Strona główna 0_Slider Medale za lata miłości

Medale za lata miłości [FOTO]

0

Potrafią wspierać się w trudnych chwilach, wybaczać i kochać bez względu na wszystko. Receptę na małżeńskie szczęście na pewno zna 12 par, 9 ze Świdnicy i 3 z gminy Świdnica, które dzisiaj podczas uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego zostały nagrodzone medalami Prezydenta RP za wieloletnie związki.

W szacownym gronie jubilatów znajduje się jedna para, która świętuje  diamentowe gody – 60 rocznicę ślubu, a są to  Kazimiera i Jan Grądowi. Pozostałe pary obchodzić będą swoje złote gody, czyli 50 lat małżeństwa. Są to Państwo: Halina i Augustyn Bednarzowie, Krystyna i Bolesław Bobowscy, Genowefa i Zenon Begierscy, Władysława i Ryszard Brzezinowie, Teresa i Ryszard Kamińscy, Jadwiga i Józef Majochowie, Maria i Ewald Pietrzakowie, Józefa i Zygmunt Pisulowie, Maria i Jerzy Sądejowie, Danuta i Edward Dąbrowscy oraz Józefa i Bogusław Zwadowie.

Jubilatom towarzyszyły rodziny, nie zabrakło kwiatów i upominków od samorządów oraz występu, przygotowanego przez zespoły „Krąg” i „Mokrzeszów”. Zdrowie małżonków wzniesiono lampką szampana.

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.

Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice. W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską, Prezydent Miasta Świdnicy, Wójt Gminy Świdnica i Wójt Gminy Marcinowice wręczają swoim mieszkańcom nadane im odznaczenia oraz drobne upominki.