Strona główna 0_Slider 439 tysięcy na wyposażenie stadionu? Oto, co kupi miasto

439 tysięcy na wyposażenie stadionu? Oto, co kupi miasto

30

Pod koniec sierpnia świdniccy radni, na wniosek prezydent Świdnicy i miejskiego skarbnika, wyrazili zgodę na przeznaczenie 439 tys. złotych na zakup pierwszego wyposażenia stadionu miejskiego przy ulicy Śląskiej. Wiadomo już, co zostanie zakupione za niecałą połowę tej kwoty. Nie wiadomo, na co trafi pozostała część środków.

Wyposażenie stadionu lekkoatletycznego obejmuje zakup niezbędnych urządzeń, które będą zaspokajały oczekiwania wszystkich osób korzystających z obiektu, a są to m.in. uczniowie świdnickich szkół – mówi Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Wylicza przy tym, jakie wyposażenie zostanie zakupione. Będą to: startery, płotki, oszczepy, kule do pchnięcia kulą wraz ze stojakiem, pachołki do zamykania zeskoczni lub rzutni, pałeczki sztafetowe, tablica do odliczania okrążeń z dzwonkiem, maty na zeskocznie do skoku w dal i trójskoku, stojak do skoku wzwyż wraz ze stojakiem, poprzeczką i przymiarem, zeskok wyczynowy do skoku wzwyż, pokrowiec przeciwdeszczowy na zeskok, garaż metalowy na zeskok do skoku wzwyż do samodzielnego montażu, stelaż stalowy z wózkiem pod zeskok.

Łączna kwota zakupu wyposażenia to ponad 193 tys. zł – dodaje Dzwonkowska. To niecała połowa ze środków, na których wydanie wyrazili zgodę miejscy radni podczas XLVII sesji Rady Miejskiej. W czasie wcześniejszego, sierpniowego spotkania ze świdnickimi rajcami dyrektor Andrzej Nowak z wydziału inwestycji miejskich miał przyznać, że połowa z 439 tysięcy zostanie przeznaczona na dalsze roboty na stadionie. Rzecznik Urzędu Miejskiego milczy jednak na ten temat.

Oficjalne otwarcie przebudowanego stadionu odbędzie się w dniach 20-22 września. Trzydniową imprezę rozpocznie mecz młodzieżowych reprezentacji U-16 Polski i Czech. Piłkarskie spotkanie rozpocznie się o godzinie 15.00, 20 września.

***

I etap przebudowy sportowej areny przy ulicy Śląskiej ruszył w marcu 2017 roku. Pierwotnie zakładano, że zakończy się do 15 września 2017 roku, zaś jej koszt wyniesie 7 mln 235 tys. złotych. Ostatecznie inwestycja została odebrana 31 sierpnia 2019 roku – niemal rok później niż planowano. Okazała się też droższa. Po wyrzuceniu z placu budowy pierwszego wykonawcy, spółki Saltex Europa, w kolejnym przetargu wybrano ofertę złożoną przez konsorcjum DABRO-BAU i BUD-ZIEM. Firmy zaproponowały ukończenie inwestycji – wykonanej według świdnickich urzędników w 21% – za kwotę 7,1 mln złotych. To niewiele mniej, niż za budowę “od podstaw” żądał Saltex. Kilka miesięcy później okazało się, że potrzeba dodatkowych 250 tysięcy na “nieprzewidziane roboty”. Doliczając do tego wciąż niesprecyzowane wydatki na kwotę 439 tys. złotych, środki przeznaczone na sprawowanie nadzoru inwestorskiego (blisko 73 tys. złotych), a także na prace zabezpieczające plac budowy po wyrzuceniu Saltexu (blisko 84 tys. złotych), koszt inwestycji zaczął się zbliżać do 8 milionów złotych.

Od ubiegłego roku inwestycji przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne. 19 kwietnia 2018 roku oficjalnie wszczęto kontrolę dotyczącą “procedur podejmowania i realizacji decyzji przez Urząd Miejski w Świdnicy w zakresie przygotowania i realizacji zadania inwestycyjnego przebudowy stadionu miejskiego w Świdnicy przy ul. Śląskiej 35 A w latach 2015-2018”. Funkcjonariusze Biura osobiście pojawili się w świdnickim magistracie. Pod koniec lipca CBA poinformowało o przedłużeniu kontroli do 19 października.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Grzesiek

  A ci dalej tłuką farmazony o stadionie. To zaczyna być żenujące.

  • Tomek

   A może to i dobrze!!! To świadczy o wybitnej stronniczości tego portalu!!! Za chwilę wydanie w wersji papierowej będzie kupować tylko sam właściciel i osoby piszące same negatywne komentarze na temat czegokolwiek co służy społeczności lokalnej😂

  • Mareczek

   Grześ jesteście bandą nieudaczników życiowych którzy za publiczne pieniądze znaleźli sposób na życie. Wywalacie kasę taczkami bez ładu i składu ale to wszystko do czasu. Pamiętaj Grześ ze po nocy przychodzi dzień.

   • sąsiad z przeciwka

    Tylko gdzie w kolejkę się ustawić to pytanie?

 • henryk

  Zbudowano coś i nie wiadomo do czego.Bardziej funkcjonalne jest boisko przy gimnazjum.

  • MM

   Nie wie Pan do czego służy boisko? Nawet dzieci wiedzą 🙂

   • Mareczek

    I to jest wasz poziom, dzieci z podstawówki. Ten obiekt nie spełnia żadnych warunków funkcjonalnych, jest dziwolongoiem na miarę fotografa, dziennikarki oraz Apsika. Już widzę jak w naszej Świdnicy na tym boskim obiekcie równocześnie trenują oszczepnicy, płotkarze, sprinterzy, piłkarze oraz skoczkowie o tyczce, których w Świdnicy są całe tysiące. Szymek co wy jaracie?

  • Tomek

   To coś to jest stadion Panie Henryku a stadion – budynek lub budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych. Nazwa stadion pochodzi z języka starogreckiego. Termin στάδιον był jednostką miary długości używaną w starożytnej Grecji i równej 600 stopom – źródło Wikipedia

  • Tomek

   A które boisko? To beznadziejne po byłym Gimnazjum nr 1 zrobione za czasów Pana Murdzka?

 • Obserwator

  Szanowna redakcjo. Za chwile będziecie pukać w dno od spodu. Wasza stronniczość az razi w oczy. Jestescie żałośni. Dziennikarz powinien byc bezstronny i rzetelnie przekazywać informacje. Płyniecie w pisowskim rynsztoku wprost do ścieku.

  • Mareczek

   Jedno jest pewne żałośni są urzędnicy którzy robią dziesiątki wpisów żeby pozostać przy korycie.

   • Obserwator

    Nie za bardzo wiem kogo masz na myśli. Nie mam nic wspólnego z praca w urzędzie. Jestem po prostu zadowolonym mieszkańcem. BMS to gwarancja ze nieroby w czarnych sukienkach nie beda juz przejmować wiecej terenów miasta. I to mnie cieszy.

 • oloderay

  Pozostałą kwotę miasto przeznaczy na dominatę przy stadionie, a będzie to najwiekszy na Świecie bilboard z napisem Kocham Świdnica 24.

 • Marek Cccc

  A widzę w Świdnicy dalej nie da się skakać o tyczce gdzie do tego rozbieg zrobiono. Miasto jak zwykle coś robi, ale nie dokończy lub okroi do minimum żal

 • Lump

  Niby mamy piękny nowy stadion i super, teraz będziemy mieli do niego wyposażenie i też super. Jednak na boisku ma rosnąć trawa a nie grzyby, bieznia jest krzywa i po każdym deszczu tworzą się kałuże. To mamy gniot stadiono podobny. Nie wiem gdzie tu miejsce na zachwyt, chyba tylko w sztabie wyborczym.

  • Waldi

   Nie narzekaj. Za rok zadaszy się stadion i kałuż nie będzie

   • Lump

    Ha ha ha, obyś był prorokiem

 • Maciej Miłosz

  Pozostałą kwotę proponuję przeznaczyć na kwiatki albo przypudrowanie jakiejś kamienicy z kiblami na klatce.

  • daro

   Widzę że jesteś miłośnikiem granitu .

   • Maciej Miłosz

    Bo?

 • oloderay

  Może za resztę kupić 999 kijów baseballowych oraz 999 składanych modlitewników.

  • YES

   no nie bądźmy tacy rozrzutni – a nie wystarczy po 666 sztuk ?

   • oloderay

    A resztę przeznaczyć na jakąś słomianą inwestycję, na miarę naszych możliwości oczywiście. Może pomnik albo tablica okolicznościowa.

 • CoJaPacze

  A mi ten portal pasuje, przynajmniej wiem na co idą moje pieniądze. Widać że jest jakiś problem pomiędzy Ś24 / UM sca. Ale dzięki temu wiem co się dzieje wiem gdzie idą pieniądze, wiem o każdym kroku władzy i wiem że NIE GŁOSUJE NA BMS I NA WICEPREZYDENTA Z WARSZAWY (tak mówię o Chojnowskim BMS wzięła go z Wawy )

 • Cjapek

  Ale wy jesteście żałośnie. Aż mi niedobrze jak wchodzę na ta stronę. Oczerniacie w kółko, w każdym możliwym artykule obecną władze, żeby tylko promować własnego “sponsora”?.
  Jesteście tak tendencyjni i stronniczy, że każdy artykuł ocieka polityką i bredniami zamiast faktów.
  Pozdrawiam,ale ja przerzucam się na coś wiarygodnego.

 • Magda

  Radni zagłosowali, że pieniądze zostaną wydane, ale nie zainteresowali się na co dokładnie. Super 🙂

  • sąsiad z przeciwka

   Nie ważne na co, oni już wiedza gdzie w kolejce się ustawić

   • Jan

    Zawsze i wszędzie kwiatki bratki oraz rabatki.

 • Jan

  Jak można w Świdnicy wywalić tyle kasy na stadion piłkarsko lekkoatletyczny? Kto się na to zgodził? Kto to analizował? I w końcu kto za to beknie?

  • As wino

   Panie Janie teraz się Pan pyta??