Strona główna Wydarzenia Świdnica Z wizytą u niemieckich kolegów

Z wizytą u niemieckich kolegów

0

Partnerskie i przyjacielskie relacje pomiędzy uczniami ze  Szkoły Podstawowej w Pszennie, a ich rówieśnikami ze Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim trwają nieprzerwanie od 2008 r. Od ponad 10 lat uczniowie brali udział w szeregu spotkaniach nie tylko w swoich gminach, ale też w Belgii, czy we Włoszech. Dokładnie dzisiaj 17 osobowa grupa uczniów z Pszenna wraz z 2 opiekunami kończy pobyt w partnerskiej gminie Lampertheim.

Tematem wiodącym tegorocznego wyjazdu i spotkania była organizacja czasu wolnego dla młodzieży w Polsce i w Niemczech oraz ich zainteresowania. – Młodzież polska i niemiecka była bardzo zaangażowana i aktywna. Sprawnie wypełniała powierzone im zadania i chętnie uczestniczyła w różnego typu konkursach i zawodach.  Każdy dzień był dokładnie zaplanowany tak, aby uczniowie aktywnie uczestniczyli w projekcie, będąc pod stałą opieką nauczycieli. Bardzo dobrym pomysłem było zorganizowanie już na samym początku wycieczki do Heidelbergu, gdzie młodzież miała okazję do integracji, poznania się bliżej i spędzenia ze sobą czasu – mówi Dorota Sierzputowska, nauczycielka języka niemieckiego. – Każdego dnia mogliśmy obserwować coraz to większą integrację. Kulminacyjnym punktem spotkania były prezentacje obu grup. Jak zauważyli sami uczniowie czas wolny można spędzać nie tylko przed komputerem, czy z telefonem w ręce. Dobry plan to połowa sukcesu, do tego dodać trzeba przede wszystkim chęci i zaangażowanie. Podpatrzyliśmy u naszych kolegów z Niemiec wiele ciekawych rozwiązań, być może udam nam się je przenieść na nasze środowisko – podkreślali zgodnie uczniowie z Pszenna.

Bezpośrednie spotkania z kolegami z Lampertheim zarówno w Krzyżowej, jak i w Niemczech były dla uczestników jednym z cenniejszych życiowych doświadczeń. Mogliśmy sprawdzić nie tylko swoje możliwości językowe, ale i poznać inną kulturę i obyczaje. Czasem na żywo wygląda to trochę inaczej niż sobie wyobrażaliśmy, lub możemy zobaczyć w tv.  Z pewnością na pożegnaniu nie obejdzie się bez łez – mówili uczestnicy wyjazdu.

Pierwszą umowę partnerską władze gminy Świdnica podpisały w 2006 r. w  Krzyżowej, właśnie z niemiecką gminą Lampertheim. Osoba Ojca Jezuity Alfreda Delpa to szczególna postać łącząca zarówno gminę Świdnica jak i miasto Lampertheim. Jest on honorowym obywatelem tego miasta, byłym działaczem Kręgu z Krzyżowej. Dzięki partnerstwu z Lampertheim zrodziły się kolejne: z belgijskim miastem Maldegem, włoską Adria, czy francuskim Ermont. Od 2014 r. gmina Świdnica współpracuje także z polską gminą Żukowo, a w ostatnich dniach podpisano list intencyjny z gminą Świdnica w woj. lubuskim.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułGryfiada na rozpoczęcie Dni Świdnicy [FOTO/VIDEO][PROGRAM]
Następny artykuł„Bystrzyca” na Brave Kids