Strona główna 0_Slider Otwarcie nowego basenu ze szczególnymi gośćmi

Otwarcie nowego basenu ze szczególnymi gośćmi [FOTO]

9

Kolejna gmina w powiecie świdnickim ma kryty basen. Do Żarowa i Strzegomia dołączyła gmina Świdnica. Obiektu w Witoszowie Dolnym, przeznaczonego przede wszystkim dla dzieci i młodzieży szkolnej, gratulowali najsłynniejszy polski triathlonista Jerzy Górski i równie znana para triathlonowa Łukasz Malaczewski i niepełnosprawny Janek Kmieć.

Wjeżdżam do wsi, a tu zaskoczenie! Piękne boiska, hala sportowa i basen – słów uznania nie szczędził Jerzy Górski, którego historia stała się kanwą filmu “Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego.  Obecność “Iron Mana” i triathlonistów Łukasza Malaczewskiego i Jasia Kmiecia na uroczystym otwarciu krytego basenu nie była przypadkowa.

Szkoła w Witoszowie dzięki rozbudowanej bazie i wsparciu sponsora  mogła pokusić się o wprowadzenie do swojej oferty klasy o wymagającym profilu. “Żelazna Świdnica” – taką nazwę z dumą na koszulkach nosi 24 uczniów VI b, którzy po testach sprawnościowych dostali się do klasy o profilu triathlonowym. – Mamy po 10 godzin wf w tygodniu, w tym 6 godzin pływania – mówią z radością uczniowie. Mają również profesjonalny sprzęt do treningów rowerowych i biegowych. Jednak to nie klasa triathlonowa stała się powodem wybudowania obiektu za kilkanaście milionów złotych.

Krzywe plecy

Wójt Teresa Mazurek wielokrotnie podkreślała, że basen przy kompleksie szkolno-sportowym w Witoszowie nie jest fanaberią. – Przesłanek do budowy przyszkolnego basenu było wiele. Jednak to wyniki studentów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prowadzone przez 6 lat w gminnych szkołach wskazały, że u ponad 80% dzieci stwierdzono wady podstawy. Ratunkiem dla nich były zajęcia sportowe, gimnastyka korekcyjna i pływanie. Do Witoszowa Dolnego będziemy wozić dzieci od 1 klasy, a nauka pływania trwać będzie rok i rozpocznie się w II semestrze II klasy. Naszym celem jest, aby każde dziecko opuszczające gminną placówkę oświatową umiało pływać. Pierwszeństwo korzystania mają uczniowie, ale obiekt będzie dostępny dla wszystkich chętnych – mówi wójt gminy Teresa Mazurek. Podczas uroczystości otwarcia, w której uczestniczyli, starosta i wicestarosta świdnicki, burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin w powiecie świdnickim, zastępca prezydenta Świdnicy, posłowie i senator, przedstawiciele służb mundurowych i wielu instytucji, szefowa gminy Świdnicy szczególnie dziękowała prezydentowi Wałbrzycha, Romanowi Szełemejowi. – To on, jako lider Aglomeracji Wałbrzyskiej, skutecznie i konsekwentnie pomagał doprowadzić do realizacji naszych marzeń – podkreślała Teresa Mazurek.

Trzy w jednym

Budowa przyszkolnego basenu wchodzi w skład większego przedsięwzięcia gminy Świdnicy. Projekt obejmował rozbudowę budynku łącznika w celu wydzielenia dwóch pracowni – przyrodniczej i matematycznej, rozbudowę kompleksu sportowego działającego przy szkole poprzez właśnie budowę nowej szkolnej pływalni, ale także wielofunkcyjnego boiska. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest również wyposażenie dwóch wymienionych pracowni w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, a także dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Sale dydaktyczne zlokalizowane zostały w parterowym budynku łączącym szkołę podstawową z halą sportową. Basen w terminie wykonała firma Pre-Fabrykat.

Samorządowcy i urzędnicy szukali najlepszych pomysłów na basen, dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży, a także do możliwości finansowych gminy. Obejrzeli szkolne pływalnie w Polsce i w Czechach. Plany były gotowe od 2014 roku, projekt został zrobiony przez pracownię, która pracowała dla kompleksu w Białce Tatrzańskiej. – To projekt szyty na miarę, uwzględniający także przyszłość, czyli samo utrzymanie basenu. Wszystko jest wykonane z najlepszej jakości materiałów, by obiekt był trwały i jak najmniej awaryjny, zastosowano wszystkie możliwe rozwiązania, zmniejszające koszty choćby ogrzewania – wylicza wójt i dodaje, że warunkiem budowy było także pozyskanie dofinansowania. – Nie udało się z programu “Delfinek”, więc poczekaliśmy – tłumaczy. W 2016 roku gmina dostała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 6 313 598,57 zł dofinansowania, a całość będzie kosztowała 16 883 190,72 złotego. Kwota obejmuje większy projekt – oprócz basenu to także zaplecze sanitarne, szatnie,  łącznik ze szkołą, dwie sale lekcyjne i boisko wielofunkcyjne, które zostało oddane do użytku już w kwietniu tego roku. Basen w terminie zrealizowała wyłoniona w przetargu firma Pre-Fabrykat.

Uczniowie już od początku września mają na basenie zajęcia, do Witoszowa maja być dowożone dzieci z całej gminy. Jeszcze nie wiadomo, kiedy z obiektu będą mogły korzystać osoby z zewnątrz. Oprócz basenu na klientów czekają sauny i “grota solna”. Ta część została wybudowana ze środków własnych gminy.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński