Strona główna 0_Slider Świdniczanie pożegnali Komendanta Straży Miejskiej

Świdniczanie pożegnali Komendanta Straży Miejskiej

5

Poczty sztandarowe straży miejskiej, policji, straży pożarnej, patrol konny, przedstawiciele władz Świdnicy, gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i setki świdniczan towarzyszyły rodzinie, która dzisiaj pożegnała Jana Łętowskiego. Wieloletni strażnik miejski i od trzech lat szef SM w Świdnicy zmarł 11 sierpnia po krótkiej i ciężkiej chorobie.

– Odszedłeś od nas o 6.05. Zawsze o tej porze byłeś już w drodze do pracy – wspominał brat zmarłego, podkreślając niezwykłą sumienność i odpowiedzialność Jana Łętowskiego. – Dążyłeś do tego, by strażnik miejski był postrzegany jako przyjaciel – mówił w ostatnim pożegnaniu Piotr Kościelny z zarządu Dolnośląskiej Prefektury Wojewódzkiej Straży Gminnych i Miejskich. Komendanta wspominali także jego przyjaciele, którzy widzieli w nim serdecznego kompana wspólnych wypraw, pomocnego i życzliwego człowieka. Komendanta pożegnała również prezydent Świdnicy. W ostatnią drogę Jana Łętowskiego odprowadzili żona Violetta, syn, córka oraz rodzeństwo.

Jan Łętowski był jednym z pierwszych pracowników nowo powołanej w 1991 roku formacji w Świdnicy. Karierę w mundurze strażnika miejskiego rozpoczął patrolując ulice naszego miasta  w październiku 1991r. W następnych latach przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej poczynając od najniższego stopnia – patrolowego, dyżurnego, inspektora, kierownika referatu prewencji (2005-2011), zastępcy komendanta (2011-2015) do komendanta Straży Miejskiej (2015-08.2018). W latach 1999 – 2011 pełnił również obowiązki rzecznika prasowego Komendy Straży Miejskiej w Świdnicy. Będąc od 2015 r. członkiem Krajowej Prefektury Straży Gminnych   i Miejskich oraz od kwietnia 2018 r. członkiem Zarządu Prefektury Dolnośląskiej Straży Gminnych  i Miejskich działał na rzecz rozwoju straży miejskich w kraju. Doceniany przez władze miasta Świdnicy za pracę na rzecz społeczności lokalnej został również uhonorowany w 2016 roku przez Prezydenta RP Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W ostatnich latach jako poświęcił dużo uwagi na restrukturyzację i modernizację jednostki. Wprowadził nowoczesne metody zarządzania.

Jan Łętowski zmarł w wieku 52 lat, spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy alei Brzozowej w Świdnicy.

red.
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński