Strona główna 0_Slider Barwy świdnickiej kampanii. Od północy cisza wyborcza

Barwy świdnickiej kampanii. Od północy cisza wyborcza

0

Przedwyborcza kampania w Świdnicy przyniosła wiele obietnic, które padały zarówno na wyborczych konwencjach, licznych konferencjach i spotkaniach, ale też podczas indywidualnych rozmów samorządowych kandydatów z wyborcami. Oprócz plakatów, bilbordów i ulotek, w walce o głosy stawiano też na nietypowe formy promocji. Dochodziło też do aktów wandalizmu. O północy rozpoczyna się cisza wyborcza, oznaczająca chwilę wytchnienia od politycznego zgiełku.

W ostatnich tygodniach najwięcej uwagi przykuwała kwestia wyborczych plakatów. Mieszkańcy skarżyli się nie tylko na ich ilość, czy wątpliwą estetykę, ale również na niewłaściwe miejsce ich wywieszania. W jednym przypadku wskazywano, że utrudniają widoczność na skrzyżowaniu, w innym z kolei, że reklamowa laweta wpływa na dewastację zieleni. Powszechne były też uwagi dotyczące porozrzucanych ulotek, zaśmiecających skrzynki pocztowe, klatki schodowe i ulice.

O krok za daleko w walce z wyborczymi materiałami, posunął się 67-letni świdniczanin, który przez ponad tydzień systematycznie niszczył banery jednego z kandydatów na prezydenta miasta. W sumie zdewastował ich 14. Dodatkowo, na jednym z plakatów domalował na zdjęciu pejsy i gwiazdę Dawida, zaś na dwóch innych – charakterystyczną grzywkę i wąsa, a także swastyki, przez co upodobnił kandydata do przywódcy III Rzeszy, Adolfa Hitlera. Mężczyzna usłyszał w tej sprawie zarzuty. Za niszczenie banerów grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności, za propagowanie ustroju totalitarnego do 2 lat więzienia. Nieustaleni dotąd sprawcy dewastowali także materiały wywieszane przez Wspólnotę Samorządową oraz Koalicję Obywatelską.

Sporo kontrowersji wywołała także kwestia rozwieszenia przez kandydata Prawa i Sprawiedliwości plakatów na ogrodzeniu parkingu przy kościele pw. NMP Królowej Polski, na Osiedlu Młodych. Stało się to w miesiąc po wydaniu przez świdnicką Kurię oświadczenia, w którym duchowni stanowczo odcięli się od trwającej kampanii. Sam kandydat wyjaśniał, że nie udało się znaleźć innego miejsca, w których mógłby legalnie wywiesić swoje banery. Z różnymi opiniami spotkał się też pomysł kandydatów Świdnickiego Forum Rozwoju, którzy zachęcali do głosowania na siebie, wykorzystując do tego wykonane kredą napisy na chodnikach i ścieżkach rowerowych. W tej sprawie Wspólnota Mieszkaniowa przy ulicy Kazimierza Wielkiego 22-34 złożyła do straży miejskiej zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia.

Ostatnie godziny kampanii
O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Od tej godziny aż do zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

Plakaty, banery i ulotki poszczególnych komitetów wyborczych będą mogły pozostać na dotychczasowych miejscach. W czasie ciszy wyborczej nie mogą być jednak przemieszczane, np. na samochodach. Zabroniona jest agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje.

Również od północy z piątku na sobotę aż do zakończenia głosowania zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych sondaży opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Przypominamy, zabronione jest także pisanie komentarzy – łamiących zasady ciszy wyborczej – na portalach internetowych i w serwisach społecznościowych.

Kandydaci na urząd prezydenta Świdnicy: Robert Garstecki, Beata Moskal-Słaniewska, Janusz Solecki, Marcin Paluszek, Jacek Drobny

Głosowanie w niedzielę od 7.00
W niedzielę wybierać będziemy radnych gmin, powiatu i sejmiku wojewódzkiego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00.

W przypadku Świdnicy mieszkańcy wskażą 23 radnych spośród 213 kandydatów. Do walki o fotel prezydenta Świdnicy stanęło z kolei pięciu kandydatów. Jeżeli w niedzielę nie dojdzie do rozstrzygnięcia, mieszkańcy oddadzą głos jeszcze raz podczas II tury, która odbędzie się dwa tygodnie później – 4 listopada. Uprawnionych do głosowania jest 45 748 świdniczan.

Jeśli chodzi o wybory w powiecie świdnickim, mieszkańcy wybierać będą spośród 255 zgłoszonych kandydatów, którzy walczą o miejsce w 27-osobowej Radzie Powiatu. Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej, w powiecie uprawnionych do głosowania jest 126 206 osób.

Mieszkańcy powiatu świdnickiego, wraz z wyborami z Wałbrzycha oraz powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego, wskażą też 8 przedstawicieli do sejmiku województwa dolnośląskiego. O te miejsca ubiega się 108 kandydatów.

Zobacz, jak i gdzie sprawdzić listę kandydatów.

Pierwsze informacje w sprawie frekwencji wyborczej będą ogłaszane podczas konferencji PKW w niedzielę o godzinie 13.30, 18.30 i 21.30. Cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowania mają być ogłaszane od poniedziałkowego poranka.

Michał Nadolski
[email protected]