Strona główna 0_Slider Świdnica od podwórza – odc. 26

Świdnica od podwórza – odc. 26 [FOTO]

0

Z czasów, gdy w kamienicach mieszkali zamożni mieszczanie, a podwórka były pięknymi rajskimi ogrodami pozostało niewiele. Na tyłach kamienic skrojonych na wielkomiejski, secesyjny styl panuje brud, a ich teren zamienił się z zielonego zakątka w samochodową dżunglę. 

W tym odcinku przyjrzymy się podwórkom przy ulicy Komunardów. 

Zdjęcia Google Maps 

Ul. Komunardów 12

Bogato zdobiona kamienica z klasycystycznym portalem, pilastrami i boniowaną fasadą od ulicy utrzymana jest w całkiem niezłym stanie. Nie można tego samego powiedzieć o jej tylnej ścianie. Stary, popękany tynk głośno woła o pomstę do nieba. Wątpliwego uroku dodają jeszcze bazgroły miejscowych „artystów:. Samo podwórko jest niewielkie i praktycznie w całości zajmują je samochody. 

Ul. Komunardów 10-8 

Ogromne podwórko podzielone zostało przez mieszkańców na trzy mniejsze. Prowadzi na nie dziurawa, piaskowa droga, przy której lokatorzy równolegle parkują swoje samochody. W dalszej części właściwie wiele się nie zmienia. Nadal widzimy miejsca przeznaczone na auta, a oprócz nich ławkę bez desek i huśtawkę dla odważnych. Za placem zabaw miniaturką na ziemi leżą kawałki elewacji. 

Ul. Komunardów 6a

Za bramą wjazdową kryje się malutkie podwórko. Poza komórkami i garażami „zdobią” je zielone chwasty wyrastające z ziemi, która pochłonęła resztki ceglanej kostki. 

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

kontakt2swidnica24.pl