Strona główna 0_Slider Pierwsi obcokrajowcy z tytułem „Zasłużonych dla Świdnicy”

Pierwsi obcokrajowcy z tytułem „Zasłużonych dla Świdnicy”

1

W najbliższy piątek świdniccy radni zadecydują o przyznaniu tytułu „Zasłużony dla Miasta Świdnicy” burmistrzowi czeskich Polic nad Metują oraz burmistrzowi Trutnova. Podczas najbliższej sesji wręczone zostaną też dyplomy i pamiątkowe medale dla dwóch, wcześniej uhonorowanych tym tytułem osób.

Ivan Adamec i Ida Jenková

Ida Jenková prawie całe dotychczasowe życie związała z Policami nad Metują, gdzie pracowała jako nauczyciel, a potem pełniła funkcje dyrektora integracyjnej szkoły podstawowej i przedszkola. W ratuszu miasta urzęduje od 20 lat. Pierwsze dwie kadencje jako zastępczyni burmistrza i kolejne dwie już w roli burmistrza. To między innymi dzięki jej wysiłkom, partnerska współpracy ze Świdnicą układa się wzorowo. Instytucje kultury obu miast od lat wspólnie czerpią od siebie inspiracje poprzez realizację projektów, wystaw, spotkań, czy wymiany młodzieży. Ta wspólna przygoda umożliwia nam zdobywanie wciąż nowych doświadczeń, które wpływają korzystnie na rozwój obu miast i całego pogranicza.

Równie przykładnie układała się współpraca Świdnicy i czeskiego Trutnova, którego burmistrzem jest Ivan Adamec, piastujący to stanowisko nieprzerwanie od 1998 roku. Także on w przeszłości był związany z edukacją. W latach 1990-1998 był dyrektorem szkoły podstawowej w Trutnovie, gdzie uczył matematyki i chemii. Od 1994 roku zasiada w radzie miasta, w latach 2002-2008 był senatorem, a od 2013 roku jest członkiem  Izby Deputowanych czeskiego parlamentu. W 11. edycji nagród gospodarczych Świdnicki Gryf zdobył wyróżnienie „Wybitna Osobowość Pogranicza”. – Nasza współpraca jest teraz szczególnie ważna, w czasach niepokojących dla Europy my samorządowcy, mieszkańcy partnerskich miast musimy pokazywać, że zależy nam na zjednoczonej Europie – Europie pokoju – Europie bez wojen – mówił kilka miesięcy temu, z okazi 20-lecia partnerstwa Świdnicy i Trutnova.

Na 28 września zaplanowano także wręczenie dyplomów nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Świdnicy” wraz z pamiątkowym medalem Krystynie Lasek i Zygmuntowi Zelkowi.

***

W 2002 roku Rada Miejska zainicjowała nagradzanie szczególnie wyróżniających się mieszkańców i osób zasłużonych dla miasta tytułem Honorowego Obywatela. Nadano ich do 2014 osiem. Pierwszy tytuł otrzymał Claus Wilhelm Hoffmann – były burmistrzowi Biberach (Niemcy). W tym gronie są także ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, biskup Ignacy Dec, Stanisław Kotełko, ks. Jan Bagiński, harcmistrz Teresa Słupianek. Nie wiadomo, kiedy do listy wyróżnionych tym tytułem dołączą kolejne osoby.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Police nad Metují, Občanská Demokratická Strana

Poprzedni artykułŻarowski żłobek na finiszu
Następny artykułKompromitująca porażka piłkarzy Zjednoczonych Żarów