Strona główna 0_Slider Świdnica stanie się planem zdjęciowym kolejnego filmu

Świdnica stanie się planem zdjęciowym kolejnego filmu

1

W październiku i listopadzie w Świdnicy realizowane będą zdjęcia do filmu fabularnego „Mydło” w reżyserii dokumentalistki Małgorzaty Imielskiej. Trwają poszukiwania statystów i epizodystów, którzy wcielą się w rolę m.in. strażnika, kucharki i wychowanków domu dziecka. To kolejna produkcja, która będzie kręcona w mieście.

Ekipy filmowe podczas kręcenia „Podwójnego Ironmana” na kąpielisku przy ulicy Równej w 2016 roku

Film „Mydło” jest filmem zaangażowanym społecznie, poruszającym temat trudnego dorastania i osamotnienia Oli – początkującej biegaczki, której skomplikowana historia rodzinna stała się przyczynkiem do późniejszych złych decyzji, w wyniku których trafiła do Zakłady Poprawczego. Każdy nowy dzień jest walką ale jednocześnie kształtuje jej moralny kręgosłup, jest drogą na końcu której migoce światełko, którym jest odnalezienia matki z która straciła kontakt przed wieloma laty. Otaczający świat chwilami jest okrutny i zimny, a chwilami daje nadzieje i pokazuje siłę przyjaźni – mówi Grzegorz Dąbrowski ze Studia ABM.

Reżyserem „Mydła” będzie Małgorzata Imielska, absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jej filmy dokumentalne dotyczyły dotychczas głównie II wojny światowej i Holocaustu. Za „Powiedz mi, dlaczego?” z 2006 roku otrzymała w Houston, Krakowie oraz Kantonie. Wyróżnienia i nagrody zdobywały także inne jej produkcje.

W obsadzie „Mydła” znalazło się grono młodych aktorek, w znakomitej większości debiutujących na dużym ekranie, wśród nich: Zofia Domalik, Maria Sobocińska czy Malwina Laska, którym partnerują uznani artyści teatralni i filmowi jak Halina Rasiakówna, Jowita Budnik, Magdalena Czerwińska, Adam Cywka, Katarzyna Wajda, Dobromir Dymecki, Anita Poddębniak czy Ryszard Kluge.

Zdjęcia do filmu realizowane będą w od 2 do 13 października oraz od 19 do 23 listopada w Świdnicy i Wałbrzychu. Obecnie trwają poszukiwania epizodystów i statystów. – Poszukujemy mężczyzny w wieku 40-60 lat, który jako epizodysta wcieli się w postać strażnika, kobiety w wieku 40-65 lat, która jako epizodystka wcieli się w postać kucharki, dziewczyn w wieku 16-20 lat, które jako statystyki i epizodystki wcielą się w rolę wychowanków domu dziecka. Uwaga, mają to być dziewczyny z charakterem – wylicza i podkreśla Dąbrowski. Zgłoszenia zawierające aktualną fotografię twarzy, sylwetki, profilu, imię i nazwisko oraz numer telefonu należy przesyłać na adres: [email protected]

Świdnica w ostatnich latach kilka razy stawała się planem filmowym dla uznanych tytułów, nigdy jednak nie występowały w nich zabytkowe i najpiękniejsze zakątki miasta. W „Placu zabaw” Bartosza Kowalskiego, nagrodzonego za debiut na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni tłem są bloki osiedla Zawiszów, w „Komorniku” Feliksa Falka z 2005 roku część scen powstała w budynku świdnickiego Sądu Okręgowego. Od września do października 2016 roku na krytej pływalni przy ulicy Równej kręcone były zdjęcia do „Najlepszego” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, reżysera kinowego przeboju „Bogowie”. Filmowe produkcje powstawały także w Jaworzynie Śląskiej oraz w Świebodzicach, na ruinach dawnych zakładów Silena, które imitowały gruzy ogarniętej powstaniem stolicy.

Michał Nadolski
[email protected]