, wykopki, wycinki… No i 60 baniek zadłużenia – to faktycznie same sukcesy.