Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Ul. M. Kozara-Słobódzkiego

Świdnica wczoraj i dziś. Ul. M. Kozara-Słobódzkiego

3

Miasto żyje, zmienia się, często aż nie do poznania! Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica. W tym odcinku dawny Domos przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego.

W każdy weekend publikujemy nowe zdjęcie, które można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu Świdnica-moje miasto
Fot. Władysław Orłowski.
Kolekcja: Agnieszka Orłowska-Raj.
Ulica Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 19 (w latach 1966-1992 ulica Władysława Kniewskiego) – około 1974 r.
Pawilon handlowy – Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” – “Domos”. Budynek zakupiony w NRD o powierzchni ok. 824 m kwadratowych wraz z wyposażeniem kosztował ok. 4 mln zł. Realizatorami inwestycji były Zakład Usług Remontowo-Budowlanych PZGS i “Mostostal”, oddział w Opolu. W sklepie znajdowało się szereg stoisk z artykułami przemysłowymi m.in. zmechanizowanym sprzętem gospodarstwa domowego, wyrobami szklanymi i ceramicznymi, elektrycznymi, odbiornikami radiowymi i telewizyjnymi oraz rowerami i motocyklami. Obiekt uroczyście otwarto 17 czerwca 1974 roku. Koniec jego działalności to połowa roku 2016.

Dawny Domos ma być rozebrany, a w jego miejsce Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma wybudować nowy budynek, w którym powstanie filia MBP, Klub Seniora i mieszkania.

Zdjęcie współczesne Dariusz Nowaczyński
Montaż Tomasz Kownacki