Strona główna 0_Slider Nowe rondo na Kopernika coraz bliżej

Nowe rondo na Kopernika coraz bliżej

0

Na przełomie sierpnia i września ma zostać wyłoniony wykonawca przebudowy skrzyżowania ulic Kopernika i Kliczkowskiej. Ma tam powstać rondo. Czy takie rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo i płynność ruchu na krzyżówce, na którą narzeka wielu zmotoryzowanych świdniczan?

Jak przyznają miejscy urzędnicy, przebudowa była w planach od kilku lat, jednak ze względu na koszty inwestycję odsuwano w czasie. – W II połowie 2017 roku inwestor zewnętrzny chcący wybudować obiekt handlowy przy ul. Kliczkowskiej zgodził się współfinansować przebudowę skrzyżowania. Został zlecony projekt przebudowy, który obejmować będzie zaprojektowanie ronda, dróg rowerowych, przebudowę chodników i zatok autobusowych, kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia – stwierdzono w opracowaniu „Plan rozwoju sieci drogowej w Świdnicy”, sporządzonym przez wydział dróg i infrastruktury miejskiej w listopadzie 2017 roku.

Zadanie to ułatwi włączenie się do ruchu z dróg podporządkowanych – ul. Kliczkowskiej. W związku z budową dodatkowego obiektu handlowego i wygenerowanie większego ruchu na skrzyżowaniu rondo poprawi płynność, zwiększy bezpieczeństwo na skrzyżowaniu i przepustowość – deklarowali urzędnicy. Koszt przebudowy wstępnie oszacowano na 3 mln złotych, zaś dokładna kwota miała zostać ustalona po sporządzeniu pełnej dokumentacji. Inwestycja została uwzględniona w wykazie przedsięwzięć w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Na lata 2018-2019 przewidziano tam wydatki w łącznej wysokości 2 mln 50 tys. złotych.

Projekt ronda (mat. UM Świdnica)

Na początku maja do starostwa powiatowego został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na rozbudowę skrzyżowania. – Obecnie prace projektowe są na etapie uzyskania pozwolenia na budowę. Oczekujemy na jego wydanie – potwierdza Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. – Harmonogramy realizacji będą tworzone wspólnie z wyłonionym wykonawcą a
to nastąpi na przełomie sierpnia i września – dodaje rzeczniczka Urzędu Miejskiego.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułEfektowne zakończenie sezonu piłkarzy Polonii-Stali Świdnica
Następny artykuł24-latek ze Strzegomia utonął w Mściwojowie