Strona główna 0_Slider Jedyny taki w Polsce. Plac zabaw dla niepełnosprawnych

Jedyny taki w Polsce. Plac zabaw dla niepełnosprawnych

7

Jednym wielką radość sprawia huśtanie na wielkim kole, inni uwielbiają karuzelę, nie brak też amatorów piaskownicy. Od miesiąca przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno Wychowawczym w Świdnicy działa plac zabaw dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych. Dzisiaj to wyjątkowe miejsce przy ul. Kozara-Słobódzkiego zostało oficjalnie otwarte.

– Kiedy syn był małym dzieckiem, mogliśmy jeszcze korzystać z urządzeń na tradycyjnych placach zabaw. Dzisiaj to niemożliwe – mówi Iwona Wasung, mama Alana. Chłopiec porusza się na wózku, wymaga stałego wsparcia i pomocy przy każdej życiowej czynności. Ale równie mocno potrzebuje zabawy. – Już się huśtaliśmy, widziałam jego radość – zapewnia pani Iwona. Mariola Uczkuronis, która od 15 lat zajmuje się dowozem niepełnosprawnych do ośrodka potwierdza, że plac został przyjęty z entuzjazmem, rodzice ogromnie cieszą się, że każde urządzenie jest dostosowane do specjalistycznych, dużych wózków.

Plac powstał dzięki inicjatywie i osobistemu zaangażowaniu pracowników ośrodka. Pracowali fizycznie przy niwelacji terenu, szukali sponsorów. Starania dyrektora Mariusza Maruszaka o pozyskanie funduszy zakończyły się sukcesem. Znaczną część środków wyasygnowała Fundacja PZU, pomógł również świdnicki PAFAL. W sumie urządzenia wraz z montażem i trawiaste podłoże kosztowało 80 tysięcy złotych. – Na naszym placu jest karuzela, dwie huśtawki, piaskownica, tablica, równoważnia, domek – wyliczają pracownicy placówki. Każde z urządzeń dostosowane jest do potrzeb dzieci i dorosłych z głęboką niepełnosprawnością, poruszających się na specjalnych wózkach, znacznie większych niż inwalidzkie. Część placu dedykowana jest osobom niepełnosprawnym intelektualnie, ale mającym mniejsze problemy z poruszaniem się. Plac służy przede wszystkim podopiecznym placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz z Niepełnosprawnością Intelektualną, ale – jak zapewnia dyrektor Maruszak – każda osoba niepełnosprawna będzie tu mile widziana. Plac jest dostępny w godzinach pracy ośrodka.

Uroczystość otwarcia placu stała się okazją do podziękowania wszystkim, którzy wkładają serce w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, zwłaszcza pracowników ośrodka i społeczników z PSONI. Elżbieta Osiurak, wiceprezes stowarzyszenia podkreślała, jak ważną rolę nowy plac zabaw pełni także w rehabilitacji podopiecznych.

Ośrodek przy ul. Kozara-Słobódzkiego na Osiedlu Młodych jest jedną z kilku placówek, które powstały dzięki staraniom rodziców zrzeszonych w świdnickim kole Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ponad 130 osób w wieku od zera do kilkudziesięciu lat pozostaje pod opieką OREWU, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy. PSONI prowadzi także przedszkole i zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Podopieczni mają dostęp do nowoczesnej rehabilitacji, zajęć edukacyjnych i uspołeczniających. Od lat oferta wsparcia jest coraz szersza. Marzeniem rodziców i stowarzyszenia jest wybudowanie obok istniejącej siedziby OREW-u nowoczesnej placówki, która swoją opieką objęłaby również osoby powyżej 25 roku życia z głęboką niepełnosprawnością.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

 

 

Poprzedni artykułZatankował i nie miał komu zapłacić
Następny artykułPozew parafian o przeprosiny od biskupa oddalony