Strona główna 0_Slider Świdnica od podwórza – odc.34

Świdnica od podwórza – odc.34 [FOTO]

2

Czasami przestronne z wieloma drzewami, pokryte trawnikiem lub piaskiem, innym razem wyłożone kostką brukową z namalowanymi białymi liniami, które wskazują kierowcą miejsce do parkowania. Świdnickie podwórka są różnorodne, a dzisiaj zapraszamy do obejrzenia części z nich. 

W tym odcinku przyjrzymy się podwórzom przy ulicy Kanonierskiej.

Zdjęcie Google Maps

Ul. Kanonierska 2-4

Za elektryczną bramą wjazdową kryje się podwórko, które mieszkańcy w dużej części zamienili w parking. Oprócz miejsc dla samochodów zobaczymy tam komórki lokatorskie, a także słupy na których schnie pranie.

Ul. Kanonierska 6-10

Na podwórze prowadzi dziurawa, szutrowa nawierzchnia, która płynnie przechodzi w brukową kostkę. Przy budynku mieszkańcy parkują samochody. Dalszą część terenu za blokiem zajmują ogródki działkowe.

Ul. Kanonierska 12-16

Duże, zielone podwórko mieszkańcy podzielili na część użytkową i “relaksacyjną”. Oprócz miejsc parkingowych, wyznaczonych wzdłuż piaskowej drogi, znajdziemy tam ławki bez oparć, trzepak oraz garaże.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

kontakt@swidnica24.pl

  • Wiktor Lis

    Nieopodal tego podwórza (2-4) był kiedyś pierwszy świdnicki dworzec kolejowy. Tory do tego dworca rozchodziły się na Zawiszowie, w rejonie dzisiejszych działek przy przejściu pieszym przez tory. Tam na działkach jeszcze gdzieniegdzie widać pozostałości podkładów i innych elementów torów- wpasowanych głównie w ogrodzenia jako słupki ale nie tylko…

    • Swidniczanin

      Jakieś źródło informacji można prosić? Z tego, co wiem, to pod nasypem znajduje się wiadukt kolejowy, który został wzmocniony ziemią przy przebudowie linii na dwutorową. Są zdjęcia. I wysokość dość mocno tu nie pasuje. Ogródki działkowe są na Esperantystów (P.O.D. Kolejarz) i moi ś.p. dziadkowie mieli tam działkę. I zgadza się – jako słupki wykorzystali podkłady kolejowe.