Strona główna 0_Slider Powalczą o prestiżowy puchar. Ruszyła zbiórka na zakup sprzętu

Powalczą o prestiżowy puchar. Ruszyła zbiórka na zakup sprzętu

0

Kochasz loty balonem? Czujesz, że w tym sporcie jest coś magicznego? Pomóż polskiej załodze w walce o najważniejsze balonowe trofeum na świecie, Puchar Gordona Bennetta. – Walczyliśmy już czterokrotnie. I znów ruszamy po zwycięstwo. Być może na miarę 100-lecia niepodległości – twierdzi Krzysztof Zapart, dowódca zespołu Team Poland One i założyciel Balloon Club Świdnica. Dzięki finansowemu wsparciu polska załoga chce zakupić sprzęt, który umożliwi im skuteczną rywalizację z innymi drużynami.

W 1906 roku Gordon James Bennett zorganizował pierwsze Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych. Przez lata format wyścigów niewiele się zmienił. Po starcie, wykorzystując balony na wodór o pojemności 1000 m3, piloci mogą lecieć do 80 godzin. Każda załoga musi żyć, jeść, spać, pracować i przebywać razem na przestrzeni nie większej niż 1,5m x 1,5m. O kierunku lotu balonu decyduje wiatr, który ma różne kierunki na różnych wysokościach.

Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest znalezienie najlepszych wiatrów, w celu pokonania najdłuższego dystansu w europejskim obszarze zawodów. Zwycięską balonową drużyną będzie ta, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu, bez ograniczeń czasowych. Zgodnie z regułami tego wyścigu, odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania.

Polska pięciokrotnie zdobyła Puchar Gordona Bennetta. Ostatni raz w 1983 roku. Trzecie z rzędu zwycięstwo w latach 1933, 1934, 1935 sprawiło, że w 1935 roku Polska otrzymała puchar na własność. Losy Polski w tych zawodach są szczególne. Po wojnie zostały wznowione dopiero w 1983 w Paryżu, a zdobywcami pucharu zostali znów Polacy – Stefan Makné i Ireneusz Cieślak.

Trwają właśnie ostatnie przygotowania do 62. edycji Pucharu. W imprezie, która potrwa od 27 września do 6 października 2018 roku, weźmie udział 21 załóg reprezentujących dwanaście krajów. W rywalizacji weźmie też udział ekipa Team Poland One, która od 5 lat z sukcesami reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej.

W skład zespołu wchodzą:

  • Krzysztof Zapart – pilot dowódca, pilot zawodowy, pasjonat latania areostatami, założyciel Balloon Club Świdnica, uczestnik fiesty Balonowej w Albuquerque 2012-2017, propagator sportu balonowego w Polsce i Polski na Świecie. To także rekordzista Polski, USA i wicerekordzista świata – wykonał lot na dystansie 3526 km.
  • Krzysztof Borkowski – Pilot zawodowy, instruktor balonowy i samolotowy, pasjonat latania i wielkich podróży balonowych.
  • załoga naziemna: Marzena Zapart, Kacper Borkowski, Tomasz Kwaterski, Michał Brenek, Andrzej Chodyna, Magda Kozbiał, Anna i Mariusz Lenczewscy.

Czy Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski powtórzą polskie sukcesy sprzed lat? – Mamy szanse i jedziemy po to, aby wygrać, aby powalczyć o Puchar Gordona Bennetta dla Polski! – mówią z entuzjazmem. Aby zwiększyć swoje szanse potrzebują jednak wsparcia. W tym właśnie celu zorganizowali zbiórkę. Dzięki zebranym środkom chcą kupić: satelitarny system łączności Iridium, rezerwową nawigację lotniczą Garmin, wspomagający system tlenu OXYGEN, uzupełnienie odzieży ochronnej pilotów -50°C oraz kilka ważnych technicznie i cennych drobiazgów.

Ci, którzy zdecydują się na finansowe wsparcie zespołu mogą liczyć na nagrody, w tym na lot z Krzysztofem Zapartem w dogodnym terminie.

Swoje wsparcie można przekazać za pośrednictwem strony zbiórki. Zakończy się ona pod koniec września.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPolują na kopcące i niesprawne auta. Trwa akcja drogówki
Następny artykułPożar traw przy Osiedlu Młodych [FOTO]