Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnicka drużyna najlepsza w turnieju turystyczno-krajoznawczym

Świdnicka drużyna najlepsza w turnieju turystyczno-krajoznawczym

0

Drużyna “To Tu To Tam” ze świdnickiego Młodzieżowego Domu Kultury zajęła I miejsce w Finale Centralnym XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. W turnieju brały udział najlepsze drużyny ze wszystkich województw.

Z uwagi na panujący upał, ale także przez dużą liczbę konkurencji sprawnościowych i technicznych przygotowanych przez organizatorów, turniej był szczególnie trudny i wyczerpujący w kategorii Szkół Podstawowych. Test wiedzy składający się ze 100 pytań obejmował zagadnienia krajoznawcze, wiedzy turystycznej i topograficznej z obszaru całej Polski, przepisów ruchu drogowego, bezpieczeństwa i higieny wycieczkowania.

Spośród 48 uczestników najlepiej test napisała Natalia Józefiak, zdobywając 55 punktów. – Nasza drużyna wysunęła się na I miejsce po tej konkurencji z dorobkiem 161 pkt. Trudnym lecz bardzo ciekawym dla uczestników był blok konkurencji pod nazwą “Turystyczne ABC”, na który składał się test “oczywisty” ze znajomości miejsc i obiektów związanych z życiem św. Jana Pawła II, jazda konna, kajakowy slalom (drużyna “To Tu To Tam” z MDK w Świdnicy uzyskała najlepszy czas) i gra terenowa pod nazwą “QUEST” – mówi Adam Brożbar z MDK Świdnica.

Wyczerpującą konkurencją okazał się rowerowy tor przeszkód i samarytanka – praktyczny sprawdzian wiedzy i umiejętności udzielania pomocy przed medycznej. Bardzo istotnym elementem w Finale Centralnym jest ostatnia konkurencja – marsz na orientację, przeprowadzony w trudnym podgórskim terenie, poprzecinanym ciekami wodnymi i gęstą roślinnością. Należało zlokalizować 33 punkty kontrolne.

Wyniki ostatniej konkurencji przyniosło nam wiele radości, gdyż przy uzyskaniu niewielkiej ilości punktów karnych drużyna “To Tu To Tam” z MDK w Świdnicy zwyciężyła i utrzymała prowadzenie w punktacji ogólnej. W końcowej klasyfikacji zwycięska drużyna reprezentująca PTTK i MDK w Świdnicy wyprzedziła o 28 pkt reprezentantów z drużyny „Powsinogi” z województwa małopolskiego i o 33 pkt drużynę „Skoki” z województwa wielkopolskiego – wylicza Brożbar.

W składzie świdnickiej drużyny znaleźli się: Agata Hruszowiec, Natalia Józefiak, Piotr Kowalski. Zwieńczeniem sukcesu był okazały puchar i wiele nagród rzeczowych wręczony przez Prezesa PTTK Jana Natkowskiego oraz członków rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej przy Zarządzie Głównym PTTK.

/MDK Świdnica, opr. mn/