Strona główna 0_Slider Usuwają nazwiska lokatorów z domofonów. Nadgorliwość, czy konieczność?

Usuwają nazwiska lokatorów z domofonów. Nadgorliwość, czy konieczność?

14

Potrzebą dostosowania się do przepisów o ochronie danych osobowych pracownicy świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej tłumaczą konieczność usunięcia z klatek schodowych i domofonów nazwisk lokatorów. Nie wszystkich mieszkańców takie wyjaśnienia przekonały. Ministerialni urzędnicy zapewniają jednak, że jest to właściwy krok.

W związku z obowiązywaniem przepisów rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), nazwiska mieszkańców zostaną z domofonów usunięte. Na domofonach będą ujawnione nazwiska tylko tych osób, które wyrażą na to pisemną zgodę – stwierdzono w piśmie Spółdzielni Mieszkaniowej, które w połowie sierpnia trafiło do mieszkańców. Stosowne oświadczenie, zezwalające na pozostawienie swoich danych personalnych, można było przekazać Spółdzielni do 7 września.

Chociaż dla części lokatorów usunięcie nazwiska z domofonowego wykazu nie robi większej różnicy, pojawiły się też głosy powątpiewające w konieczność całej operacji. O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Cyfryzacji. – Tego typu działanie znajduje swoje uzasadnienie w obowiązujących przepisach – przede wszystkim należy tutaj wskazać zasadę minimalizmu, która mówi, że zbierane dane muszą być adekwatne, stosowne i ograniczone do tego, co niezbędne do celów, w których są przetwarzane. Podawanie nazwisk na domofonach stoi w sprzeczności z tą regułą – twierdzą pracownicy resortu.

Podkreślają przy tym, że usuwanie danych lokatorów ma swoje uzasadnienie nie tylko w RODO, czy w nowej ustawie o ochronie danych osobowych. – Od umieszczania nazwisk na domofonach odchodziło się już na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych z 1997 roku. Wtedy też zaczęto stopniowo odchodzić od wydania książek telefonicznych, które również umożliwiały ponadmiarowy dostęp do danych osobowych – wyjaśniają ministerialni urzędnicy. Zaznaczają też, że – zgodnie z krokiem wykonanym przez świdnicką Spółdzielnię – udostępnianie na domofonach nazwisk może się odbywać pod warunkiem uzyskania zgody osoby, której dane byłyby udostępniane.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPokonali kolejną przeszkodę, grają dalej w Pucharze Polski
Następny artykułFestyn i zbiórka dla Anny Marszałek