Strona główna Temat dnia Królewska trawa oryginalną ozdobą naszych ogrodów

Królewska trawa oryginalną ozdobą naszych ogrodów

0

Trawa najczęściej kojarzy nam się z zielonym i idealnie przyciętym bieżnikiem wokół domu. Jednak pewne jej odmiany mogą okazać się efektowną dekoracją naszych ogrodów. Do najpiękniejszych roślin ozdobnych należy właśnie trawa pampasowa, przez wielu ogrodników określana królewską.

Powiewne, puszyste kwiatostany mają najczęściej naturalne zabarwienie beżowoszare lub srebrzystobiałe. Hodowla dostarcza nowych odmian, o innym zabarwieniu. Są to między innymi Remorino, która osiąga w okresie wegetacji do 2,5 m wysokości. Wytwarza liczne, srebrzystobłyszczące kwiatostany, o długości nie mniejszej niż 80 cm. Uważana jest za trawę najodporniejszą na niesprzyjające warunki klimatyczne panujące w Polsce.

Odmian jest znacznie więcej. Sunningdale Silver – o srebrzyście zabarwionych kwiatostanach i pędach długości ponad 2 m. Rosea – ma kwiatostany różowe, czerwone i wyrasta do 3 m. Elegans – osiąga zaledwie 1 metr wysokości i wytwarza krępe, zbite kępy, z których jesienią wyrastają liczne, białosrebrzyste kwiatostany. Gigantea – tworzy ogromne, okazałe kępy, a jej szarobeżowe kwiatostany osiągają ponad 3 m. Albolineatum – z jasnozielonymi, bardzo ozdobnymi, podłużnie paskowanymi liśćmi.

Nasiona trawy pampasowej do nabycia w sklepie Świat Kwiatów pod adresem https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona/

Uprawa

Najlepszym miejscem do uprawy cortaderii jest powierzchnia osłonięta od wiatru, ale dobrze nasłoneczniona. Najlepiej sadzić ją w miejscach o wystawie południowo-zachodniej, np. przy murku ozdobnym. Stwarzamy wtedy lepsze warunki zimowania, gdyż w taki obszarach zimą temperatura jest zawsze wyższa. Rośliny sadzimy wyłącznie wczesną wiosną – na przełomie marca i kwietnia. Tak wczesny termin zapewnia dobre zakorzenienie się roślin jeszcze przed nastaniem zimy. Im roślina starsza, tym więcej tworzy dekoracyjnych wiech – – rośliny 5-10 letnie tworzą ich corocznie po kilkadziesiąt. Dół przed sadzeniem rośliny należy użyźnić ziemią kompostową, która zapewni lepsze warunki rozwoju systemu korzeniowego. W okresie wegetacji należy rośliny obficie podlewać (dwa lub trzy duże wiadra wody na tydzień) i zasilać (od czerwca do sierpnia co trzy tygodnie 30-40 g Azofoski rozpuszczalnej w wodzie lub rozsypanej wokół roślin i zmieszanej z wierzchnią warstwą ziemi).

Zimowanie

Trawa pampasowa zimuje w naszych warunkach mimo mrozów. Przeszkodą w przetrwaniu zimy jest duża wilgotność gleby i powietrza, szczególnie jesienią, w wyniku czego ulega gniciu nasada roślin. W Niemczech trawę pampasową uprawia się na sztucznych wzniesieniach, np. na dobrze drenowanych żwirem kopcach o wysokości nawet ponad 1 m. Podniesienie roślin ponad poziom gruntu sprawia, że główna masa korzeni znajduje się tylko w uformowanym kopcu. W okresie jesienno-zimowym, nawet przy silnych opadach, nasada roślin i system korzeniowy nie są zatem narażone na nadmiar wilgoci. Taka uprawa eksponuje rośliny i podnosi ich walory dekoracyjne. Łatwiej także zabezpieczyć rośliny przed mrozem przez okrycie systemu korzeniowego warstwą liści.

/Artykuł sponsorowany/