Strona główna 0_Slider Zablokowany projekt z budżetu obywatelskiego jednak do realizacji?

Zablokowany projekt z budżetu obywatelskiego jednak do realizacji?

1

W maju 2018 roku dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy została, po licznych prośbach o informację, powiadomiona przez Urząd Miejski, że wygrany projekt z budżetu obywatelskiego 2017 nie będzie realizowany. Za 208 tysięcy złotych miała zostać wybudowana siłownia pod chmurką i streetworkaut. Tymczasem dzisiaj rzeczniczka magistratu odpowiada na nasze pytanie lakonicznie i jednoznacznie: „projekt będzie realizowany”.

Podobnie jak odmową, uzasadnianą rzekomym protestem mieszkańców, tak i zmianą na „tak” dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Violetta Skibicka jest zaskoczona. – Nikt nas nie informował, że inwestycja jednak będzie realizowana, ale oczywiście bardzo się cieszymy – mówi szefowa placówki. Pojęcia o zmianie frontu nie mają także projektodawcy, których reprezentował Tomasz Całka. Do dziś nikt z nimi nie rozmawiał.

Rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska, po niemal miesiącu od zadania przez nas pytań ws. projektów budżetu obywatelskiego, dopiero dzisiaj przesłała jednozdaniowa odpowiedź „Projekt będzie realizowany”. Czekamy teraz na konkrety: kto i kiedy go zrealizuje. Pewne jest tylko miejsce – teren przy drugim budynku SP6, dawnym Gimnazjum nr 4, przy ulicy Jodłowej.

Budynek oświatowy przy ul. Jodłowej w Świdnicy, dawniej Gimnazjum nr 4, dziś drugi obiekt Szkoły Podstawowej nr 6, przez kilka lat zmienił się nie do poznania. Został gruntownie wyremontowany, a teren wokół zajęły nowoczesne boiska i bulodrom. Tor do gry w petankę i wielofunkcyjne boisko to efekt dwóch budżetów obywatelskich. W ramach tej inicjatywy w szkole powstało jeszcze nowoczesne centrum aktywności czytelniczej. Przy szkole został niewielki skrawek trawy i to tutaj właśnie ma stanąć pięć urządzeń, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych, do ćwiczenia tężyzny fizycznej, a przez środek ma biec streetworkaut z szesnastoma „przeszkodami”. Do tego ławki, kosze, oświetlenie. Inicjatorzy wartość projektu szacowali na 140 tysięcy, jednak w budżecie przewidziano na to zadanie 208 tysięcy złotych. Projekt przeszedł pozytywną weryfikację urzędniczą, trafił pod głosowanie i wygrał, zyskując 200 głosów poparcia. Do dziś nie wiadomo, kto i dlaczego protestował przeciwko tej inicjatywie.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułMiejski biuletyn w krzakach. Po naszej publikacji sprawca zatrzymany
Następny artykułŚlub w cieniu rusztowań? Nowożeńcy wystawieni do wiatru