Strona główna 0_Slider Beata Moskal-Słaniewska idzie do wyborów z własnym komitetem. SLD nie tworzy własnej...

Beata Moskal-Słaniewska idzie do wyborów z własnym komitetem. SLD nie tworzy własnej listy do Rady Miejskiej

26

20 sierpnia został zarejestrowany Komitet Wyborczy Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej. Po raz pierwszy od 1990 roku Sojusz Lewicy Demokratycznej nie będzie miał w Świdnicy własnej listy. Jak mówi Adam Markiewicz, członkowie Sojuszu będą startowali do Rady Miejskiej z listy KWW BMS. Z listy partyjnej będą się starali o mandat w powiecie i sejmiku.

Beata Moskal-Słaniewska na spotkaniu lokalnych struktur SLD. Z lewej Henryk Rataj, Marek Dyduch i Krystian Werecki

Obecna prezydent Świdnicy w wyborach 2014 roku startowała z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Była również wskazywana przez przewodniczącego dolnośląskich struktur partii Marka Dyducha jako kandydatka SLD w tym roku. Adam Markiewicz, były wieloletni szef partii w Świdnicy, pytany o decyzję Beaty Moskal-Słaniewskiej, by startować jednak pod własnym szyldem stwierdził, ze SLD nie tylko ją popiera, ale także rezygnuje ze startu z listy partyjnej. Na liście KWW BMS 80% kandydatów wg jego informacji mają stanowić członkowie Sojuszu. Markiewicz stwierdził, że po dyskusjach uznano, że takie rozwiązanie będzie lepsze.  Dopytywany, co jest korzystniejsze od wieloletniej tradycji, nie odpowiedział wprost. Krystian Werecki obecny szef SLD w Świdnicy poinformował, że do mediów zostanie przekazane oświadczenie w tej sprawie.

Niewykluczone, że taka decyzja ma związek z poparciem lokalnej Platformy Obywatelskiej. Lokalni działacze oraz posłowie Ziemi Wałbrzyskiej nie ukrywali sympatii dla Beaty Moskal-Słaniewskiej. Tak o ewentualnym poparciu mówił w lutym Tomasz Siemoniak: “Trudno mi powiedzieć, jak pani prezydent tutaj widzi swoje kandydowanie. Wyczuwam, że będzie kandydować, chociaż nie wiem, czy już to ogłaszała czy nie, natomiast to jest pytanie, czy będzie kandydowała z własnego komitetu czy będzie kandydatką SLD. To jest bardzo istotne dla nas, bo zmienia zupełnie postać rzeczy. To jest inna sytuacja niż u Jacka Majchrowskiego w Krakowie, który wywodzi się z SLD, ale kandyduje z własnego komitetu i wystawia własną listę do rady. Jak pani konkretnie pyta o panią prezydent, to te rzeczy będą miały ogromne znaczenie dla wszystkich.”

Na mocy porozumienia ogólnopolskiego Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej obie te partie powinny mieć w Świdnicy wspólnego kandydata na prezydenta z KW Koalicja Obywatelska. Kandydat powinien wywodzić się z Nowoczesnej. Do dzisiaj jednak oficjalne decyzje nie zapadły, a z naszych informacji wynika, że kolejne spotkania nie przynoszą przełomu.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl

 

 • szary obywatel

  Zapowiada się bardzo ciekawa wojna pomiędzy PO a .N

  • Nie usuwajcie konta!

   Taaaa… Taka sama niby-wojna jak między Pepsi a Coca-Colą, które mają wspólnego właściciela.

   • Obi von Kenobi ;-)

    Ja jestem właścicielem Pepsi i Coli- mam po jednej akcji ;-P
    Trollujesz? :-))

   • Gabriel Kowalski

    Słuszna decyzja BMS. Mądre posunięcie bo przyciągnie jeszcze więcej wyborców . Widać że zależy jej na ponadpartyjnym bloku a nie szyldach partyjnych. Popieram – cała moja rodzina na nią zagłosuje i większość znajomych . Tak trzymac. Te lata pani pracy zaowocują.

    • mieszkaniec

     To fakt, w samorzadzie ponadpartyjnosc to bardzo duzy atut. Historia przynaleznosci bms pokazuje jednak wielopartyjnosc… Unia Wolnosci, SLD, a w kontekscie wypowiedzi pana posla, wyglada, ze warunkiem poparcia przez PO, byla decyzja o wyparciu SLD. No chyba, ze wypowiedz pana posla nalezy rozumiec inaczej. To wszystko wyglada jak zamkniety uklad polityczny a nie to, ze szyldy sa niewazne. Szkoda troche

  • Suw

   Wojna to będzie miedzy PISem a Słaniewską, pytanie bardziej zasadne czy czyjaś głowa spadnie.

 • Karo

  Nie wiem co gorsze: bms startujaca od lat z listy czerwonych, czy czerwoni startujacy z listy bms? PO niepopierajaca komitetu pod nazwa SLD, ale popierajaca te same osoby pod innym szyldem… Wnioskujac, dzisiaj nie oplacalne jest trzymanie sie wlasnych pogladow. Oczywiscie pod warunkiem, ze sie je w ogole posiada…

  • Janusz

   Smutne ale prawdziwe. Niestety dla większości koryto jest najważniejsze i często łamie kręgosłupy moralne. Ja swojego głosu nie zmarnuję i nie oddam na przypudrowany i zakamuflowany komitet rodem z SLD.

   • Ewka

    Dla mnie pani prezydent to ambitna i pracowita kobieta i dużo dobrego robi dla miasta i niech działa dalej, bo jeszcze wiele jest do zrobienia. Dlaczego piszesz o zakamuflowanym komitecie SLD? Czy widziałeś już nazwiska osób kandydujących do Rady Miejskiej? Oceniać będziemy, jak je zobaczymy. Myślę, że skoro prezydent startuje z własnej listy, to chce aby tworzyły ją osoby z różnych środowisk.

    • Grzegorz Jasiński

     Taaa, dużo zrobiła. Dużo drzew wycięto za jej kadencji, parki wyglądają jak plac budowy za socjalizmu (ostatecznie pani jest z partii komunistycznej), co chwila paraliż połowy miasta bo przebudowują skrzyżowanie przez blisko rok… Ale najważniejsze że wychodzi gazeta (darmowa!) gdzie na każdej stronie jest zdjęcie pani prezydent!

     • dziewczonka

      Chyba nie spaceruje Pan po Świdnicy skoro nie widzi co zostało zrobione. Cóż jeszcze się taki nie urodził co każdemu by dogodził – wcześniej się robiło dużo mniej i też było źle.

     • BA

      Wcześniej robiło się dużo więcej i nie szastało tak pieniędzmi.
      Rządy poprzedników potwierdzały dużą merytoryczność i pomysłowość w przeciwieństwie do rządzących obecnie. Poza tym w latach kryzysu było niepomiernie trudniej rządzić. Murdzek z ekipą wybudował dom, pani prezydent go tylko dekoruje i to jest ta ogromna różnica. Problem polega na tym, że ludzie dostrzegają tylko owe dekoracje, zapominając o tych, którzy dom postawili. Poprzednicy z Murdzkiem na czele musieli się zmierzyć z ogromnym bezrobociem w Świdnicy (grubo ponad 6 tys. ludzi bez pracy!) i „padającymi” zakładami jeden po drugim. Ich zasługą była cała strategia przeciwdziałania temu ogromnemu problemowi. To, że w tamtym czasie udało się pozyskać takich potężnych pracodawców jak Electrolux, Colgate i kilkunastu innych inwestorów, to graniczyło z cudem i wymagało prawdziwych umiejętności. Do ul. Przemysłowej przylegały pola-dziś, po rządach Murdzka, stoi tu zakład przy zakładzie. Bezrobocie spadło na koniec rządów poprzedników o 4,5 tys. , właśnie na skutek powyższych działań. To ogromny i najważniejszy dla mieszkańców sukces. Nic nie jest tak ważne (to co oczywiście może być zapewnione ze strony miasta) jak praca. 4,5 tys. ludziom, dzięki staraniom poprzedniej władzy, zapewniono środki utrzymania (a jeszcze przemnóżmy przez co najmniej 3, bo ludzie żyją w rodzinach).
      Dzięki prezydentom Murdzkowi, Pałacowi i Skórskiemu powstało mnóstwo inwestycji w Świdnicy. Oto niektóre z nich: piękny Plac św. Małgorzaty, ul. Śląska, Sprzymierzeńców z nowoczesnym wiaduktem, ronda przy każdym wjeździe do miasta, Bystrzycka, Kliczkowska, Wróblewskiego, Zamenhofa, Sikorskiego, Pańska, Plac Wolności, Centrum Przesiadkowe, promenada przy Wyszyńskiego, wieża ratuszowa, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, obwodnica, wiele odnowionych kamienic, park przy Pionierów, ścieżki w Parku Młodzieżowym, kompleks sportowo-wypoczynkowy przy Husarskiej, teren rekreacyjny i promenada na Osiedlu Młodych i hala targowa w miejsce obskurnego targu na tymże osiedlu, skwer przy bibliotece z dzikami uwielbianymi przez mieszkańców, a szczególnie przez dzieci, reforma przedszkolna, hospicjum, termomodernizacja szkół na ogromną skalę, orliki, liczne place zabaw, współtworzenie ze starostwem budowy szkoły specjalnej, Kolęda Świdnicka, Festiwal Reżyserii, Kongres Regionów dzięki któremu Świdnica zaczęła być znana w Polsce, Miasto Dzieci, Karta Dużej Rodziny, Zjazd Wszystkich Świdniczan, Encyklopedia Świdnicy, budynki socjalne i komunalne, wprowadzenie Budżetu obywatelskiego, bardzo sprawnie przeprowadzona rewolucja śmieciowa (proszę porównać z Wałbrzychem, który tonął w śmieciach). To dzięki zabiegom poprzedniego prezydenta weszliśmy do ZIT z czego teraz prezydentka może korzystać pełnymi garściami (duże pieniądze). Do tego mnóstwo imprez kulturalnych, które prezydentka teraz kontynuuje . Itd., itp….
      Do tego dodajmy że trzeba było po komunistach postawić na nogi źle działające i zadłużone zakłady miejskie: MPK, wodociągi (do dziś mamy jedne z najniższych cen za wodę w Polsce) , MZEC (stabilne ceny za ciepło), poprzez dobranie mądrych zarządzających.
      Prezydentka przejęła więc rozkręcony i dobrze prosperujący interes.
      No i niezwykle ważna rzecz. BMS wydaje pieniądze pełnymi garściami-to potrafi każdy. Przez jedną kadencję zrobiła mniej więcej 110 mln długów. Poprzednicy za 3 kadencje pozostawili 68 mln długu, w tym 38 mln jeszcze po Markiewiczu. Można więc powiedzieć, że dług, jaki pozostawili, to 30 mln za 12 lat rządów. Gdyby BMS rządziła 12 lat, tak „dobrze” jak obecnie, byłoby to 330 mln! I kto tu był dobrym gospodarzem?

    • BA

     Nie jest sztuką dużo robić wydając ogromne i nie swoje pieniądze (powiedziałabym szastać). Przypomnę, że poprzednicy zostawili 68 mln długu minus 38 mln jeszcze po Markiewiczu, czyli ostatecznie dług za 12 lat rządów w granicach 30 mln. BMS w ciągu niespełna 4 lat zadłużyła miasto na mniej więcej 110 mln. Skala porównawcza przytłaczająca (w tym tempie za 12 lat-gdyby rządziła dalej, zadłużenie sięgnie 330 mln czyli 10 ! razy więcej niż za ekipy Murdzka) Do tego inwestycje , prawie wszystkie, są przedłużane w nieskończoność, albo rozpływają się : zapowiadana odnowa Al. Niepodległości, DOMOS kupiony prawie 4 lata temu, stoi nietknięty (a takie szumne plany były), renowacja basenu odkrytego utonęła w niebycie. Pozyskany tylko jeden inwestor budujący zakład, brudne miasto, a miało być tak czysto, brak należytej kontroli przy odbiorze inwestycji (Świdnica24 wielokrotnie w różnych artykułach nawiązuje do tego) itd.

     • Jolanta Pałac

      Nic dodać nic ująć.Chociaż… nie wymienine były ulice na Osiedlu Młodych. Skwer przy kościele, place zabaw i park jak również nowa nawierzchnia Wróblewskiego. Najstarsza ulica nowej części Osiedla miała tymczasową, dziurawą nawierzchnię betonową z budowy w latach 80 ubiegłego wieku.
      Zazdroszczę Wałbrzychowi prezydenta, który nie obsadza klombików 3 razy do roku kwiatuszkami tylko buduje porządne ulice, place i bloki mieszkalne.

 • Wynalazca Diodak

  Sprytna zagrywka, wstydzimy się szyldu SLD? Sam Macron by tego nawet nie wymyślił tego przepoczwarzenia czy nie wiem jak nazwać.

  • Mariola

   To nie wstyd. Wstydu ci ludzie nie mają To wyrachowanie i kombinacja

   • Wynalazca Diodak

    Paradoksalnie te zmiany szyldów wcale nie muszą oznaczać dobrego wyniku tego komitetu, elektorat SLD w Świdnicy będzie mocno rozkojarzony i różnie to może być nad urnami.

  • henryk

   To żadne zaskoczenie,bo od ponad 3 lat było wiadome,że BMS będzie kandydatką własnego komitetu.Nieudolności i niekompetencji nie da się jednak niczym przypudrować.Trudno mi wyobrazić sobie,że zagłosują na nią wszyscy ci, którzy przez te lata byli oszukiwani i okradani przez wymuszanie bezprawnych opłat i abonamentów za parkowanie.

   • YES

    a ja odpowiedziałem panu Henrykowi kto bedzie głosował na panią Prezydent a tu cenzura ciach! i o take wolność słowa Wasz szef pan Marek walczył?

    • henryk

     Bardzo mi przykro,bo z zaciekawieniem czytam każdą opinię .A może tekst był obrażliwy?

 • Grzegorz Jasiński

  Nagle się wstydzą że są czerwoni, z PZPR-owskim rodowodem?

 • Rafał

  Cokolwiek by ta Pani nie uczyniła, jakikolwiek płaszcz Conrada na siebie nie wdziała, to i tak ubeckie cholewy spod tego odzienia wystawać będą…

 • YES

  bolszoje spasiba za usunięcie posta -Mysia wiecznie żywa :-)))

 • YES

  oj to dobrze że Pani Prezydent IDZIE do wyborów bo jak by miała jechac powidnickich drogach (zwłaszcza na OSM) to by koło urwała na pewno 🙂

 • kibol

  Jak dla mnie to BMS zbłaźniła się dwoma akcjami. Pierwsza to akcja “Czerwony Baron”, a druga to podgrzewanie otwartego basenu i zobowiązanie na ćwierć stulecia dla mieszkańców za ten idiotyczny projekt. Nie liczę aneksowania inwestycji. Może uda się wybrać kogoś mądrzejszego? Tego życzę świdniczanom 🙂

 • CoJaPacze

  Dramat, dramat, dramat ,
  własny komitet ???? hahahah śmiech na sali a Ci piękni i młodzi Panowie idą z jej listy…
  Kiedy dadzą sobie spokój tyle lat przy korycie…..
  trzeba głosować na młodych bo te miasto kiedyś umrze…
  Samymi kwiatkami miasta się nie poprawi…..