Strona główna 0_Slider Minął termin zgłaszania kandydatur na radnych. Kto wystartuje?

Minął termin zgłaszania kandydatur na radnych. Kto wystartuje?

0

Do północy komitety wyborcze miały czas na zgłoszenie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych w gminach, powiatach i sejmikach wojewódzkich. Kto wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych? Pełen wykaz kandydatur jeszcze nie został zamieszczony na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Podpowiadamy, jak sprawdzić aktualną listę startujących z poszczególnych okręgów.

Chociaż termin zgłaszania kandydatów na radnych już minął, w przypadku wyborów do świdnickiej Rady Miejskiej na stronie Państwowej Komisji Wyborczej figurują póki co jedynie kandydaci z trzech komitetów: KW Stowarzyszenia „Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej”, KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Beaty Moskal Słaniewskiej. Wiadomo jednak, że swoich kandydatów do Rady zgłosiły także inne komitety, w tym m.in. KW Świdnickie Forum Rozwoju “Świdnica Jutra”, czy KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Do 26 września można jeszcze zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Polacy wyboru nowych samorządowców dokonają 21 października, natomiast ewentualna druga tura przy wyborze włodarzy miast i gmin odbędzie się 4 listopada.

Po zmianach w przepisach, samorządowcy będą pełnić swoje funkcje przez 5-letnią kadencję. Co więcej, w tych wyborach świdniccy radni nie będą już wybierani w 23 okręgach jednomandatowych. Powrócono do czterech dużych okręgów:

  • z okręgu nr 1 (Osiedle Młodych-Pogodna) wybieranych będzie 5 radnych,
  • z okręgu nr 2 (Osiedle Zawiszów-Kolonia-Osiedle Zarzecze-Westerplatte) – 6 radnych,
  • z okręgu nr 3 (Gdyńska-Centrum-Lipowa) – 7 radnych,
  • z okręgu nr 4 (Ofiar Oświęcimskich-Dzielnica Zachodnia-Dzielnica Południowa) – 5

Bez zmian pozostały obwody głosowania, a tym samym lokalizacja większości lokali wyborczych.

Sprawdź swoich kandydatów
Jak sprawdzić, kto zamierza ubiegać się o mandat z naszego okręgu? Poświęcona wyborom samorządowym strona PKW nie dla wszystkich jest czytelna, zawiera jednak wszystkie kluczowe dla wyborców informacje.

Na podstronie „kandydaci i statystyki” można się zapoznać nie tylko z danymi dotyczącymi osób ubiegających się o społeczny mandat, ale także z informacjami na temat liczby mieszkańców i osób uprawnionych do głosowania w danej jednostce samorządu, granicami okręgów i obwodów głosowania. Wybierając na mapie kolejne szczeble administracji można szybko dotrzeć do interesującej nas jednostki. W przypadku miasta Świdnica stosowna podstrona znajduje się pod adresem wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/021901.

W tym miejscu można zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi danego powiatu lub gminy. Po wybraniu zakładki dotyczącej wyborów do rady gminy, w poniższym przykładzie Rady Miejskiej w Świdnicy, można się zapoznać z wykazem ulic podlegających pod poszczególne okręgi głosowania:

Po wybraniu numeru interesującego nas okręgu (bezpośrednie odnośniki: okręg 1, okręg 2, okręg 3, okręg 4) można zapoznać się z listami kandydatów zgłoszonych przez poszczególne komitety wyborcze:

Z kolei na samym końcu podstrony poświęconej danej gminie, w poniższym przypadku jest to Miasto Świdnica według stanu z 18 września godz. 12.00, wyliczone są komitety, które wystawiły swoich kandydatów do rady. Wykaz wciąż nie jest kompletny:

Po przetworzeniu wszystkich zgłoszeń do wałbrzyskiego komisarza wyborczego i ich publikacji na stronie PKW, każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się ze statystykami dotyczącymi płci i wieku kandydatów na radnych, włodarzy miast i gmin:

Michał Nadolski
[email protected]