Strona główna 0_Slider Miejskie autobusy powitane z pompą na Rynku

Miejskie autobusy powitane z pompą na Rynku [FOTO/VIDEO]

8

W piątkowe popołudnie oficjalnie zaprezentowano najnowszą partię autobusów zakupionych przez świdnickie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Oficjalne powitanie pojazdów odbyło się na Rynku przy udziale samorządowców.

Nowe autobusy wyprodukowane przez firmę Solaris są całkowicie niskopodłogowe, mają klimatyzację, monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, gniazda USB umożliwiające ładowanie przenośnej elektroniki, a także ekologiczne silniki spełniające wyśrubowane normy.

Większość z dziewięciu zamówionych pojazdów można było obejrzeć z bliska podczas piątkowego pikniku objazdowego, który zaczął się na głównym placu miasta. W symbolicznej uroczystości przekazania autobusów wziął udział prezes MPK, prezydenci Świdnicy i Wałbrzycha, wójt Marcinowic, przedstawiciele Aglomeracji Wałbrzyskiej i samego producenta – spółki Solaris, a także lokalni samorządowcy.

Obecni gratulowali MPK udanej transakcji, zaś prezes przewoźnika Tomasz Kurzawa dziękował za wsparcie w pozyskaniu dofinansowania na zakup pojazdów. – Ten projekt odzwierciedla naszą współpracę: Świdnicy, Wałbrzycha i 22 gmin. Chcemy aby cały region Sudetów, aby Świdnica, Kamienna Góra, Wałbrzych, Kłodzko, Zgorzelec, Jelenia Góra i Ząbkowice współpracowały, aby nam się żyło w najbliższych latach trochę lżej. Mamy trochę trudniej, ale za to współpracujemy lepiej niż inni. Nowe autobusy są najlepszym dowodem, że Wałbrzych ze Świdnicą świetnie współpracują. I oby wszystkie gminy południa i Sudetów tak przez lata współpracowały, aby ludziom żyło się lepiej i stąd nie wyjeżdżali – a żeby tu przyjeżdżali. Mając takie autobusy pewnie będzie lżej – mówił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Wymiana autobusów świdnickiego MPK prowadzona jest sukcesywnie od wielu lat. Podobnie podniosła uroczystość odbyła się także za rządów prezydenta Wojciecha Murdzka.

***

W ubiegłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy rozstrzygnęło przetarg na dostawę dziewięciu nowych autobusów. Chociaż w pierwszym podejściu nie zgłosił się ani jeden oferent, za drugim razem udało się znaleźć firmę zainteresowaną zamówieniem. Okazała się nią spółka Solaris z podpoznańskiego Bolechowa, która zaproponowała dostawę siedmiu autobusów Urbino o długości 12 metrów i dwóch o długości 10,5 metra – wszystkie pochodzące z najnowszej, czwartej generacji pojazdów producenta. Ich łączny koszt wyniósł 10 mln 423 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułFestiwalowy mural na Teatralnej
Następny artykułW gronie przyjaciół [FOTO]