Strona główna 0_Slider Gryfiada na rozpoczęcie Dni Świdnicy

Gryfiada na rozpoczęcie Dni Świdnicy [FOTO/VIDEO][PROGRAM]

1

Rycerze, damy dworu, królewny, smoki i gryfy przeszli ulicami Świdnicy. Za fantastyczne i historyczne postacie przebrane były dzieci ze świdnickich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, które bawiły się podczas tegorocznej „Świdnickiej Gryfiady”. Oprócz barwnej parady nie zabrakło przygotowanych przez młodzież występów nawiązujących do legend miasta i postaci Bolka II Świdnickiego. Impreza zainaugurowała tegoroczne Dni Świdnicy.

„Świdnicka Gryfiada” została zorganizowana już po raz szósty. Ideą wydarzenia jest prezentacja artystyczna dzieci i młodzieży na forum miasta. Tradycyjnie Gryfiadę rozpoczął korowód fantastycznych i historycznych postaci, za które przebrane były dzieci i młodzież ze świdnickich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Barwna parada wiedziona przez roztańczone, wielokrotnie nagradzane mażoretki przeszła od świdnickiej katedry, przez ulicę Długą i Pułaskiego, do Rynku. Tam, małym królom, książętom, księżniczkom i rycerzom wręczono klucz do bram miasta.

Gryfiada to tylko początek atrakcji tegorocznych Dni Świdnicy, które potrwają od 8 do 10 czerwca. W programie jest też Święto Dzika, piknik sportowy oraz koncerty gwiazd.

W piątek, 8 czerwca wystąpią Skaldowie, jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki, na scenie występujący już pod 50 lat, a w swym dorobku mający wiele przebojów i kilka milionów sprzedanych płyt.

Z kolei w sobotę świdniczanie będą mieli okazję wybrać się na koncert jednego z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, w zeszłym roku obchodzącego ćwierćwiecze swojej pracy twórczej – Andrzeja Piasecznego. Artysta, który wystąpił także w roli jurora programu „Voice of Poland”, ma na swoim koncie takie przeboje jak „Imię deszczu”, „Niecierpliwi”, „Prawie do nieba”, „Chodź, przytul, przebacz” czy „Śniadanie do łóżka”.

Podczas sobotnich koncertów tegorocznych Dni Świdnicy wystąpi także Ania Rusowicz, wokalistka, która śpiewem i brzmieniem swojego zespołu nawiązuje do lat 60. Córka znanych polskich muzyków Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy, która podbiła już serca polskiej publiczności, upodobała sobie bigbit i bluesrock. Sobotnie koncerty uzupełni koncert Pawła Stasiaka wraz z zespołem Papa D (dawniej Papa Dance). Grupa powstała w latach 80. i właśnie wtedy osiągnęła swój największy sukces, stając się jednym z najczęściej koncertujących zespołów w Polsce.

Niedziela, podobnie jak w zeszłym roku, to występ grupy disco-polo. Tym razem na scenie pojawią się Mejk i Łobuzy.

Michał Nadolski
[email protected]