Strona główna 0_Slider Stadion 10 dni po odbiorze, 10 dni przed otwarciem

Stadion 10 dni po odbiorze, 10 dni przed otwarciem [List czytelnika]

21

– Wyschnięta trwa układana z tzw. rolki, niedokończone zagospodarowanie terenu tylnej części stadionu (od strony ogrodzenia betonowego), brak obrzeży oddzielających teren zielony od terenu utwardzonego (betonowego)… czy tak powinien wyglądać obiekt 10 dni po jego odbiorze przez władze miasta od wykonawcy, a na 10 dni przed hucznym otwarciem? Obiekt, którego remont opóźnił się o rok? – pyta w liście do redakcji czytelnik Swidnica24.pl.

W załączeniu przesyłam Państwu zdjęcia, które prezentują to co każdy może zobaczyć przechodząc obok tej nowej – dopiero co “ukończonej” inwestycji.  Uważam, że Państwo jako redakcja powinniście się tym zainteresować i poprzez Wasz portal pokazać mieszkańcom Świdnicy jak wygląda obecnie obiekt, na którego remont wydano ogrom publicznych środków… Nie trzeba być specjalistą w danej dziedzinie aby dostrzec szereg niedoróbek oraz błędów funkcjonalnych dotyczących zagospodarowania terenu stadionu – oczywiście mowa o niedoróbkach i błędach, które widać z perspektywy ogrodzenia – bez wchodzenia na obiekt. Oczywiście nie ma tutaj sensu omawiać przyczyn chociażby wyschnięcia trawy, gdyż ona mogą być różne (począwszy od nieprawidłowego transportu i składowania trawy po błędy w przygotowaniu podłoża itp.), ale faktem jest, że jacyś ludzie nadzorowali wykonywanie tych prac, a następnie je odbierali i w konsekwencji otrzymali za to wynagrodzenie. Bulwersująca jest również jakość prac wykończeniowych – połączenie terenu zielonego z płytą betonową, na której być może kiedyś stanie trybuna dla gości. Czy tak to powinno wyglądać? Czy takie rozwiązanie było w projekcie ? Biorąc pod uwagę sztukę budowlaną, logikę oraz dostępne obecnie rozwiązania techniczne, coś takiego należy uznać na prowizorkę, na którą po prostu nie da się patrzeć – alarmuje czytelnik.

Redakcja o udostępnienie protokołu odbioru zwróciła się do rzeczniczki urzędu miejskiego 3 września. Zadaliśmy również pytania o stan murawy, a także dodatkowe koszty związane z wyposażeniem obiektu. Czekamy na przesłanie dokumentu i odpowiedź. Dzisiaj na prośbę czytelnika wystosowaliśmy kolejne pytania.

Przypomnijmy. Rozpoczętej w 2017 roku inwestycji towarzyszył prawdziwy ogrom problemów. W marcu teren przekazano pierwszemu wykonawcy prac, firmie Saltex Europa. W kolejnych miesiącach budowlańcy domagali się licznych zmian w projekcie przebudowy i dwukrotnie przesuwali termin zakończenia prac. W listopadzie 2017 roku wykonawca porzucił plac budowy. Inwestycję dokończyła firma Dabro Bau. Początkowo modernizacja miała kosztować 7,5 miliona złotych, ostatecznie miasto zapłaciło o półtora miliona więcej. “Po drodze” dołożono kolejne  250 tysięcy złotych, a na ostatniej sesji radni zgodzili się na wydatkowanie następnych 439 tysięcy złotych.

Od ubiegłego roku inwestycji przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne. 19 kwietnia 2018 roku oficjalnie wszczęto kontrolę dotyczącą “procedur podejmowania i realizacji decyzji przez Urząd Miejski w Świdnicy w zakresie przygotowania i realizacji zadania inwestycyjnego przebudowy stadionu miejskiego w Świdnicy przy ul. Śląskiej 35A w latach 2015-2018”. Funkcjonariusze Biura osobiście pojawili się w świdnickim magistracie. Pod koniec lipca CBA poinformowało o przedłużeniu kontroli do 19 października.

Stadion został odebrany przez przedstawicieli miasta 31 sierpnia. Uroczystości otwarcia rozpoczną się 20 września meczem piłki nożnej reprezentacji Polski U-16 Polska – Czechy.

To nie pierwszy przypadek, gdy miasto akceptuje budzącą wątpliwości jakość wykonanych prac. Podobnie było ze ścieżką rowerową na ul. Łukasińskiego. Inwestycja została odebrana 22 grudnia 2017 roku, a prace trwały jeszcze przez kilka tygodni. Wiosną po interwencji portalu Swidnica24.pl urzędnicy skierowali 30 zastrzeżeń do jakości wykonanych prac.

/red./

 • Czytelnik

  Tak właśnie odbiera się prace wykonane za publiczne pieniądze . kolejna wpadka osoby podpisującej odbiór . I tu zaczynać sie powinna kontrola CBA .

 • Grzesiek

  Droga redakcjo, prawie codziennie wałkujecie te sam temat. Panie Kowalski, nie znudziło się to jeszcze Panu ? Z restauracja sobie nie poradziłeś , teraz nie radzisz pan sobie z tym portalem…

  • Jotka

   Uważam, że niedbalstwo, brak nadzoru i partactwo trzeba właśnie wałkować codziennie.

  • Pozytywny

   Drogi Grzesiu jak Ci się nie podoba “wałkowanie” ,to rusz tyłek i sam to popraw zamiast lamentować przez internet. Wrzuć jutro zdjęcie ,że już nie ma co wałkować i przestań pierdzielić bzdury. Jak lubisz tandetę i fuszerkę to sobie tak dom urządzaj.

  • Maciej Miłosz

   Nie szanujesz swoich pieniędzy?

 • Orzech

  Okropnie wygląda te prace budowlane. Widać brak naszym urzędnikom kompetencji skoro akceptują coś takiego…Pani Prezydent zapowiada, że będzie “dalej sadziła kwiatki”…a na razie nie radzi sobie z posianiem trawy.

 • janusz m

  Przecież trawa na stadionie nie jest ważna. Najważniejsze to trybuny dla ViPów 🙂 A tak poważnie to ktoś powinien za to odpowiedzieć!

 • Misza

  Niestety terminy gonią i zabrakło czasu na podlewanie. Na szczęście to drobiazgi i mam nadzieję, że tym razem ktoś dopilnuje szczegółów.

 • Wiktor Lis

  Ale fuszerka- szok !!!

 • Suw

  Remont tego stadionu zniszczył możliwość uporządkowania terenu i zrobienia ciekawego, nowoczesnego i funkcjonalnego ośrodka sportu. To co zostało zrobione na terenie OSIR to wywalenie pieniędzy w błoto.

  • Pozytywny

   A czy mógłbyś sprecyzować jakie to były możliwości ? Bardzo jestem ciekaw.

   • Suw

    A różne, poprzeczne i podłużne.

    • Pozytywny

     Tak właśnie myślałem.

   • Czytelnik

    Był bardzo dobry pomysł , aby stadion przenieść w miejsce gdzie miał powstać Aquapark , a na miejscu starego stadionu postawic mniejszy aquapark z wykorzystaniem basenu letniego . Jedna stacja uzdatniania wody itd. Ale ten projekt nie ujrzał swiatła dziennego .

 • henryk

  Trudno gdziekolwiek indziej takiego badziewia zobaczyć jak w Świdnicy.Tak się dzieje od 4 lat a lizusy dalej swoje.

 • Maciej Miłosz

  Hmm to może kwiatki zamiast trawy? W końcu będzie innowacyjnie.

 • oloderay

  Owszem trawa z rolek na skarpach to porażka, ogólnie prędzej czy później jakakolwiek trawa uschnie na takich spadkach. Bardziej pasuje tam palisada, płożące byliny czy nawet ażurowe płyty typu “Meba”. Ogólnie stadion fajnie zrobiony a niedoróbki zawsze gdzieś się znajda, lecz istnieje coś takiego jak gwarancja wykonawcy. Portal Ś-24 też ma wiele braków ale gwarancji jakości artykułów nie daje.

 • YES

  aż mi sie śmiać chciało po przeczytaniu tych wpisów-a kiedyś pisał bardzo krytycznie na temat naszego miasta pan/pani o nicku Głos Głos to mu ktos bilety kolejowe fundował -no to popatrzcie jak Wy piszecie: cytat z Pana Henryka “Trudno gdziekolwiek indziej takiego badziewia zobaczyć jak w Świdnicy”-a pewnie i źle oznaczone miejsca parkingowe też 🙂 14 komentarzy negatywnych a swoją drogą to ten świdnicki narodowy strasznie prowincją zajechał-cztery tory na bieżni? nie pamiętam aby ostatnimi czasy (10 lat) były na stadionie rozgrywane jakies lekkoatletyczne mitingi 🙂 ale teraz można będzie poskakać o tyczce-proszę nie zapomnieć zaprosic Sergieja Bubki na pierwszy skok -pan jest Ukraińcem a teraz jest trynd wchodzenia…bez wazeliny 🙂

 • Nie usuwajcie konta!

  Trawa jest w rolkach, bo w dni nieparzyste będzie na stadionie, a w parzyste w parku centralnym rozwijana. A w niedzielę i święta ogródek pani prezydent obsłuży i tyle 😉

 • michbaner

  tak właśnie działa PZPR bis w wykonaniu sld i BMS. kandydatki na ponowny wybór na prezydenta Świdnicy. Ludzie nie dajcie się nabić w butelkę przez SLD I BMS.

 • Gosia

  Wybieramy
  się z grupą asystentów i naszych klientów – osób z
  niepełnosprawnościami na inauguracyjny mecz. PRZEKONAMY SIĘ NA WŁASNEJ
  SKÓRZE , czy są udogodnienie dla tych osób oraz brak jest barier
  architektonicznych na nowym stadionie.