Strona główna 0_Slider Kto i jak słucha problemów świdniczan?

Kto i jak słucha problemów świdniczan?

20

Świdniccy samorządowcy na różne sposoby próbują wsłuchiwać się w głos zwykłych mieszkańców. Jedni stawiają na organizowane co pewien czas spotkania, inni preferują bezpośrednie rozmowy ze świdniczanami. Niektórym mieszkańcom dotychczas brakowało jednak rozwiązania, dzięki któremu mogliby błyskawicznie przedstawić swoje uwagi i problemy, bez potrzeby wydzwaniania do urzędników, składania oficjalnych zapytań lub brania udziału w dłużących się konsultacjach społecznych.

Odbywające się w poszczególnych dzielnicach Świdnicy spotkania mieszkańców z władzami i miejskimi służbami są – zdaniem niektórych świdniczan – organizowane zbyt rzadko

Od kilku lat w Świdnicy organizowane są wspólne spotkania władz miasta, policji i strażników miejskich w poszczególnych dzielnicach miasta. Inicjatywa zapoczątkowana za czasów prezydenta Wojciecha Murdzka była też dwukrotnie – w 2015 i 2017 roku – realizowana przez Beatę Moskal-Słaniewską. Podczas spotkań mieszkańcy mieli możliwość nie tylko wysłuchać miejskich planów dla każdej z dzielnic, ale była to także okazja do rozmowy o potrzebach i pomysłach świdniczan związanych z funkcjonowaniem miasta.

Tego rodzaju spotkania ze świdniczanami nie odbywały się jednak zbyt często. Rzadko są też organizowane konsultacje społeczne dotyczące tematów istotnych z punktu widzenia mieszkańców. Gdy już do nich dochodzi, najczęściej mogą w nich uczestniczyć jedynie organizacje pozarządowe oraz organizacje pożytku publicznego. W 2018 roku świdniczanie mogli bezpośrednio zabrać głos w regionalnych konsultacjach społecznych dotyczących projektu “Strategii Rozwoju Sudety 2030” oraz w ramach kolejnej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego

W przypadku budżetu obywatelskiego, w którym w tym roku swój głos oddało 3882 osób (8,3% uprawnionych do głosowania), niektórzy mieszkańcy wskazywali na zbyt zbiurokratyzowaną procedurę zgłaszania projektów, wymagającą m.in. złożenia pisemnego wniosku do świdnickiego magistratu. Powszechna jest też obawa, że pomysły dotyczące lokalnego problemu niewielkiej społeczności nie doczekają się poparcia w ogólnodzielnicowym lub ogólnomiejskim głosowaniu.

Lokalni samorządowcy, urzędnicy i działacze zaczęli się więc zastanawiać nad innymi formami komunikacji z mieszkańcami. Coraz większą popularnością cieszą się chociażby bezpośrednie spotkania ze świdniczanami. Pod koniec lipca o to, co zmienić w mieście pytali na Rynku działacze świdnickiego koła partii Razem. Na tego typu uliczne konsultacje decydowali się w przeszłości także politycy innych partii. Takie inicjatywy także odbywają się sporadycznie i najczęściej są prowadzone jedynie w roku wyborczym.

Uruchomiona przez Świdnickie Forum Rozwoju interaktywna mapa Świdnicy ma ułatwić zgłaszanie problemów i uwag przez mieszkańców

W czwartek swój pomysł na usprawnienie kontaktu z mieszkańcami przedstawili członkowie Świdnickiego Forum Rozwoju. Wzorując się na stworzonej przez policję Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, postanowili uruchomić podobną platformę – Naprawmy Świdnicę. Za pośrednictwem formularza kontaktowego każdy może zgłosić swoje uwagi dotyczące konkretnego miejsca w Świdnicy i nanieść je na interaktywną mapę.

Jest to doskonałe narzędzie dla wszystkich mieszkańców, dzięki któremu władze miasta ale też inne służby będą mogły szybciej reagować na zgłaszane problemy. Często widząc dziurę w drodze mieszkańcy przechodzą obok niej obojętnie, nie wiedzą bowiem w jaki sposób i gdzie zgłosić taki problem. Dzięki naszej platformie komunikacyjnej każdy świdniczanin może od dzisiaj zgłaszać taki problem, a my bezpośrednio będziemy informować odpowiednie wydziały Urzędu Miejskiego oraz odpowiednie służby. Dzięki temu, te czasem niewielkie problemy zostaną szybciej naprawione. To wszystko służy temu, by budować społeczeństwo obywatelskie – twierdzi i wyjaśnia Marcin Paluszek z ŚFR.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Kruk Biały

  A czemu szanowna redakcja ani SFR nie pokazują zdjec z widowni na dzisiejszej konferencji???? Byłam tam i widziałam kilka osób tzn znajomych prelegentów 🙂 dno i porażka 🙁 a wy tu nachalnie promujecie byłych członków PO ktorzy dzis mienia sie ruchami miejskimi. Śmiech na sali.
  A poza tym najszybszy dzis kontakt to prze FB i widać że prezydentowa odpowiada na pytania i tez wtedy gdy Sie do niej pisze w różnych sprawach!

  • Marzena Zięba

   Parafrazując: Dlaczego Kruk Biały nie ma na tyle odwagi by podpisać się z imienia i nazwiska? Cenię sobie krytykę, podejmuje często polemikę, dyskusję czy swobodną wymianę poglądów, jednak do tego trzeba człowieka przede wszystkim odważnego. Pozdrawiam.

   • Gabriel Kowalski

    A nie przeszkadza pani kilka kont fejkowych pani kolegi partyjnego radnego ? To samo pytanie można zadać państwu – czemu pan radny makilka kont i blokujekazdy krytyczny komentarz od miesZkancow a pani swoim nazwiskiem to firmuje? Myśli pani, ze swidniczanie maja takie samo zdanie jak pani o panu radnym i jego pomysłach? Projekt pt naprawm y-to funkcjonuje od lat w wielu miastach a wy popełniacie plagiat, który powinno sie zgłosić autorom projektu naprawmy-to jest karalne gdyż są to prawa autorskie.

    Zatem nic nowatorskiego w tym nie ma.

    Póki co przypomnę, ze dwaj radni niczym specjalnym przez 4 lata sie nie wsławili a budzą sie teraz przed wyborami – co mam nadzieje wyborcy tez stosownie ocenia. (Jedynie picie alkoholu pod chmurką to ich inicjatywa ) Tak jak swidniczanie ocenia postawę „transparentnego” i „otwartego” przedwodnixzacego waszej partii który sam oczekując od wszystkich transparentnosci jest zaprzeczeniem tego…. zreszta ten sam pan był czzlknkiem PO i poparł pana Murdzka w drugiej turze wyborów 4 lata temu:( tak pani Marzeno przykre to wszystko ale prawdziwe – a pani firmuje te osobę 🙁

    • Tomasz Marcinkowski

     No jasne, odbić piłeczkę, i użyć standardowej śpiewki „inni kradną to mi tez wolno”. Wskaż mi proszę te fejkowe konta „partyjnego” radnego? Jakos nie wiadomo mi żeby ktokolwiek z ŚFR był „partyjny”.
     No chyba że ten jeden, co pod szyldem ŚFR latał po Kolonii a potem, ku naszemu zdziwieniu, nagle stał się wierchuszką w magistracie? A wszyscy się w ŚFR zastanawiali kto donosi Beacie… A nie, czekaj, czy ja nie piszę o Tobie?
     A, pokaż mi jeszcze proszę jedną wypowiedź, w ktorej ŚFR poparło Murdzka.

    • Marzena Zięba

     Zapraszam Pana na merytoryczną rozmowę w ” cztery oczy”. I na temat “parti” – nadmienię, iż SFR to stowarzyszenie i na temat plagiatu, który uprawia chociażby Chorwacja na dwóch platfomach – ogólnokrajowej i na terenach żupanii i na temat Pana spostrzeżeń i na temat własnej odpowiedzialności za MOJE poglądy i słowa.

   • Maciej Miłosz

    Netykieta nie wymaga podpisywania się imieniem i nazwiskiem.

  • Gosia

   To była konferencja dla mediów i lokalnej prasy więc nie jest ważne ile osób było na “widowni”. Ważny jest przekaz,jego treść oraz interaktywny odbiór, który bezpośrednio trafia do masowego odbiorcy. Natomiast “Pani Prezydentowa odpowiada na pytania i tezy tylko w sprawach ,na których chce odpowiadać. Niechciane komentarze i zapytania są SPRYTNIE USUWANE !!!

 • henryk

  Co tu jeszcze konsultować?Po prostu niech władze Świdnicy przestrzegają obowiązującego prawa.Prezydent Miasta nie potrafi racjonalnie zarządzać miastem i urzędem,bo nie ma o tym zielonego pojęcia i nie ogarnia całości.Bardzo natarczywie i uporczywie natomiast promuje swoją osobę,nie szczędząc na to publicznych środków.

  • MM

   to bardzo poważne zarzuty. Pana komentarze od pewnego czasu wyglądają jak nagonka przed wyborami. A jak dobrze pamiętam to Pan promował naszą Panią Prezydent.

   • henryk

    Nad czym od dawna ubolewam i przepraszałem wszystkich tych co dali się namówić, aby głosować na BMS. Co do zarzutów,to poparte przez wiele organów.Proszę dokładnie zapoznać się z moją działalnością społeczną,bo twierdzenie jakoby była to nagonka przed wyborami jest fałszywe.Sam finansuję moje działania,które mają na celu przywrócenie praworządności i nie można mi zarzucić,że robię to z czyjejś inicjatywy.Z SLD odszedłem również z własnej woli,ponieważ nie mogłem się pogodzić z łamaniem prawa przez Panią Prezydent jak również łamania Statutu partii.

 • Nie usuwajcie konta!

  Jeeeest!! Wreszcie chłopaczki z ŚFR coś robią po 4 latach!!! Czy to dlatego, ze zbliżają się wybory? Sami sobie odpowiedzcie, a redakcja robi im darmową reklamę.

  • Gosia

   Nie tylko “chłopczyki z ŚFR”, ja też tam byłam, a jestem KOBIETĄ !!! i zamierzam dalej działać właśnie dlatego, że zbliżają się wybory, bo już najwyższy CZAS NA ZMIANY !!! Zbyt dużo spraw i problemów narasta, a miasto nie radzi sobie z podejmowanymi działaniami, o polityce społecznej już nie wspomnę – SYNDROM 3B wciąż aktualny !!!

  • Tomasz Marcinkowski

   Przespałeś chyba ostatnie 4 lata, albo przespać chciałeś. I teraz się obudziłeś…

   • Nie usuwajcie konta!

    Nie, przespało je ŚFR. Mogliście sporo, w końcu p. Paluszek jest wiceprzewodniczącym Rady Miasta, a poprzestaliście na dziwnych, nic nieznaczących akcjach pod publiczkę. Sukcesu sprzed 4 lat raczej nie powtórzycie.

    • Tomasz Marcinkowski

     Sądzisz, że dwóch radnych, w tym wiceprzewodniczący mogą sporo? Tak Ci się tylko wydaje. Radnych jest 23, odpowiedz sobie sam na pytanie, jaką siłę mają w tej sytuacji dwa głosy.
     Co do tego przespania to proponuję przejrzeć sobie interpelacje zgłaszane przez tych “śpiących” radnych. Przez sen je składali?

     • Nie usuwajcie konta!

      Interpelacje mają to do siebie, że można ich sobie naskładać miliony, a i tak nie mają żadnego znaczenia. Skoro 2 mandaty to zbyt mało na elementarną aktywność, to cza było nie chytać się tej roboty.

     • Tomasz Marcinkowski

      No jasne, najlepiej nie robić nic, oprócz narzekania na wszystko.

 • Pająk

  Takimi wpisami odstraszacie i zniechęcacie do wyborów. Poziom piaskownicy.

 • CoJaPacze

  Witam,
  chcę zabrać głos w tej dyskusji…
  Pomijam fakt kto jak pisze i w jakim kontekście ludzie rozum mają i sami zagłosują i wybiorą …
  Ale ewidentnie widać, że w naszym mieście jest silny “kult” władzy, jest to zrozumiałe ponieważ zatrudnione jest dużo osób w mieście które pomagały w kampanii i jest to rzecz powszechna i normalna w całym kraju..
  Zanim zaczniesz to komentować sprawdź kto był na listach wyborczych obecnej władzy i kto teraz pracuje w urzędzie, kto pracuje w MZN i wielu spółkach…
  Ale nie o tym…..
  Bardzo rzadko tu piszę ale dużo czytam naszej lokalnej prasy i komentarze niektórych osób są dość wredne i nie na miejscu, wystarczy się wczytać, żeby zobaczyć że osoby piszące są z bliskiego kręgu władzy, o niektórych informacjach nie piszą nawet media a komentujący wiedzą więcej i dzielą się tą wiedzą ……
  Mam prośbę do redakcji , może zrobicie artykuł z jakich ip w miesice najwięcej osób pisze….
  Bo krew mnie zalewa jak patrzę biurka obok ludzie siedzą komentują i jadem plują zamiast wziąć się za urzędniczą prace…

  Pozdrawiam

 • Jolanta Pałac

  Zaczyna się….