Strona główna 0_Slider Auta uwięzione przez Kawkę

Auta uwięzione przez Kawkę

4

Trwa realizacja programu KAWKA, dzięki któremu kolejne budynki na świdnickiej starówce przyłączane są do miejskiej sieci ciepłowniczej. Prowadzone prace przyniosły jednak przykrą niespodziankę dla kilku mieszkańców, którzy trzymają swoje auta w garażach znajdujących się na podwórku przy ulicy Siostrzanej. Dostęp do garaży został całkowicie odcięty, a znajdujące się wewnątrz auta – uwięzione.

Dzięki kolejnym inwestycjom w ramach programu KAWKA, wyeliminowane mają zostać kopcące kominy, które w sezonie grzewczym przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Miejsce pieców mają zastąpić przyłącza do sieci ciepłowniczej. Już tydzień temu Miejski Zakład Energetyki Cieplnej ostrzegał o planowanych pracach budowlanych mających związek z układaniem ciepłociągu na kilku ulicach w centrum Świdnicy i związanych z nimi utrudnieniach. Jednak problemy dotarły także w inny zakątek śródmieścia.

Na ulicy Siostrzanej są prowadzone poważne roboty budowlane, obejmujące także podwórko przy ulicy Siostrzanej. W piątek, kiedy poszłam po samochód, przed garażem był już wykopany dół a w nim rury. Od piątku samochód jest internowany – mówi świdniczanka, pani Danuta. Dodaje przy tym, że zablokowany wyjazd z garażu sparaliżował jej wszystkie plany. Dlatego też postanowiła zaapelować o pomoc i zapewnienie wyjazdu.

Jak zapewnia Witold Tomkiewicz, rzecznik świdnickiego MZEC, wykonawca prac starał się możliwie najlepiej poinformować mieszkańców o prowadzonych robotach. Dodatkowo w okolicy podwórka wywieszono kartki przypominające o rozpoczynających się pracach i informujące o konieczności przeparkowania samochodów. W okresie urlopów nie do wszystkich takie ostrzeżenia mogły dotrzeć.  Rzecznik podkreśla jednak, że mieszkańcy nie zostaną pozostawieni na pastwę losu. – Wykonane wykopy powinny zostać na dniach zasypane. Postaramy się też w najbliższym czasie zapewnić wyjazd z garaży – dodaje Tomkiewicz.

Rzecznik przypomina też o pozostałych utrudnieniach, na jakie mogą natknąć się zmotoryzowani poruszający się po centrum Świdnicy. – Od 16 lipca do końca miesiąca nie będzie możliwy przejazd ulicą Mennicką, na czas prac budowlanych i odtworzenia nawierzchni wyznaczone zostały objazdy. W dniach 16-25 lipca utrudnione będzie poruszanie się ulicą Klasztorną, która jest ciągiem pieszym łączącym ulicę Pułaskiego z Długą. Przejście nad wykopem będzie zapewnione specjalną kładką. Na ulicy Pułaskiego prace związane z zajęciem części jezdni rozpoczną się 20 lipca i w pięciu turach potrwają do 10 sierpnia. W organizacji ruchu nie przewidziano zamknięcia tej ulicy, planuje się jedynie zwężenia, ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz wyłączenie części miejsc parkingowych – wylicza.

Michał Nadolski
[email protected]