Strona główna 0_Slider Oferty znów przebiły szacunki. Potrzeba 500 tysięcy więcej na Pogodną

Oferty znów przebiły szacunki. Potrzeba 500 tysięcy więcej na Pogodną

3

Są chętni na wykonanie przebudowy kilometrowego odcinka ulicy Pogodnej. Wszystkie złożone oferty są jednak sporo droższe, niż szacowali świdniccy urzędnicy. Może to oznaczać konieczność dokonania kolejnych przesunięć w budżecie miasta. W przeszłości już wielokrotnie dochodziło do podobnych sytuacji.

Zgodnie z planami świdnickich urzędników remont Pogodnej miał potrwać do końca roku. Przebudowa ma objąć odcinek ulicy o długości 999,9 metrów, od skrzyżowania z ulicą Sikorskiego, w kierunku miejskiej ciepłowni. Oprócz nowej nawierzchni jezdni, powstanie także chodnik oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Na realizację inwestycji świdnicki magistrat chciał przeznaczyć blisko 5,1 mln złotych.

Jak się okazało, jest to kwota zbyt mała. Przekraczają ją wszystkie oferty złożone w przetargu. Najdroższa z nich, zgłoszona przez STRABAG, rozmija się z urzędniczymi szacunkami o około 3 miliony. Najtańsza oferta opiewa na ponad 5,5 mln złotych, a więc blisko 500 tys. więcej niż miasto planowało wydać. Dla urzędników oznacza to konieczność dokonania wyboru między unieważnieniem aktualnego zamówienia i ogłoszenie nowego, lub też przesunięcie potrzebnej kwoty w ramach budżetu miasta.

W ostatnich miesiącach świdniccy radni już kilkukrotnie wyrażali zgodę na przekazaniu dodatkowych środków na realizację miejskich inwestycji. Tak było w przypadku m.in.: rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1, II etapu rewitalizacji parku Sikorskiego, remontu Żłobka nr 1, przebudowy fragmentu ulicy Wałbrzyskiej od Traugutta do al. Niepodległości, budowy parkingu przy „Latawcu” na ulicy Korczaka, przygotowania dokumentacji remontu al. Niepodległości.

***

Przebudowa ulicy Pogodnej jest inwestycją niezbędną dla rozwoju miasta, ponieważ brak uzbrojenia tego terenu utrudnia przygotowanie do sprzedaży gruntów znajdujących się wzdłuż tej ulicy. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania znajdują się tam tereny pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, pod zabudowę usługową oraz tereny aktywizacji gospodarczej – tłumaczyła Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Jeszcze w tym roku przy ulicy Pogodnej ma powstać fabryka niemieckiej spółki Ideal Automotive. – Fabryka stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park i zajmie ok. 27 400 m kw. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w kwietniu br., a jej zakończenie zaplanowano na IV kwartał tego roku – mówiła Dzwonkowska.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułLeokadii Kasprzyckiej „Słowa w przestrzeni” [FOTO]
Następny artykułŚwidnicka drużyna najlepsza w turnieju turystyczno-krajoznawczym