Strona główna 0_Slider Przemysłowe Miasto Dzieci. To już 10 lat!

Przemysłowe Miasto Dzieci. To już 10 lat! [FOTO]

0

Nieeee, nudy nie było! Mogliśmy rozwijać nasze talenty i sprawdzić, w czym jesteśmy dobrzy! – dzieci z entuzjazmem, ale i z żalem podsumowują tygodniową przygodę w Przemysłowym Mieście Dzieci. Pomysł na zabawę w dorosły świat już od 10 lat realizowany jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego i doczekał się wielu naśladowców.

Ponad 3 tysiące dzieci od 2008 roku bawiło się każdego lata w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Ślaskiej w miasto – z burmistrzem, służbami porządkowymi, bankami, sklepami, restauracjami, kwiaciarniami, policją. Pomysł podpatrzyła w Goerlitz Grażyna Krumeich i z powodzeniem przeniosła go na polski grunt. Dzisiaj ze wzruszeniem dziękowała wszystkim, którzy przez te lata angażowali się w realizację projektu. – Dzisiaj dzieci, które 10 lat temu były uczestnikami Miasta Dzieci, są naszymi wolontariuszami i filarami! – podkreślała podczas jubileuszowego podsumowania w odrestaurowanej stodole folwarku w Piotrowicach Świdnickich. Tym razem Miasto Dzieci było realizowane w aż trzech miejscach – W Katowicach, w Jaworzynie Ślaskiej i właśnie w Piotrowicach Świdnickich, gdzie od niedawna Fundacja prowadzi Muzeum Technik Rolniczych.

Podczas tegorocznej edycji w świat dorosłych bawiło 190 dzieci. Mogły próbować swoich sił w najróżniejszych zawodach, a zarobione „wagony” i „lokomotywy” wydawać w bufecie, bistro i sklepie. Miasto dzieci miało swojego burmistrza, a dziecięca wioska w Piotrowicach – sołtysa. Do obu funkcji dzieci wybrały w demokratycznym głosowaniu własnych kandydatów.

Dzisiaj dziękowano wszystkim, którzy zaangażowali się zarówno  w tym roku, jak i w latach ubiegłych w organizację Miasta Dzieci, a szczególnie – Grażynie Krumeich i Katarzynie Szczerbińskiej-Tercjak, dyrektorce jaworzyńskiego muzeum oraz koordynatorkom Roksanie Banaszczak oraz Marcie Kryszczanowicz. Za wzbogacanie oferty dla najmłodszych dziękował w imieniu stale współpracującego z Miastem Dzieci samorządu wiceburmistrz Jaworzyny Śląskiej Marek Zawisza. Dyplomy otrzymali wszyscy wolontariusze.

Na finał dzieci mogły wyszaleć się na wielkich dmuchańcach.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński